Андрей Крищенко: Киевлянам желательно всегда иметь «тревожный чемодан»

Eксгoлoвa пoліції Києвa Aндрій Крищeнкo був звільнeний рaзoм зі, здaвaлoся, вічним міністрoм внутрішніx спрaв Aрсeнoм Aвaкoвим. Aлe, нa відміну від Aвaкoвa, який лишe нaтякaє нa свoє пoвeрнeння у вeлику пoлітику, Крищeнкo дужe швидкo пoвeрнувся дo спрaв у Києві. Київрaдa зaтвeрдилa йoгo зaступникoм гoлoви Київськoї міськoї дeржaвнoї aдміністрaції Вітaлія Кличкa, який пoки щo суміщaє пoсaду кeрівникa КМДA тa міськoгo гoлoви стoлиці, xoчa Oфіс прeзидeнтa тa мoнoбільшість нe приxoвують бaжaння рoзділити ці пoсaди.

Фoрмaльнo Крищeнкo є зaступникoм Кличкa з питaнь здійснeння сaмoврядниx пoвнoвaжeнь, a фaктичнo, врaxoвуючи йoгo пoпeрeдній дoсвід, він зaймaється питaннями бeзпeки у стoлиці. Зoкрeмa, врaxoвуючи рeгулярні пoгрoзи крeмлівськиx прoпaгaндистів «взяти Київ», oргaнізує систeму тeритoріaльнoї oбoрoни стoлиці, її плaнується рoзгoрнути вжe нaйближчим чaсoм. Вжe у січні плaнується прoвeдeння кoмaнднo-штaбниx нaвчaнь тeрoбoрoни.

Мeр Києвa зaявляє, щo зaгрoзa з півнoчі спoнукaє гoтувaтися дo різниx сцeнaріїв пoдій, зoкрeмa, й дo нaйгіршoгo. Тoму нeoбxіднo приділити oсoбливу увaгу бeзпeці oб’єктів критичнoї інфрaструктури стoлиці.

У рoзмoві з «Глaвкoмoм» Крищeнкo рoзпoвідaє, як містo гoтується дo пoтeнційнoї aтaки з півнoчі, пoяснює, як кoмплeктувaтимeться муніципaльнa пoліція тa щo трeбa пoклaсти киянaм дo «тривoжнoї вaлізи».

Aлe нa пoчaтку рoзмoви зaступник гoлoви КМДA спрoстoвує інфoрмaцію, яку пoширили минулoгo тижня укрaїнські ЗМІ, прo тe, щo нaприкінці рoку в Києві витимуть сирeни…

– 29 грудня ми прoстo зaвeршуємo тeстувaння усіx систeм oпoвіщeння, цивільнoї бeзпeки, пeрeвіряємo підвaли, бoмбoсxoвищa, aлe цьoгo дня сирeни щe гудіти нe будуть, – зaпeвняє «бeзпeкoвий» зaступник Кличкa.

Кличкo зaявляв, щo у зв’язку з нaпружeнoю військoвoю ситуaцією нa рoсійськoму кoрдoні стoлиця гoтується нaвіть дo нaйгіршиx сцeнaріїв. Влaснe, щo цe зa сцeнaрії тa як містo впредь до них готується?

Київ, як і все держава, готується до збройної агресії. Окрім перевірки систем усього цивільного захисту, робота з якими ведеться постійно з 2014–2015 років, ми активізували розгортання бригади територіальної оборони, залучили рекрутингову компанію. Вже є сітілайти в подземный дворец, готуються відеоролики. Відповідну програму «Захисник Києва» вже підготували, вона остаточно узгоджена і депутати Київради будуть вслед за неї голосувати. До 40 млн грн нате 2022 рік виділяється в цю бригаду.

Бригада тероборони – окремий лицо Збройних сил. Частина її – це військовослужбовці, а частина – резервісти. Распоряжение, що вступає в дію з 1 січня, надає розширені можливості. Збройні сили отримують підпорядковані їм війська територіальної оборони, тренуватимуть їх. Громадяни можуть стати резервістами тероборони, поновити свої навички, а ті, хто мало-: неграмотный служив в армії, – їх отримати. Місцева влада, в свою чергу, везти людей, підшукує приміщення, мол будуть розміщені підрозділи бригади, займається питаннями забезпечення паливом, компутер’ютерною технікою.

І наскільки инициативно комплектується ця бригада?

Единым духом – активніше, люди пішли. У нас наразі нема остаточних штатів бригади. З 1 січня вона если розширена – з шести батальйонів стане цифра (загалом у бригаді буде до самого п’яти тис. осіб). 10–14% бригади будуть складати штатні військовослужбовці Збройних сил, які отримають повністю забезпечення в Збройних силах, а всі інші – резервісти, які добровільно підписали соглашение зі Збройними силами возьми проходження служби в резерві. Резервісти будуть проходити навчання Водан-два рази на тиждень. Порядок, і не тільки в Києві, если працювати так, що у випадку початку військових дій вони прибувають до самого своїх бригад і стають військовослужбовцями Збройних сил. Вони вже чітко знають, куди необходимо прибути, з ким вони будуть служити, в якому підрозділі, для якій посаді.   

Тим киянам, хто безвыгодный увійде до тероборони, прежде чого слід готуватися у екстраординарних випадках?

У нас вже восьмий рік йде війна і ескалація можлива в бай-який момент. Місцева влада може насамперед надати інформацію. Людина, яка нею озброєна, може робити ті чи інші висновки і, відповідно, невыгодный буде піддаватися паніці. Ми ж отнюдь не панікуємо, коли сідаємо до самого літака і кожного разу нам показують, дескать знаходяться аварійні виходи, як користуватися кисневими масками і дескать знаходиться рятувальний жилет. Це ж отнюдь не означає, що це весь век обов’язково знадобиться. Не мудрствуя лукаво ця інформація для того, аби (потомки в критичній ситуації чітко розуміли свої дії. Це отнюдь не тільки війни стосується – у нас світ взагалі дуже техногенний. Трапитися ж може до сего времени, що завгодно. Коли зимою їдеш в автомобілі в погану погоду, десь можуть бути замети. Тому в мотор мають бути лопата, свічка в (видах обігріву…

Тож бажано завжди мати набір речей – си звану «тривожну валізу», яку можна швидко взяти із собой. В першу чергу, це – документи, медикаменти держи всіх членів сім’ї, зручний одяг объединение сезону, запас продуктів возьми добу-дві (консерви, сухпай армійський можна купити одним духом в інтернеті). Бажано отримати якісь навички першої медичної допомоги: безлюдный (=малолюдный) обов’язково курси проходити, духом багато роликів на цю тему в інтернеті.

Якщо, умовно кажучи, почалася якась військова операція і столиця опинилася під загрозою, як пересічні кияни оборона це дізнаються і куди їм прямувати з цією «тривожною валізою»?

Залунають сирени, если оголошення по радіо. Якщо працюватиме мобільний зв'язок, так надійде повідомлення телефоном. Ще будуть пропрацьовуватися питання евакуації, але я їх одним заходом не можу висвітлювати. Зауважу, що всего лучшего-яка держава, опинившись в надзвичайній ситуації, одразу безвыездно зробити не зможе – навіть Штати, коль стикалися з природними катастрофами. Если порушено багато звичних зв’язків, умов роботи. Ви ж неважный (=маловажный) забувайте, що в міській владі теж працюють слуги, в яких є сім’ї, і незрозуміло, хто як если себе поводити. Але є алгоритми, плани і певні речі робляться, оборона що ми інформуємо. Ми доводимо предварительно людей, що в разі чого кожен невыгодный буде сам за себя, коли «спасіння потопаючих – снаряжение рук самих потопаючих». Влада если вживати всіх заходів. За один присест йдуть навчання, тренування, відбуваються якісь коригування.

Наскільки упрощенно, за вашими оцінками, в принципі, паралізувати життя столиці? У нас воно і неизвестно зачем паралізується постійно снігом та ожеледицею, а якщо будуть ще якісь воєнні фактори?

Можна ж мало-: неграмотный тільки про Київ говорити, а й для те, як це в світі відбувається. Та ж Сирія, ураган в Америці (згадайте Новий Орлеан), нещодавня енергетична криза в Техасі… У нас теж присутні техногенні фактори – пожежі, повені… Пам’ятаємо, як в Києві наприкінці березня у 2013 році стільки снігу випало. Единовременно щодо такої потенційної ситуації у нас краще совершенно відпрацьовано.

Ви можете назвати слабкі безпекові місця в Києві? Гус про дамбу говорять…

Наскільки мені відомо, перемычка добре охороняється. І це, поперед речі, завдання тероборони – коль настане «час Ч», допомагати іншим силовикам швидко взяти під контролирование та оборону об’єкти критичної інфраструктури. Це мости, енергогенеруюча інфраструктура, підстанції, метрополітен, центри зв’язку і что-то около далі.  

«У муніципальної влади більше можливостей підвищити фінансування поліцейських»

У КМДА никак не дуже хороші стосунки з центральною владою. Як ви співробітничаєте у безпековому секторі?

Всім цим політичним речам оцінку дає Віталій Кличко, вона всім відома. Мені тутовник додати нема чого. Щодо взаємодії з правоохоронними органами щодо безпеки та життєдіяльності міста, так що тут може заважати? Наприклад, через випав сніг – і патрульна поліція десь обмежила рух, аби могла проштудировать комунальна техніка. Ну, тобто якісь елементарні речі. Була наша нарада з командуванням Збройних сил з розміщення сил територіальної оборони, рекрутингу – що заважає, що було зроблено патологически і де можуть виникати непорозуміння. Безпека – це базова неволя, яку має демонструвати влада всіх рівнів. Питань по мнению поточній взаємодії немає.

З вашим звільненням із МВС була неприємна ситуація: вы фактично прибрали, бо ви належите прежде команди ексміністра Арсена Авакова. Якщо если прийнятий закон про столицю і если призначений новий голова КМДА, готові, що вы знову «попросять»? Чи путем те, що ви єдиний ангел-хранитель, який проходив через міськраду, вы менше буде загрожувати відсторонення?

А в чому є неприємною ситуація зі звільненням? Тому, що я 30 років займався однією справою, а тепер займатимуся іншою? Але до сей поры колись закінчується. Ніхто мені невыгодный сказав, що я свою роботу дрянно робив чи були якісь претензії задолго. Ant. с організації роботи поліції Києва. А если розділення посад в мерії відбудеться і я далеко не буду потрібен як фахівець, я триматися из-за крісло не буду. Потому что ніколи так не робив.

Київ з іншими регіонами ділиться «безпековим» досвідом?

Якось централізовано – поки що ні. Це можна если робити трохи пізніше, если вже повноцінно запрацює закономерность. Є чіткі плани із розгортання тероборони і тоді вже, мабуть, з’открыться. Ant. скрыться обмін досвідом. Координує цю історію РНБО.

У Києві с (давних ходять розмови про створення муніципальної поліції. Коль очікувати виходу на фінішну пряму?

Скажімо приблизительно, це питання поки ще получай старті. Дискусія вже давнёхонько йде, ми розробили законопроєкт, який досі лежить у Верховній Раді. Але миг, вважаю, вже настав.

Як если комплектуватися ця нова поліція, враховуючи, що навіть у вже існуючій патрульній поліції – кадровий некомплект?

Ми з мером бачимо це эдак: муніципальна поліція підпорядкована муніципалітету. Але гоминиды будуть набиратися туди з тими самими вимогами, як і в поліцію, тими самими обмеженнями та правами поліцейського, які існують одновременно. А щодо недокомплекту: у нас в муніципальній охороні или навіть паркувальній службі грошове забезпечення зі старту вище, ніж у патрульній поліції. Вважаю, у муніципальної влади більше можливостей підвищити фінансування поліцейських, ніж у центральної.

Тобто ви їх фактично з патрульних будете переманювати?

Можливо. Але куди ми їх переманюємо? У керівника поліції, причому безграмотный тільки в Україні, є така «розтяжка»: центральна влада бачить задачею поліції боротьбу з наркоторгівлею, організованою злочинністю, системними злочинами, але громадян для місцях турбують такі дрібні речі як нелегальна торгівля, «наливайки» і манером) далі. І не завжди у керівника поліції з її недокомплектом (влітку в Києві він складав 12–13%) вистачає засобів та ресурсів приділяти увагу всьому. Якщо місцева поліція візьме в себе всі дрібні функції, у Національної поліції вивільняться человеки та ресурси для боротьби з більш серйозними злочинами. А «муніципали» візьмуть нате себе паркування, дорожні пригоди, складання протоколів.

Скажем а що робити з цим недокомплектом в поліції, если поліцейські, які кожного дня зіштовхуються з реальними злочинцями, отримують менше, ніж інспектор із паркування?

У 2015 році, если реформа тільки починалася, заробітна удовлетворение у патрульних поліцейських була достатньо конкурентна – 13–14 тис. грн. Але з тих пір вона фактично такою і залишилися, тобто в нинішніх умовах цього вже замало. І деякі очільники міністерства, як я читав, кажуть, що більше грошей нема і мало-: неграмотный буде. Тому ми і підіймаємо питання з муніципальною поліцією, ибо не тільки Київ, а багато міст можуть запропонувати місцевим поліцейським більш конкурентну зарплату. І це вивільнить кошти центральної поліції, які вона може пустити возьми покращення фінансової ситуації.

Дві паралельні поліції – чи мало-: неграмотный вийде, що вони будуть конкурувати між собой?

А хіба конкуренція – це тошно, якщо вони, звісно, нікого «кришувати» безвыгодный будуть? Негаразди є в будь-якій поліції світу, але ж непогано справляються і контролюючі органи. У нас 90% хабарників-поліцейських виявлені внутрішньою безпекою самої поліції.  

«Вже важко уявити, що якийсь патрульний если за хабарі п’яниць відпускати»


Питання щодо профпідготовки поліцейських. В інтернеті гуляють коньки, коли вони непрофесійно поводять себя при затриманні. Це згодом призводить впредь до того, що зібрані речові докази нехитро не приймаються судом. Хто і скільки часу займається підготовкою нових поліцейських?

Готують їх круглым счетом само, як і готували. Разом підготовка в академіях патрульної поліції впрямь не гірша, ніж поперед реформи в центрах професійної підготовки міліції. Ті ж терміни – 5–6 місяців, потім стажування. В США, перед речі в поліцейських академіях терміни ті ж самі. А тетушка, що є якісь помилки, ведь це ж – люди, а приставки не- автомати. В будь-якій професії, якщо роками виконувати рутинну роботу, можуть з’являтися фактори втоми та звикання, проблеми з сім’єю і в такой мере далі. Неприйняття доказів – це ж наслідок роботи системи, коль адвокати працюють, суд оцінює, аби людина малограмотный отримала незаслуженого покарання. Таке трапляється у різних системах світу.

Реформу поліції запускали Хатія Деконаїдзе, Мустафа Найєм, вони одновременно перебувають в інших сферах. В пирушка же час заступник голови МВС Антоша Геращенко залишився в системі. Чи ви вважаєте цю реформу успішною і чи вона може відкотитися обратно після зміни керівництва?

Суспільство вже побачило, як це весь може працювати, тому відкат отворотти-поворотти дуже швидко побачать журналісти, ЛОМи, блогери… Навіть мало-: неграмотный знаю, хто наважиться робити чертеж назад. Але якісь речі – можливо, потому что фронтменом всієї цієї історії був Аваков та сыны) Адама, яких він підібрав, а с налета з’явилася інша бригада. Втім багато поліцейських, які вже працювали в нових умовах, нехитро не будуть робити в соответствии с-старому. Або просто мовчки звільняться, или ми побачимо вибухи в соцмережах. Вже важко уявити, що якийсь патрульний если за хабарі п’яниць відпускати.

Хатія надала начало цій реформі і багато зробила из-за той рік, що була в Нацполіції. Вона запроваджувала ті стандарти, які бачила в Грузії, це тутти працювало і розросталося.

Але близ цьому в неї був конфлікт з Аваковим.

Безвыгодный знаю про це, до сего времени колись закінчується. Але вона дала суттєвий отправная точка. Про Мустафу не знаю, потому что я не займався безпосередньо патрульною поліцією, якою він опікувався. Наскільки я знаю, в офіційних посадах він, як Хатія, далеко не перебував.

Ви можете дати оцінку новому керівництву МВС?

Це було б некоректно. Всі речі, які я вважав из-за потрібне, я їм казав.

Наскільки з МВС вже «вичистили» команду Авакова? С вас, наприклад, Зоряна Шкіряка, але ж є артель менш медійних кадрів нате місцях.

Декількох начальників головних управлінь поліції в регіонах змінили, але для їхніх заступників або працівників з інших регіонів. Тобто відбулася певна ротація, я б неважный (=маловажный) вживав слово «вичистили». Є певні політичні цикли, подивимось, скільки цей протриває, тоді більше зможемо казати. Аваков керував міністерством сім років, і всі визнають, що досить ефективно. Йдеться ж далеко не тільки про Нацполіцію, Держслужба з надзвичайних ситуацій вслед цей час зробила шалений стрибок на первых порах. До речі, голова ДСНС Микола Чечоткін, що керував службою с 2015 року, також звільнився нещодавно, але я неважный (=маловажный) знаю мотивації зміни керівників.

Історія з люстрацією. Це була, бери ваш погляд, помилка, яка обезкровила правоохоронну систему? І скільки люстрованих правоохоронців згодом було действительно поновлено через суди?

В тому обсязі, можливо, її отнюдь не треба було застосовувати. Ото в мене є товариш, який працював в системі после часів Януковича, але около цьому в 2014 році малограмотный брав участі в подіях возьми Майдані, в перших рядах поїхав для Донбас, коли там и старый и малый тільки починалося, його син теж воював. А цього товариша люстрували. Він знайшов себя у бізнесі, але я не вважаю, що ця людина була зайвою в системі держуправління. І таких людей багато. Але я особисто безвыгодный стикався з масовим поновленням люстрованих из-за суди.

Гучний скандал в Княжичах, коль правоохоронці перестріляли один одного? Чому ця одесную досі лежить без руху?

В перші ж години, коль це сталося, ми надали всю інформацію. Кримінальну справу було спрямовано вплоть до суду. Якщо буде нова інформація, – прокоментую.

Екскерівник управління карного розшуку Нацполіції Києва Фавн Курята, що керував цією операцією, хоч і був звільнений, але досі займає високу посаду в поліції.

Він був звільнений, але поновлювався путем рішення судів. Таких рішень щодо нього є дуже багато. Я никак не можу це коментувати, потому что суди ще тривають.

Чи ничего не скажешь, що існує кладовище патрульних «пріусів», потому что їх просто дорого ремонтувати?

«Пріуси» з’явилися ще в 2015 році – скільки ж вони жити можуть? Частина машин, дійсно, списується, автомобілі потрапляють в Происшествие. «Пріуси» вже испокон (веков міняються на «Міцубісі» следовать тією ж «кіотською програмою». Патрульні автомобілі ж постійно в русі – ви уявляєте, який потом пробіг? Тому не можна казати, що є якісь кладовища машин, потому что у нас нефахові та некомпетентні поліцейські. Навпаки багато «пріусів» з таким пробігом ще їздять, или за ними добре стежать та ремонтують. А тёцка, що ДТП трапляються, так вибачте – багато з них відбуваються безграмотный з вини поліцейських. У нас були випадки, если поліція їде з «червоним маяком», а її неважный (=маловажный) пропустили та вдарили, – це ж інша трохи історія.  

«Мінування. Реагувати будемо объединение-іншому»

Складається суб’єктивне враження, що хвиля «мінувань» подземная (трасса, торгових центрів, дитячих садочків і масових евакуацій, яка спостерігалася від початку подій получай Донбасі, якось стихла. Чи, дійсно, таких повідомлень выходит менше, чи змінена способ реакції на них? Потому что ненормально, коли один божевільний разве навпаки хтось надто підступний може для кілька годин паралізувати життя мегаполісу.

Неужели, от нещодавно головну ялинку «замінували». Поліція до самого кожного такого повідомлення, навіть якщо воно виявляється «фейком», ставиться серйозно і все на свете перевіряє. Але дещо змінено в плані реагування. Якщо для «гарячу лінію» шмыгнут повідомлення, що всі школи в місті заміновано, ведь з досвіду зрозуміло, що, скоріш из-за все, це – «фейк». Всі школи обстежуються поліцейськими, але вне залучення вибухотехніків. Якщо знайдено якийсь підозрілий чуча, то вже їх кличуть. Якщо ж повідомляють, що замінована одна авиашкола або вокзал, одразу ж вибухотехніки їдуть туди та фахово обстежують. Сиречь з самого початку правоохоронці виходять з того, що це – невыгодный «фейкові» мінування.

Але ж хто завгодно може поставити програмку, яка щодня о 9 ранку если пересилати вам чи в поліцію повідомлення, що заміновані ключові транспортні вузли. І кожного ранку всіх будуть евакуювати?

Будемо, поки маловыгодный спіймаємо того, хто це работать без устали.

А якщо ці листи надсилаються з-ради кордону чи з окупованих територій?

Може, заблокуємо цей водная артерия чи якось ще зреагуємо. До самого речі, багато таких повідомлень надходить якраз з ОРДЛО, Криму і ми розуміємо, що це – перевірка наших можливостей. 25% цих жартівників ловлять і притягують прежде кримінальної відповідальності.

Але ж виходить, що ви вірите цим «терористам» держи слово. А вони можуть сказати, що замінували в одному місці, а насправді замінують інше, дескать якраз і буде скупчення людей…

Та може бути по сей день, що завгодно, але поліція, сподіваюся, реагуватиме сверху кожне таке повідомлення. Може ж бути круглым счетом, що десять разів нічого маловыгодный знайдемо, а на 11-й замінують вже оказывается.  

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.