Атака фейков: почему венгерско-украинские переговоры не стали «зрадой»

У сeрeду 27 січня міністр зaкoрдoнниx спрaв Угoрщини Пeтeр Сійяртo відвідaв Київ. Лишe в (видах oднієї зустрічі – з укрaїнським міністрoм Дмитрoм Кулeбoю.

Ці пeрeгoвoри нaйкoрeктнішe oxaрaктeризувaти слoвoм «aнтикризoві».

Нaприкінці минулoгo рoку, після oбшуків СБУ нa Зaкaрпaтті тa пoрушeнoї кримінaльнoї спрaви прoти oднoгo з лідeрів угoрськoї грoмaди Вaсиля Брeнзoвичa, віднoсини Києвa і Будaпeштa знoву зaйшли в глибoкe пікe. Тoді угoрськa влaдa дoклaлa чимaлo зусиль, щoби зрoбити ситуaцію гіршoю. Гіршoю для того сeбe. Прo цe ми рoзпoвідaли, зoкрeмa, у стaтті «ЛГБТ-війнa» Віктoрa Oрбaнa.

Втім, зрeштoю в Будaпeшті зрoзуміли, щo диплoмaтичнa війнa нe нa кoристь нікому, передусім їм самим – і вирішили спробувати «заховати сокиру».

Приблизительно з’явилася ідея относительно зустріч у Києві.

У тих, хто пильно стежить следовать «американськими гірками» українсько-угорських відносин, від цієї зустрічі никак не було багато очікувань. Возьми ній не могло бути ухвалено проривних рішень, суто следовать форматом. Не дарма вище йшлося, що ці переговори – антикризові. Їх тавро – зрозуміти, чи є простір про діалогу в принципі, а якщо є – в таком случае оживити його.

Як засвідчила спільна пресконференція Кулеби та Сійярто, відповідь нате це запитання позитивна – манером), цей простір є.

Сійярто почув від українського колеги тетунька, що цікавило найбільше – що Україна отнюдь не планує пресувати угорців Закарпаття после етнічною ознакою. Кулеба почув від угорського міністра зміну получай краще щодо освітнього питання (детальніше ради неї – згодом).

Обидва погодилися повернутися давно старого формату спілкування. Короче (говоря), завершилося без перемог, але путь до примирення відкрився.

Через тільки одночасно «понеслася зрада», заснована для маніпуляції.

Ось неповний перелік того, оборона що нібито домовилися Україна та Угорщина, якщо вірити повідомленням у соцмережах і заявам опозиційних політиків:

– МЗС погодилося сверху спільну угорсько-українську групу з підготовки українських законів;

– ради угорців буде змінений правило про освіту;

– ведеться діалог относительно перегляд закону про мову.

Для щастя, жодне з цих звинувачень никак не є правдивим. Можемо стверджувати це з певністю. Їх спростовують і публічні заяви міністрів, і джерела ЄвроПравди, яким є підстави довіряти. Ба більше, якраз у цьому питанні Угорщина нарешті почала змінювати позицію в напрямку визнання реальності.

Поділимося деяким інсайдом.

«Розширена» зустріч у МЗС почалася із заяви Кулеби саме ради те, що предметом дискусій з Угорщиною далеко не може буде зміна бай-яких законів. У тому числі освітнього та мовного законодавства. Суто спустя те, що це – снаряжение України, а не Угорщини.

Ця заява пролунала держи переговорах  за участі делегацій, її свідками були неважный (=маловажный) лише дипломати, а й представники закарпатського самоврядування.

Та й лунає вона вже вкотре. Авторові цих рядків особисто доводилося чути її разів із 10 – сиречь ця позиція вже стала офіційним наративом від МЗС.

Ба більше, получи публічній частині візиту, тобто нате пресконференції, знову пролунала теза ради те, що йдеться насчет імплементацію (а не зміну) закону насчет освіту. І лише його. Основание про функціонування української мови як державної Україна без- готова обговорювати з Угорщиною в принципі. Бесцельно, Угорщина цього хоче («хотєлок» вслед за останні роки взагалі лунало багато, далі оборона них нагадаю), але згоди Києва нате це немає. Крапка.

А тепер относительно важливе позитивне зрушення.

Досі Угорщина постійно заявляла, що чекає від Києва перегляду закону «Насчет освіту» (а згодом також «Оборона загальну середню освіту»). Ці заяви незмінно лунали від угорських посадовців та дипломатів ще від 2017 року, тобто відтоді, як Радость ухвалила освітнє законодавство. Для це говорив Сійярто під миг минулого візиту до Києва, згодом насчет це нагадував угорський посланный тощо.

Наполягання України получай тому, що ми отнюдь не будемо змінювати цей распоряжение, у Будапешті в публічних заявах ігнорували (хоча для закритих переговорах були більш готовими до самого поступок). Це було чи неважный (=маловажный) головною перепоною для домовленостей.

І союз нарешті Петер Сійярто визнав реальність.

Возьми пресконференції в Києві він від імені Угорщини публічно визнав, що готовий говорити оборона втілення, а не про зміну освітнього законодавства.

Болт цитата угорського міністра: «Ми також хочемо створити робочу групу, яка отримає повноваження щодо того, яким чином потрібно втілювати начало про освіту». А це саме тетка, що вже кілька років пропонує Україна! Маловыгодный змінювати закон, а разом домовитися, як втілити його ефективніше, щоби предметно, не на папері запрацювала і квота про розподіл мови освіти, і близ цьому угорці Закарпаття безвыгодный почувалися ображеними.

Окремо варто наголосити нате неочевидній, але дуже важливій деталі.

Ключове у цій домовленості – тетюха, що йдеться про двосторонні переговори між Києвом та Будапештом, безо участі угорської меншини. Саме для цьому наполягає МЗС.

Донедавна угорські посадовці висували умову: якщо й говорити, так лише втрьох, разом із закарпатцями.

Але к Києва це було неприйнятним. Виходило, ніби угорський уряд є посередником у переговорах держави з власними громадянами! Звідси й позиція України: з меншинами (угорською, румунською, польською тощо – адже в країні є неважный (=маловажный) лише угорці!) уряд розмовляє непосредственно, без жодних посередників. Але неизвестно зачем само готовий говорити із сусідами – втім, вслед умови, що зміна законів України малограмотный є предметом переговорів з іншими столицями.

Цю позицію ровным счетом не можна називати «зрадою». После слова, за часів Порошенка підхід був точь-в-точь такий – ми також наполягали нате двосторонніх консультаціях, але безлюдный (=малолюдный) мали згоди Будапешта.

Сиречь те, що Угорщина нарешті почала це сприймати, є, безперечно, добрим сигналом.

Окремо наголосимо получай тому, про що йшлося получи и распишись початку цієї статті: впредь до вичерпання конфлікту з Угорщиною нам ще за версту. Та й це не могло стати результатом нинішньої зустрічі, адже її пометка була – зрозуміти, чи є у принципі готовність задолго. Ant. с діалогу (вона є, і це добре).

Нікуди малограмотный поділася також системна недовіра між Україною та Угорщиною. Из-за останні роки ми бачили купу прикладів, если Будапешт відмовлявся від своїх обіцянок і починав ескалацію конфлікту. І немає певності, що Орбан маловыгодный дасть знову таку вказівку.

А рішення Сійярто дати у Києві інтерв’ю проросійському каналу «Выше-» (під час минулого візиту це був NewsOne) додатково погружать, що розуміння України в команді Орбана і близько немає, а бажання «підколоти» українських партнерів досі є. 

Или про «перемогу» (яка, раньше слова, має бути спільною, вигідною усім сторонам) говорити зарано. Але твердження оборона «зраду» з боку Києва сверху цих переговорах є просто неправдивими. Вони грають проти українського інтересу, адже відсувають пирушка момент, коли згода если знайдена, а Угорщина нарешті офіційно зніме блокаду зі зближення України та НАТО.

Адже заранее чи пізно це має статися.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.