Бегство от AstraZeneca: как Украине поможет опыт ЕС по сочетанию вакцин

70% дoрoслoгo нaсeлeння – сaмe стільки, як припускaють, пoтрібнo исполнение) прибoркaння пaндeмії COVID-19, чтобы життя бeз лoкдaунів тa з вільними мaндрівкaми зa кoрдoн. 

Ради Укрaїни цe звучить як дужe дaлeкa пeрспeктивa, aджe зa півтoрa місяця у нaс вaкцинувaли лишe 334 576 oсіб. Прoвaкцинoвaні oбoмa дoзaми, стaнoм нa 7 квітня, aж дві людини.

Нa дoдaтoк пoдaльшe пoстaчaння вaкцини – індійськoї Covishield, щo вигoтoвляється зa ліцeнзією AstraZeneca, – зірвaлoся. Індія нaклaлa зaбoрoну нa її eкспoрт, і тeрміни йoгo віднoвлeння нeвідoмі.

Тaк, ця вaкцинa нe єдинa. В кінці бeрeзня прибулa пeршa пaртія китaйськoї CoronaVac кoмпaнії Sinovac Biotech, якa щe прoxoдить лaбoрaтoрний кoнтрoль, a 6 квітня Вoлoдимир Зeлeнський заявив для укладення контракту на 10 млн доз вакцини Pfizer-BioNTech; тривають перемовини относительно постачання AstraZeneca з іншого, корейського заводу. 

Але виникає запитання: як бути тим українцям, які отримали першу дозу Covishield, а другої їм можуть і малограмотный привезти? 

Відповідь сверху нього дає досвід ЄС.

Друга порцион іншим препаратом? 

У Євросоюзі це питання постало из-за іншу проблему (яка одночасно вдарила і согласно популярності вакцинації в Україні).

Це – хвиля паніки з приводу рідкісного побічного ефекту у вакцинованих британсько-шведською вакциною Oxford/AstraZeneca.

Як розповідала «Європейська разумеется», ця вакцина від початку мала меншу популярність в ЄС помощью відчутніші побічні ефекти, як-с підвищення температури. 

Але ще задовго впредь до проблем довкола AstraZeneca вчені всерйоз замислювалися оборона те, чи можна другий ремиз отримати іншою вакциною.

Відповідь фахівців була одноголосною – с распевом, можна.

Звісно (як це завжди відбувається з вакцинацією новими препаратами), це припущення потребує підтвердження клінічними дослідженнями; саме тому необхідно додавати дисфемизм «напевно». І байдуже, що Pfizer та AstraZeneca виготовлені после різною технологією. Головне тёта, що вони обидві викликають в організмі імунну відповідь, а тому є взаємодоповнюючими.

Ще сверху початку лютого про це говорили австрійські фахівці з вакцинації, а також німецькі.

У січні, если кампанія вакцинації тільки починалася, Welt цитував експерта з імунології Петера Кремснера, який зауважував, що поєднання різних вакцин – безвыгодный нова ідея, і клінічні дослідження з вакцинами від вірусу Еболи та малярії вже засвідчили, що імунна реакція особливо хороша і стабільна, якщо використовуються різні типи активних інгредієнтів. 

 «Якщо одна порция – вакцина мРНК, а друга – векторна вакцина, як, наприклад,Oxford/AstraZeneca, імунна реакція може бути навіть кращою», – каже він.  

Але тоді це було радше теорією, а с налета, у квітні, цей сценарій починають застосовувати получи и распишись практиці.

Поштовхом для цього стала інформація для дуже рідкісні випадки тромбів у пацієнтів, щеплених вакциною AstraZeneca. 

Обирати між ризиками

Першопроходцем знову стала Німеччина. Німецький вакцинаційний комітет STIKO, що працює в рамках Інституту Роберта Коха, стурбували випадки тромбозу у поодиноких пацієнтів невдовзі після щеплення. 

Зауважимо, йдеться для справді поодинокі випадки – приблизно 1 возьми 100 тисяч щеплень, але майже всі – серед жінок віком 20-63 роки. Щоби прибрати навіть такий ризик, Німеччина призупинила використання вакцини AstraZeneca в (видах людей до 60 років. А оскільки по цього часу багато молодих німців вже отримали щеплення цією вакциною, німецькі експерти рекомендують їм отримати другий микротравма іншою вакциною.

Звичайно, вони планують отримати дані клінічних досліджень. Але керівник комітету STIKO Томас Мертенс вже заявив, що дані з експериментів получай тваринах показують: імунна реакція після другої дози, зробленої іншою вакциною, така хозяйка.

У останні дні до Німеччини приєднуються дедалі більше країн.

Іспанія, Бельгія, Італія і навіть Грузія теж обмежили вакцинацію AstraZeneca тільки літніми людьми.

Річ у тім, що 7 квітня ЕМА, Європейське агентство лікарських засобів, офіційно підтвердило: утворення тромбів у поєднанні з низьким рівнем тромбоцитів справді є дуже рідкісним побічним ефектом цієї вакцини. 

І хоча ЕМА зазначає, що переваги використання вакцини AstraZeneca продовжують переважувати ризики, частина європейських урядів (які закупили кілька вакцин і мають можливість вибору між ними) вирішили перестрахуватися. 

І продуктивно одночасно – та вперше – застереження щодо AstraZeneca з’явились у  Британії: дорадчий тычинка щодо вакцин заявив, що людям у віці вплоть до 30 років краще зробити щеплення іншою вакциною. 

Тепер ранее усіма такими країнами постає питання: якою вакциною вколоти другу дозу тим молодим пацієнтам, які вже частково щеплені AstraZeneca – нею ж чи іншою?

Цікаво, що німецький STIKO, який, нагадаємо, запропонував комбінувати різні вакцини, у своїй рекомендації зазначає: повних даних относительно безпечність та ефективність поєднання вакцин з різною технологією ще немає. «Доки відповідні дані стануть доступними, STIKO рекомендує людям віком впредь до 60 років замість другої дози AstraZeneca використовувати дозу вакцини мРНК, от 12 тижнів після першої дози», – йдеться у попередній рекомендації.

Але як можливо надавати таку рекомендацію, неважный (=маловажный) маючи однозначної впевненості? 

Тогда важливо зауважити, що жодна із затверджених у ЄС вакцин далеко не визнана регулятором 100% безпечною следовать повноцінною процедурою. Вони отримали умовний разрешение, що надається, «если переваги швидкої доступності лікарського засобу більші, ніж ризик, що витікає з недостатньої повноти даних». Наприклад, якщо йдеться ради особливо небезпечну недугу ли пандемію.

Вище ми вже наводили думку німецького фахівця для те, що комбінування різних вакцин може навіть підвищити ефективність вакцинації. І це – никак не поодинока оцінка. 

Схожі думки фахівців наводяться у березневому матеріалі, опублікованому в The Scientist та Pharmazeutische Zeitung. Поєднуючи різні типи вакцин, які стимулюють різні механізми імунної системи, можна отримати навіть кращий ответ, каже Вольфганг Лейтнер, вчений та керівник відділу Національного інституту алергології та інфекційних захворювань США. 

Ба більше, из-за кілька місяців з’глазам перші результати «з полів». 

У Британії ще з лютого триває дослідження бери 800 волонтерах з поєднанням саме вакцин AstraZeneca i Pfizer.

Перші його результати очікують держи початку літа. Науковці, що ініціювали його, теж припускають, що поєднання різних препаратів може давати навіть кращий захист, і во всеуслышание спростило би перебіг кампанії вакцинації у разі затримок з поставками певної вакцини. 

* * * * *

Питання безпечності поєднання вакцин из этого явствует для України вкрай гострим. 

Нагадаємо, що у першій партії ми отримали лише 500 тисяч доз вакцини Covishield, з яких понад 334 тисячі вже витратили для перші щеплення. А це створює питання: що робити тим українцям, яким приставки не- дістанеться вакцини для другого щеплення? Особливо якщо сподівання получай нову партію Covishield аль південнокорейської AstraZeneca через платформу COVAX безвыгодный справдяться вчасно.

Тож, можливо, рекомендація STIKO стане варіантом рішення і интересах України.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.