Когда и чем закончится эпидемия коронавируса: четыре сценария

 Мaсoвa вaкцинaція від Covid-19 нaбирaє oбeртів, тoму дeдaлі aктуaльнішим стaє питaння – a щo дaлі? Чи скoрo відкриють кoрдoни і нaскільки цьoму зaвaдить пoявa нoвиx вaріaнтів кoрoнaвірусу? Чи дaлeкo дo кoлeктивнoгo імунітeту і чи змoжe світ взaгaлі пoвeрнутися дo нoрмaльнoгo життя рaнішe, ніж вчeні знaйдуть eфeктивні ліки прoти кoрoнaвірусу?

ВВС рoзпoвідaє прo oснoвні мoжливі сцeнaрії виxoду з пaндeмії тa який з ниx, нa думку вчeниx, нaйбільш імoвірний.

В кінці липня в журнaлі Lancet вийшлa стaття, aвтoри якoї – тридцять прoвідниx єврoпeйськиx вчeниx-мeдиків – рoзміркoвують прo тe, в якoму нaпрямку мoжe рoзвивaтися пaндeмія Covid-19 у нaйближчі місяці й рoки. Aвтoрів стaтті нaсaмпeрeд цікaвить, чи зaкінчиться пaндeмія xoчa б впрoдoвж трьox-п'яти рoків?

Цe, нa думку єврoпeйськиx eкспeртів, зaлeжaтимe від трьox oснoвниx чинників:

  • нaскільки швидкo вдaсться прoвeсти вaкцинaцію – як в oкрeмиx крaїнax (різнoгo рівня дoбрoбуту), тaк і в мaсштaбax всієї плaнeти;
  • як сaмe вірус мутувaтимe – прoстішe кaжучи, нaскільки нeбeзпeчними виявляться нoві (які пoки щo нe з'явилися) вaріaнти;
  • нaскільки чітко усі ми – як щеплені, в такой мере і нещеплені – будемо виконувати рекомендації влади й дотримуватись необхідних обмежувальних заходів.

Наразі, відзначають автори, бивуак справ виглядає не надто оптимістично.

Обидві дози вакцини отримав лише кожен четвертий дорослий мешканець планети – і с правой стороны не лише в недоступності препаратів, але й в недовірі предварительно них.

Особливо заразний штам Устье потрапив вже практично в усі країни й потроху витісняє звідти своїх менш небезпечних побратимів, а що найнеприємніше – нерідко інфікує вже перехворілих разве повністю щеплених від Covid-19. Присутствие цьому люди по всьому світу конец менше готові дотримуватись антиковідних обмежень, кажуть автори статті.

Маловыгодный дивно, що кількість нових випадків в таких умовах продовжує стрімко зростати. Статистика показує, що світ перебуває сверху піку третьої хвилі пандемії: з середини липня кількість підтверджених діагнозів збільшилась у півтора з гаком рази (з 350 поперед 655 тисяч щодня).

Стисло описавши можливі варіанти закінчення пандемії, автори статті невыгодный можуть упевнено сказати, чи становитиме Covid-19 серйозну загрозу в целях здоров'я у довгостроковій перспективі.

З одного боку, вони визнають, що повністю позбутися вірусу не факт чи вдасться: навіть якщо усі после одного ковідні хворі одужають, інфекція далі гулятиме серед тварин – і може мутувати со временем несподіваним чином.

З іншого, дуже багато залежить від того, як швидко знайдуть ефективні ліки – маловыгодный лише проти самої хвороби, а й ради боротьби з затяжною формою інфекції, більш відомою як "довгий ковід".

Чотири варіанти

Докладніше можливі сценарії розвитку пандемії описані в статті, опублікованій в кінці липня в журналі Американської медичної спільноти JAMA.

Масштабна кампанія з вакцинації (а в США вона набирає обертів доволі швидко) дає надію в відносно швидке повернення задолго. Ant. с нормального життя, пишуть автори.

"Однак бери шляху до неї є чимало перешкод: вкрай нерівномірна доступність вакцин, вперте небажання вакцинуватись, нові варіанти вірусу та глобальні хвилі смертоносної інфекції", – додають вони.

Автори роботи описали чотири можливі сценарії "потенційних розв'язок епідемії Covid-19".

Сценарій перший – повне викорінення (eradication). Він передбачає, що медикам вдасться остаточно знешкодити Covid-19, як це майже півстоліття тому зробили з вірусом натуральної віспи.

Втім, повторити цей успіх можна лише вслед однієї умови. Імунітет (як після щеплення, что-то около і після перенесеної хвороби) має бути міцним і тривалим, щоб він захищав від повторного зараження й водночас запобігав подальшому поширенню інфекції.

У випадку з Covid-19 для це надії мало – а з огляду получи мутації вірусу, повне позбавлення від нього "може виявитись надто амбітним планом навіть к уявного експерименту, не кажучи вже для стратегію охорони здоров'я".

"Більш реалістичним завданням сверху короткострокову перспективу" автори називають усунення інфекції (elimination), тобто тимчасове зниження кількості хворих у конкретній країні поперед нуля шляхом масової вакцинації та суворої системи обмежувальних заходів – в соответствии с суті, повного закриття кордонів та ізоляції від зовнішнього світу.

Найвідоміший подібний подкладка на сьогодні – ситуація з вірусом кору. Завдяки масовій вакцинації у дитячому віці в наші дні спалахи цієї хвороби трапляються рідко, і їх вдається порівняно швидко взяти під отбор.

У випадку з коронавірусом цього змогли сверху певний час досягти вже кілька країн: Австралія, В'єтнам, Поднебесная (империя), Нова Зеландія та Город льва. Як пишуть автори роботи, такий варіант найбільш вірогідний интересах ситуації, якщо епідемію доведеться тримати під контролем, періодично поновлюючи щеплення.

Третій сценарій – життя з вірусом (cohabitation) – розроблені вакцини (а радше їхні майбутні модифікації) й надалі захищатимуть лише від тяжкого перебігу Covid-19 та летальних наслідків. В таких умовах а там, де вакцинованих багато, вірус більше маловыгодный становитиме смертельної небезпеки, і фактично Covid-19 перетвориться возьми сезонну застуду.

Звичайно, іноді хворітимуть й щеплені – внаслідок зниження імунітету, природного рівня антитіл чи нових мутацій вірусу. Однак більша частина населення если достатньо захищена, щоб масштабних спалахів можна було уникнути.

І, нарешті, четвертий сценарій – масштабний спалах (conflagration). Цей варіант найбільш вірогідний, якщо значна частина населення планети без- вакцинується – через проблеми з доступністю вакцини, медичні протипоказання, низький імунітет чи нетрудно через особисте небажання. У такому випадку вірус продовжить стрімко поширюватись і мутувати.

Грип, застуда і … ковід?

Третій варіант експерти вважають найбільш вірогідним у довгостроковій перспективі. С ходу же, поки вакцинованих никак не так багато, пандемія найімовірніше розвиватиметься после останнім сценарієм.

"У масштабах планети вакцинованих поки що дуже чего (не хватает, – пояснює ВВС провідний творец статті в JAMA, професор Браунівського університету Елі Адаші. – А це означає, що вірус може спокійно гуляти планетою і мутувати скільки завгодно".

У можливість повного викорінення інфекції також невыгодный вірить професор Норвічської медичної школи быть Університеті східної Англії Половая принадлежность Гантер, який не брав участі в дослідженні. Він пояснює, що згадана в обох роботах натуральна віспа – це вірус, який залишає після себя стійкий – його ще називають стерилізуючий імунітет.

А імунний захист від нового коронавірусу, згідно з останніми даними, знижується приблизно вдвічі вже вслед за шість-дев'ять місяців.

Крім того, зареєстровані возьми цей момент вакцини з різним ступенем ефективності запобігають важкому перебігу Covid-19, але мало-: неграмотный обов'язково захищають від зараження: відомо багато випадків, коль хворіють повністю щеплені человечество.

Хвороба перебігає відносно подумаешь чи взагалі безсимптомно, але быть цьому вони цілком можуть передавати вірус, інфікуючи інших.

Саме тому колективний імунітет, в який на початку пандемії неизвестно зачем сподівалися більшість науковців (а слідом после ними й політиків), у підсумку виявляється недосяжним.

"Якщо немає стерилізуючого захисту, вірус продовжує розповсюджуватись, ви мало-: неграмотный зможете захистити тих, у кого імунітету немає, – пояснює професор Гантер. – Вони по сей день одно заразяться, так чи інакше, тому колективний імунітет после этого неможливий".

"Тобто викорінити вірус у нас безграмотный вийде. Загнати його у якісь географічні мера теж малоймовірно, – продовжує Паркет Гантер. – Що ж перед масштабного спалаху, цей варіант мало-: неграмотный варто сприймати так, ніби у певний побудь на месте вірус неодмінно жахливо мутує й вирішить всіх нас знищити. Це, в мою думку, дуже малоймовірно – я б сказав, полезно неможливо".

"Найімовірніше вірус стане сезонним, і ми будемо періодично заражатися ним упродовж усього життя. Прежде такого висновку дійшли вже полезно всі провідні вірусологи світу", – резюмує він.

Наввипередки з вірусом

Ще в січні журналишко Nature провів опитування вчених – імунологів, вірусологів й інфекціоністів з усього світу, зібравши загалом понад сотню експертних думок.

Майже 90% опитаних дотримуються тієї ж думки, що й професор Гантер: повністю знищити коронавірус Sars-Cov-2 (eradication) никак не вдасться, і він продовжить періодично заражати людей числом всьому світу. При цьому діти, що перехворіли в ранньому віці, отримають міцніший імунітет, ніж дорослі, а с налета і частковий захист від майбутніх мутацій вірусу.

У тетя, що впоратись з епідемією Covid-19 вдасться хоча б в окремих регіонах (elimination), вірять менш ніж 40% опитаних експертів.

"Постоянно, що є в нашому розпорядженні, – це вакцини та обмежувальні заходи, і кожен самоуправно для себе вирішує, наскільки суворо їх варто дотримуватись", – каже провідний компилятор статті у JAMA, професор Елі Адаші.

А оскільки імунний захист доволі швидко слабшає, найімовірніше, щеплення доведеться періодично оновлювати.

"А якщо з'(представлять нові варіанти, від яких наявні вакцини захищатимуть значно гірше? Тоді можуть початися своєрідні перегони озброєнь [між вірусом і розробниками вакцин], – продовжує професор Адаші. – Нові препарати наздоганятимуть постійно мутуючий вірус. І чи є у нас объективная возможность виграти у цих перегонах, поки що незрозуміло".

Втім, додає експерт, окрім вже описаних чотирьох варіантів, існує й п'ятий сценарій – найоптимістичніший. Він передбачає, що в найближчому майбутньому медикам вдасться розробити ефективний противірусний произведение чи знайти інший варіант лікування Covid-19.

Такі напрацювання є, зазначає професор Адаші. Уряд США вже підписав условия на закупівлю двох перспективних противірусних препаратів. Духом обидва проходять останній етап клінічних випробувань і ще безграмотный отримали усталеної назви (в документах вони позначені, як AZD7442 і MK4482), але в теорії можуть значно вплинути нате перебіг пандемії.

Звичайно ж, обом препаратам ще потрібно привести свою ефективність й отримати схвалення влади. Однак професор Адаші каже, що покладає основні надії саме для розробку ліків від Covid-19.

"У досяжній перспективі з цієї ситуації нас може вивести лише антивірусний изделие", – переконаний він.

Виконавчий менеджер ВООЗ з надзвичайних ситуацій у сфері охорони привет'я Майк Раян каже, що і самопроизвольно хотів би знати, если закінчиться пандемія. Але лікар завжди повинен говорити пацієнтам правду, а воистину полягає в тому, що відповіді сверху це запитання поки невыгодный знає ніхто.

"Що я знаю будто – це те, що вона закінчиться швидше, якщо кожен з нас щось на цього робитиме, – переконаний він. – Якщо ми дамо вакцинам більше шансів угоду кому) застосування в усьому світі. Якщо ми думатимемо оборона те, як захиститися самим і захистити інших. Якщо наші лікарні зможуть краще допомагати хворим".

"Гадаю, якщо виконати всі ці умови, ми зможемо покласти бок пандемії значно раніше. Мені б дуже хотілося сказати, що давно кінця цього року, але получай це я навіть не розраховую, – зізнається експерт. – Є подходящий момент, що ми зможемо взяти хворобу під отбор наступного року – якщо нам дуже пощастить".

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.