«Конец SWIFTа». Что будет, если Россию отключат от мировых финансов за атаку на Украину

Рoсію мoжуть відключити від світoвoї плaтіжнoї систeми SWIFT у рaзі нoвoгo виткa збрoйнoї aгрeсії прoти Укрaїни. Прo цe зaxідні мeдіa пoвідoмляли з пoсилaнням нa Білий дім нaпeрeдoдні oнлaйн-зустрічі прeзидeнтів СШA тa Рoсії, якa відбулaся 7 грудня. Прo тe, щo Спoлучeні Штaти гoтoві дo «сильниx зaxoдів», скaзaв і aмeрикaнський прeзидeнт Джo Бaйдeн. Чoму відключeння Рoсії від систeми SWIFT нaзивaють «ядeрнoю збрoєю» сaнкцій тa який eфeкт вoнa мoжe мaти – Рaдіo Свoбoдa рoзпитaлo прo цe eкoнoмічниx, фінaнсoвиx тa пoлітичниx eкспeртів.

Прeзидeнт СШA Джoзeф Бaйдeн «дaв чіткo зрoзуміти, щo СШA тa нaші сoюзники дaдуть відпoвідь сильними eкoнoмічними тa іншими зaxoдaми у рaзі військoвoї eскaлaції», – пoвідoмилa прeсслужбa Білoгo дoму після зaвeршeння пeрeгoвoрів лідeрів СШA тa Рoсії. Які сaмe вaжeлі гoтoвий зaстoсувaти Вaшингтoн?

Eкспeрти нaзивaють відключeння Рoсії від світoвoї плaтіжнoї систeми SWIFT oдним із нaйсильнішиx вaжeлів у сaнкційнoму aрсeнaлі СШA тa Зaxoду, тaкoю сoбі «ядeрнoю збрoєю» в eкoнoміці.

Чoму ця плaтіжнa систeмa така важлива, який ефект може мати її відключення та чи дійсно цей крок здатен приборкати агресивні плани Росії? В цьому розбиралося Радіо Привольность.

Експерти про SWIFT: це «жилище» і «кисень» світової економіки

Всі економіки світу тісно пов'язані та більшою чи меншою мірою залежні від імпорту та експорту товарів і послуг. Вознаграждение за них проходить вследствие банківські рахунки. Для прискорення та оптимізації безготівкових платежів найактивніші світові банки у 1973 році об'єднали зусилля та створили систему SWIFT.

Найважливіші факти относительно SWIFT

 • Абревіатура SWIFT розшифровується як «Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій».
 • Вслед формою власності це – кооператив, заснований 240 банками з 15 країн. Наразі до самого системи долучилися понад 10 тисяч банків-учасників з усіх країн світу. Ставка-квартира компанії SWIFT – у Брюсселі, сиречь ця система працює из-за бельгійським законодавством.
 • Кожна фінансова операція відбувається вслед допомогою електронних повідомлень між банками, кожен з яких має свій унікальний адрес у системі. Станом на кінець 2021 року SWIFT опрацьовує понад 30 мільйонів повідомлень получи и распишись день, або ж понад 10 мільярдів для рік; денний оборот коштів вследствие систему вимірюється у трильйонах доларів.
 • Государственное устройство платежів SWIFT забезпечує фінансові операції невыгодный лише між банками, а й безпосередньо між юридичними та фізичними особами. В цій мережі вони ідентифікуються ради номерами рахунків IBAN (International Bank Account Number). Эдак, в Україні за допомогою системи SWIFT можна надіслати альбо отримати міжнародний переказ у доларах, євро, фунтах стерлінгів, польських злотих, російських рублях, швейцарських франках.
 • У світі вже були прецеденти з відключенням окремих країн від системи SWIFT, щоразу це призводило вплоть до їхньої економічної стагнації. Ініціаторами виступали США та ООН, але їхній вплив був опосередкованим.
 • Приблизительно, у лютому 2012 року банківський комітет Сенату США підтримав майбутні санкції проти SWIFT по (по грибы) те, що вона обслуговує підсанкційні банки Ірану. Щоб неважный (=маловажный) отримати санкцій проти себя, упродовж місяця платіжна метода припинила роботу з тими банками. Блокування банків Ірану тривало вплоть до 2016 року, доки безграмотный припинилася дія санкцій США проти них. Відтоді SWIFT координує свою боротьбу з відмиванням грошей та санкційну політику з урядами країн Європи та США.
 • У 2017 році Радость безпеки ООН наклала санкції для банки Північної Кореї, після чого SWIFT припинила їхнє обслуговування.

SWIFT – мало-: неграмотный єдина міжнародна платіжна государственное устройство. Вона має альтернативи, які, проте, є значно менш потужними та безграмотный всеохопними.

 • Це російська СПФС, ли «Система передачі фінансових повідомлень», яку Крепость почав розбудовувати всередині країни після анексії Криму, побоюючись західних фінансових санкцій. Російську систему погодилися використовувати лише окремі підсанкційні країни, як-через Білорусь та Іран.
 • CIPS – китайська транскордонна системка фінансових транзакцій. Вона була створена для рік пізніше за російську, але отримала зв'язок з банками десятків країн в всіх континентах: опосередковано, сквозь філії цих банків у Китаї та от мережу SWIFT, з якою китайська платіжна системка активно співпрацює. Завдяки цій співпраці CIPS використовує технології SWIFT.

Сквозь SWIFT проходить переважна більшість безготівкових фінансових розрахунків у світі. Важливість цієї платіжної системи можна порівняти з «кровоносною системою» угоду кому) світової економіки, наводить порівняння інвестиційний банкір Сергій Фурса.

«Цю платіжну систему можна порівняти з кровоносними судинами, що несуть кисень світовій економіці. (на)столь(ко), можна мати гору м'язів, довгі грабки чи супермозок. Але якщо никак не надходить кисень – ведь все це не має сенсу, його неможливо застосувати», – пояснює інвестиційний банкір в розмові з Радіо Раздолье.

Якою є ймовірність, що Росію «відріжуть» від глобальної платіжної системи?

Сполучені Штати продемонстрували свою готовність присутствие потребі від'єднати Росію від платіжної системи SWIFT, але наразі цього робити невыгодный планують, визнає Сергій Фурса. Саме готовність застосувати такі потужні санкції впливає значно більше, ніж вже застосовані санкції, пояснює він.

«Ця опція лежить для столі. Але це «ядерна зброя» санкцій. І доки вона «получи столі» – вона лякає. Якщо ж її застосувати – будуть руйнівні наслідки, але вона вже безграмотный лякатиме», – уточнює Сергій Фурса.

Відключення SWIFT, (до само, як і застосування ядерної зброї, може призвести давно «ланцюгової реакції» та глобального конфлікту, или Захід діє обережно, маючи получи меті стримати Росію, але уникнути такого сценарію, пояснює економіст Боба Кушнірук.

«Питання в тому, щоб мало-: неграмотный спровокувати Третю світову війну. Адже ланцюг негативних дій проти Росії може спонукати її безлюдный (=малолюдный) до зупинки агресії, а накануне її розгортання», – попереджає експерт.

Тому, продовжує він, Захід изумляться на стримування Росії в комплексе.

«Крім відключення SWIFT – це може бути обмеження купівлі російських енергоносіїв. Ибо напередодні зими у Кремлі навмисно заповнювали власні газосховища, а європейські (ті, які підконтрольні Кремлю) – лишали порожніми. Метан не буде куди подіти, а зупинка видобування може мати незворотні наслідки в (видах родовищ».

Такі обмеження выпивать по Росії, а якщо це відбудеться під время нової спроби атакувати Україну, в таком случае Кремль отримає ще й «багато тисяч домовин», і від суми економічних та соціальних чинників «Росія вибухне зсередини», прогнозує Бориска Кушнірук. В цих умовах Заходу, з одного боку, малограмотный обов'язково вдаватися перед відключення SWIFT, а з іншого, надзавданням стає уникнення глобальної дестабілізації.

Зрештою, чи мають США політичну волю обітнути Росії подход до міжнародної платіжної системи? Дослідник-американіст, начальник Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету імені Мечникова Володимир Дубовик запевнив, що в Білому домі готові поперед цього. Але він уточнив, що ймовірність відключення Росії від SWIFT залежить від того, чи піде вона для ескалацію.

«У США є для це політична воля. Ибо сценарій повномасштабного вторгнення Росії в Україну – це если серйозний провал американської політики, причому кількох адміністрацій Білого дому. Ибо тоді у світі дедалі більше країн будуть розуміти, що держи США не можна розраховувати в сучасному світі, її будуть сприймати як лідера, що занепадає. Тому Сполучені Штати розглядають всі варіанти підтримки України, вслед винятком задіяння своїх збройних сил проти збройних сил Росії. Наразі це «червона лінія» интересах США», – наголошує американіст в розмові з Радіо Карт-бланш.

Є ознаки того, що країни Заходу вже провели попередні переговори між собой та з керівництвом SWIFT і готові прежде відключення Росії; проте цей сценарій є малоймовірним, доки Росія маловыгодный спробує атакувати Україну, припускає черепок Комітету економістів України Андрій Новак.

«Всі розуміють, що це крайній крок, що його ймовірність невелика. Проте низка країн Заходу анонсувала його для весь світ. Отже, попередні переговори вже відбулися, і в разі політичного рішення відключення Росії від міжнародної платіжної системи если лише питанням технічних процедур», – вважає аналітик.

Якщо вимкнути SWIFT: що если з Росією та які «побічні ефекти» матиме Європа

Експерти, з якими говорило Радіо Раздолье, бачать низку наслідків, які отримає Росія, відрізана від міжнародної системи безготівкових платежів:

 • імпорт та експорт получай деякий час будуть паралізовані, вони відновляться лише частково: завдяки бартеру, готівковим розрахункам та послугам посередників;
 • держи російський рубль чекатиме стрімка девальвація;
 • всередині Росії безготівкові розрахунки триватимуть, завдяки створеній з 2014 року внутрішній платіжній системі;
 • Росія зазнає катастрофічного падіння ВВП і, ймовірно, неважный (=маловажный) матиме досить коштів як исполнение) нинішніх «театрів» бойових дій, в среднем і для початку нових операцій;
 • Росія, ймовірно, почне залежати від транскордонної платіжної системи Китаю;
 • кошти російського бізнесу та державних компаній после кордоном будуть заблоковані;
 • російська економіка і технології деградуватимуть, фінансовий директриса повернеться «в добу середньовіччя», вважає Сергій Фурса;
 • Росія витрачатиме кошти возьми послуги клірингу (операції з фінансового взаємозаліку, зокрема й вслед участі компаній-посередників – ред.), водночас зростатиме обсяг коштів у тіньовій економіці, прогнозує старший економіст «CASE Україна» Володимир Дубровський;
 • ситуація може перерости у соціальний вибух, з Росії підуть после ЄС мільйони біженців;
 • Росія може піти для максимальну військову ескалацію проти сусідніх держав – як «крок відчаю», припускає Боба Кушнірук.

Інші держави постраждають від «фінансового відключення» Росії, але лише тією мірою, якою вони торгують з нею, попереджає Володимир Дубровський.

«В усіх торговельних партнерів Росії будуть аналогічні проблеми, але що менша частка Москви в імпорті – експорті, так меншим буде масштаб неприємностей, – деталізує аналітик. – Впредь до прикладу, це буде бедно помітно для України, угоду кому) якої Росія вже невыгодный є першим, другим чи третім вслед обсягом торговельним партнером. Можливо, це й бери краще. Бо Росія використовує торгівлю як засіб ведення гібридної війни. Ми добре бачимо це получи європейських енергетичних ринках».

Ради оцінками ж Сергія Фурси, фінансова ізоляція Росії если більш болючою для країн Європи і менш болючою ради США, Канади та решти Нового Світу.

Зрештою, якщо США демонструє готовність около потребі застосувати максимальні санкції, в таком случае про таку готовність європейських союзників Вашингтону наразі невідомо, констатує Володимир Дубовик.

І він, й інші дослідники визнають, що частина ЄС налаштована радше продовжувати нинішні санкції проти Росії, аніж потужно нарощувати їх к стримування російських гібридних атак проти України та Заходу.

Президенти США та Росії Джо Байден і Володимир Путін понад дві години 7 грудня розмовляли чрез відеозвʼязок. Розмова відбулася получи тлі різкого загострення напруженості довкола України. Країни Заходу та Київ вважають, що Столица може готувати збройне вторгнення перед цієї країни. Крім української тематики, президенти також обговорили діалог між США та Росією щодо стратегічної стабільності, кібербезпеки, а також спільну роботу по-над регіональними проблемами, такими, як Іран, додала пресслужба Білого дому. Путін перебував у своїй резиденції в Сочі, Байден – у Ситуаційній кімнаті Білого дому в Вашингтоні.

Розмова розпочалася близько 17-ї години из-за київським часом і завершилася після 19:00.

Спільної заяви следовать підсумками переговорів не очікувалося. МЗС Росії після зустрічі заявило, що Путін під часочек зустрічі з Байденом звинуватив Київ у«деструктивній політиці». Того, що директор США попередив російського лідера для санкції за агресію проти України, в Кремлі мало-: неграмотный згадують.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що мав телефонну розмову із державним секретарем США Ентоні Блінкеном под запланованою на 7 грудня розмовою президентів США Джо Байдена і Росії Володимира Путіна. Він запевнив, що таким чином Україна узгодила свої позиції зі США, і відтак норма «нічого про Україну не принимая во внимание України» було дотримано.

Ради словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, після того, як відбудеться розмова Байдена з Путіним, українська сторонушка також матиме контакт з американськими колегами і довідається ради домовленості, яких вдалося досягти.

У Білому домі уточнили, що Джо Байден зателефонує Володимиру Зеленському і оплеть з ним результати своєї онлайн з Путіним.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.