Кто, как и зачем сдавать экзамен на уровень владения государственным языком. Интервью руководительницы Нацкомиссии

Нa 28 рoці нeзaлeжнoсті Укрaїни – 25 квітня 2019 рoку – Вeрxoвнa рaдa нaрeшті уxвaлилa бaгaтoстрaждaльний зaкoн "Прo зaбeзпeчeння функціoнувaння укрaїнськoї мoви як дeржaвнoї".

Він зaкріпив, щo єдинoю дeржaвнoю мoвoю в Укрaїні є укрaїнськa – і вoнa oбoв’язкoвa ради oргaнів дeржaвнoї влaди і публічниx сфeр нa всій тeритoрії дeржaви.

Про викoнaння зaкoну, в Укрaїні ствoрили нoві інституції – пoсaду упoвнoвaжeнoгo з зaxисту дeржaвнoї мoви – мoвнoгo oбудсмeнa, Сeкрeтaріaт упoвнoвaжeнoгo, a тaкoж Нaціoнaльну кoмісію зі стaндaртів дeржaвнoї мoви. 

Oдним з ключoвиx зaвдaнь oстaнньoї є підгoтoвкa тa прoвeдeння іспиту нa рівeнь вoлoдіння дeржaвнoю мoвoю, який рoзпoчнeться 16 липня цьoгo рoку.

✒️  У якoму фoрмaті відбувaтимeться тeстувaння;

✒️  Xтo пeршим складатиме іспит;

✒️  Як поперед нього можна підготуватися;

✒️  Чи складатимуть іспит чинні держслужбовці.

Для це та інше "Українська верно. Життя" розпитала в очільниці Національної комісії зі стандартів державної мови Орисі Демської.

– З 16 липня 2021 року Комісія розпочне іспитування в рівень володіння державною мовою во (избежание набуття громадянства чи зайняття певних подол. 

Хто буде першопрохідцем іспиту?

– З 16 липня 2021 року громадяни України, які повинні володіти державною мовою і використовувати її під часок виконання посадових обов’язків, мають засвідчувати рівень володіння державною мовою сертифікатом, який можна отримати тільки після складання іспиту.

Ми очікуємо, що першими виявлять бажання складати іспит посадовці, які подаватимуться в конкурсні посади. 

Хоча зауважу, що в ідеалі мовне іспитування отнюдь не пов’язане з конкретним конкурсом. Іспит держи рівень володіння державною мовою можна скласти і отримати державний сертифікат заздалегідь.

На) этом месте також варто зазначити, що ті особи, які одновременно перебувають на посадах, далеко не зобов’язані підтверджувати рівень володіння державною мовою сертифікатом, тому що дхарма не має зворотної дії. 

– Як, -де і коли можна скласти іспит в рівень володіння державною мовою?

– Коль Комісія почала працювати надо порядком проведення іспитів, так ми ще орієнтувалися получи и распишись традиційний формат іспиту. 

Але з приходом пандемії зрозуміли, що камп’ютерні технології можна ефективно використати в целях того, щоби здійснити процедуру іспитування. 

Ми розробили концепцію програмного забезпечення, яка охоплює всю процедуру – від моменту, если людина вирішила, що вона хоче складати іспит, і давно видачі сертифікату. 

Під время реєстрації претенденти будуть створювати особисті кабінети, мол зазначатиметься місце, дата і момент проведення іспиту, а також уся необхідна інформація, з якою претенденти повинні ознайомитися передо складанням іспиту.

– Скільки часу займатиме іспит? 

– Во всем объёме іспит триватиме 2 години. 

Іспит бери рівень володіння державною мовою во (избежание виконання службових обов’язків складатиметься з чотирьох частин: "Цивилизация мови", "Читання", "Цидулька", "Говоріння". 

Часик на виконання кожної частини если пропорційно розподілений.

Частини "Да здравствует свет мови" і "Читання" міститимуть тестові завдання різного типу, які перевіряють вміння претендента розуміти загальний зміст і деталі прочитаного тексту, накаленно осмислювати прочитане, застосовувати знання з української мови в умовах службової комунікації. 

Частини "Послание" і "Говоріння" перевірятимуть вміння претендента створювати письмові та усні повідомлення відповідно прежде визначеної мети спілкування.

Жодна із частин іспиту отнюдь не передбачає тестування правил чи презентації повних словозмінних разве словотвірних парадигм.

Усна частина іспитування відбуватиметься у форматі бесіди між екзаменатором і претендентом в режимі онлайн. Ця частина іспиту записуватиметься нате відео. 

На цьому етапі іспит завершуватиметься про претендента. 

З результатами можна если ознайомитися в особистому кабінеті.

– Питання іспиту будуть пов’язані зі знанням професійної термінології? 

– Метина іспиту визначити рівень мовних, мовленнєвих та комунікативних умінь, навичок і компетентностей осіб.

Усна частина іспиту має також засвідчити вміння претендента спілкуватися нате різні теми з офіційної сфери, безграмотный прив’язані задолго. Ant. с вузького професійного спрямування. 

Оцінюватиметься насамперед логічність, послідовність, правильність мовлення, здатність підтримувати чи починати розмову, уміння виражати свої переконання тощо.

– Як відбувається перевірка іспиту?

– Тестову частину перевірятиме програма. 

Машинопись перевіряє один екзаменатор, а відеозапис, крім екзаменатора, який вів чи вела розмову, перевірятимуть ще вдвоём екзаменатори.

Є перелік критеріїв, вслед за якими відбувається перевірка тексту. Кожен з тих критеріїв має відмітку – достатньо, добре, відмінно. Екзаменатор має чітку інструкцію, держи підставі якої він може цей критерій відзначити. 

Після перевірки екзаменатор надсилає роботу в апарат Комісії.

Щодо усної частини, ведь екзаменатор, який проводив розмову, виставляє свої оцінки і ще двоє експертів свої – це круглым счетом зване перехресне перевіряння. 

Если оцінювання завершено, екзаменатори підписують роботи електронними ключами і передають в апарат Комісії угоду кому) остаточного визначення результатів іспиту.

– Получи що впливатиме рівень володіння мовою? Чи матимуть переваги громадяни з високим рівним по-над тими, в кого він достатній?

– Наше завдання засвідчити, як саме людина володіє державною мовою. А вже роботодавець если визначати, який рівень йому необхідний.

– Як ви оцінюєте складність тесту, чи можна його порівнювати зі ЗНО з української мови?

– З жодним із освітніх тестувань це малограмотный порівняти. 

ЗНО оцінює знання з мови – с годами орієнтуються на те, як праздник, хто складає, пройшов всё курс української мови в школі.

Мятва нашого іспиту – виявити рівень мовної компетенції громадянина, який претендує комунікувати від імені держави. 

Ми зосереджені для тому, щоби з’ясувати, наскільки якісно людина використовує держи практиці ті знання, які вона здобула в школі чи житті. Тобто, приставки не- що вона знає, а як вона вміє. 

Ми невыгодный можемо на сьогодні сказати чи складний цей іспит чи ні. 

Але ми спробуємо розробити невеличкий пілот і з’ясувати складність іспиту до тим, як запускати його в повному масштабі.

– Чи зможе людина, яка приставки не- склала іспиту, виконувати посадові обов’язки? 

Наприклад, следовать умови, що вона перескладатиме іспит при помощи 4 місяці (мінімальний термін перездачі)?

– Тетечка, про що ви запитуєте, стосується виконання чи невиконання закону іншими інституціями. Це далеко не є компетенцією Національної комісії зі стандартів державної мови. 

Завдання Комісії перевірити рівень володіння державною мовою і видати державний сертифікат, якщо людина пройшла таке випробування. Далі це вже отнюдь не наша історія.

Людина повинна розуміти, що подаючись возьми той чи той первенство, вона вже повинна мати сертифікат.

Іспит далеко не є історією конкурсу. Іспит з державної мови – це насчет сертифікацію громадян.

– Чи проводитимуться підготовчі курси вперед складанням іспиту?

– Канон закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної" каже, що Нацкомісія невыгодный може здійснювати навчання. 

Ми розробляємо вимоги по іспиту, які будуть заздалегідь оприлюднені.

Також спробуємо зробити тренувальні тести, які будуть у вільному доступі. 

Ми никак не можемо навчати і це со всеми онерами. Адже Комісія, яка приймає іспит, приставки не- може навчати, бо це конфлікт інтересів.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.