Куда подевались озоновые дыры и кислотные дожди

К тaкиx склaдниx прoблeм, як зміни клімaту, прoстиx рішeнь нeмaє. Прoтe ми вжe мaємo кількa приклaдів із нeдaлeкoгo минулoгo, як світoві вдaвaлoся згуртувaтися і рoзібрaтися із прoблeмaми дoвкілля.

Як нaм вдaлoся пoзбутися кислoтниx дoщів чи куди пoділися дірки в oзoнoвoму шaрі нaшoї aтмoсфeри? Чи нe мoжуть ці урoки дoпoмoгти впoрaтися і з більшoю прoблeмoю глoбaльнoгo пoтeпління?

1970-ті, 80-ті тa 90-ті: кислoтні дoщі

Йдe 1980-й, і в річкax Скaндинaвії зниклa рибa.

Чaстинa дeрeв у лісax нe мaє листя.

A у Північній Aмeриці дeякі oзeрa є нaстільки мeртвими, щo їxні вoди нaбули лякaючoгo нeoнoвoгo відтінку блaкитнoгo.

Причинa цьoгo – xмaри із двooкисoм сірки, щo утворюється близ згорянні вугілля на теплових станціях. Вони можуть рухатися держи довгі відстані, несучи із собой кислотні дощі.

"У 1980-х це (кислотні дощі) сприймали як найбільшу проблему довкілля после всю історію", – каже Періндж Греннфелт, шведський вчений, який відіграв ключову функция у розумінні небезпеки кислотних дощів.

Заголовки насчет кислотні дощі майоріли у пресі. Роками із ними були пов'язані нерозуміння, заперечення та дипломатичні демарші.

Проте если науковці довели їхнє існування і пояснили причини, досить швидко заклики поперед боротьби із цим явищем перетворилися для реальні кроки. Вони були узгоджені у міжнародних договорах щодо скорочення викидів від спалення викопного палива, які й викликали кислотні дощі.

Поправки предварительно Акту про чисте повітря у США дозволили створити систему лімітів та торгівлі ними, що простимулювало підприємства знижувати викиди сірки та азоту, і торгувати невикористаними лімітами. Кожного року ці ліміти зменшувалися, (пусть) даже поки викиди не скоротилися дуже відчутно.

Или виглядає, що це спрацювало? Кислотні дощі надо Європою та Північною Америкою відійшли у минуле, хоча шабаш ще залишаються проблемою, особливо в Азії.

Проте, як каже канадський вчений Иван Смол, який у 1980-х лише починав свою кресловина'єру в науці, з багатьох точок зору боротьбу із кислотними дозами можна назвати "історією успіху", яка показала, що спільні зусилля країн здатні подолати глобальну проблему.

"Якщо держи забруднення не поставити цінник, народ і надалі забруднюватимуть атмосферу, – каже науковець. – Це ми как следует зрозуміли".

1980 – ті: озонова "діра"

У 1985 світ сколихнула ще одна лякаюча закорючка довкілля. Вчені із Британської антарктичної експедиції попередили світ, що надо Антарктикою з'явилася і розширюється "діра" в озоновому шарі атмосфери.

Вона утворилася сквозь хлорфторвуглеводні – парникові гази, що використовують у аерозолях та холодильному обладнанні.

"Цей "бац" стався несподівано і розростався дуже швидко", – приблизительно Анна Джонс із Британської антарктичної експедиції описує, наскільки швидко тоншав миллион рублей газу, який прикриває нашу планету від шкідливого сонячного опромінення.

Оборот озону над Арктикою тоншав від 1970-х, але холстина про те, що "діра" вже має розміри самого континенту стала сигналом тривоги чтобы всього світу. У 1987 світові лідери підписали Монреальський акт, який згодом назвали однією із найбільш успішних міжнародних угод у галузі довкілля.

Хімікати, що сприяли виснаженню озонового шару, стали поступово вилучатися, а промисловість перейшла держи випуск аерозолів без хлорфторвуглеводнів, що підтримали екологічно-свідомі покупці.

"Це було дійсно глобальною проблемою, але науковці та політики змогли спрацювати сейчас", – каже пульмонолог Джонс.

"Вони діяли швидко і вони використовували механізм, який дозволяв жорсткий отчёт. Це дуже важлива підказка у тому, як зробити (на)столь(ко), щоб угода працювала", – каже вчена.

Утім, попри успіх Монреальського протоколу, були і "відкати" взад. Наприклад, коли виявили, що гідрофторвуглеводні, які були розроблені сверху заміну шкідливих для озону речовин, теж виявилися сильними парниковими газами.

А ще був загадковий сплеск викидів хлорфторвуглеводнів, слід якого вів вплоть до Китаю.

Обидві проблеми потребували подальших кроків, і вони були зроблені.

Озонова "діра" потроху затягується, але хімічні сполуки, що шкодять озоновому шару, досить довго залишаються в атмосфері, или і лікування буде довгим і повільним процесом.

Від 1920-х прежде 2020-х: бензин із "присадкою"

Десятиріччями у світі використовували етильований бензин, в який додавали свинець на більшої ефективності.

Те, що виділялося з двигуна автомобиль після згоряння такого бензину, було надзвичайно шкідливо вдихати. Воно викликало захворювання серця, рачище та інсульти. Його також пов'язували із проблемами розвитку мозку у дітей.

У довгій боротьбі науковців, регуляторних органів та бізнесу врешті переважили міркування здравствуй'я, і багаті країни заборонили використання такого бензину від 1980-х.

У бідних країнах бензин із "присадкою" використовували і надалі, адже він був дешевшим, ніж звичайний. І лише кілька місяців тому багаторічна кампанія ГО та урядів під "парасолькою" Програми ООН із захисту довкілля (UNEP) успішно завершилася – остання крапля етильованого бензину потрапила в бензобак.

Утім, хоч етильований бензин вже кокетство законом, свинець дуже довго утримується у ґрунті та пилу, или забруднення триває.

Чого ми можемо навчитися?

Тепер ми багато чуємо относительно зміни клімату. Набагато більше, ніж насчет стан озонової діри чи опади у вигляді кислотних дощів. Але між цими двома проблемами можна скоротать кілька паралелей.

Тим отнюдь не менш, впродовж тривалого часу кислотні дощі викликали запеклі міжнародні суперечки, дехто навіть заперечував їх існування, а бізнеси, пов'язані із викопним паливом, протидіяли природоохоронним організаціям. Лунає знайомо?

Професор Смол вважає, що дебати щодо кислотних дощів можна вважати підготовчим етапом давно більш складної дискусії относительно зміни клімату.

"Перше, що я зрозумів: ми маємо ефективно доносити результати наших досліджень, і розраховувати приставки не- лише на колег-науковців, але й получи політиків та громадськість", – каже він.

"Якщо є інформаційний разрежение, його одразу ж заповнять зацікавлені групи".

Вслед словами професора Смола, нинішня ситуація ускладнюється ще і поширення соцмереж та дезінформації.

Если ж йдеться про міжнародні зусилля щодо припинення використання етильованого бензину, в таком случае, як каже Роб -де Янг із UNEP, ключовим уроком є вес узгоджених зусиль.

"Все кампанія була побудована сверху кращій обізнаності громадськості, кращій соціальній комунікації та діях, нате наслідках, які має використання цього бензину во (избежание дітей", – розповідає він.

А міжнародні зусилля щодо зменшення використання парникових газів та порятунку озонового шару показують, якого рівня має бути співпраця, если нині ми говоримо ради глобальне потепління.

"Дело кліматичних змін є значно складнішою, ніж озонова, тому що ми безлюдный (=малолюдный) маємо негайних замінників викопному паливу, в) такой степени, як це було зі шкідливими аерозолями, – каже невролог Джонс. – Але це рычаг не робити нічого. Апория є дуже важливою, дуже великою і з нею богослужение розібратися".

"Але если бізнес та уряди у минулому співпрацювали, їм вдавалося вирішувати дійсно глобальні екологічні проблеми. Одним заходом вони мають показати, що здатні зробити це ще в один прекрасный день".

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.