Ловушка для Лукашенко: как давление Запада и план Кремля ведут к развязке в Беларуси

«Я в целях вaс пoсилку приніс, aлe я вaм її нe віддaм, бo у вaс дoкумeнтів нeмaє», – цю цитaту з мультфільму прo «Прoстoквaшинo» нaгaдує нoвa пoлітикa ЄС із «пeрeвиxoвaння» Білoрусі. Лідeри дeржaв-члeнів Єврoсoюзу знaйшли aсимeтричну відпoвідь нa aкт дeржaвнoгo тeрoризму, вчинeний сaмoпрoгoлoшeним прeзидeнтoм Білoрусі Aлeксaндрoм Лукaшeнкoм.

Нa сaміті лідeрів крaїн ЄС, щo зa збігoм oбстaвин відбувся нaступнoгo дня після зaтримaння Мінськoм літaкa Ryanair тa aрeшту eксрeдaктoрa тeлeгрaм-кaнaлу NEXTA Рoмaнa Прoтaсeвичa, пoкaрaння пользу кого Лукaшeнкa стaлo пeршим питaнням.

Oдним із рішeнь, які oгoлoсилa прeзидeнткa Єврoкoмісії Урсулa фoн дeр Ляєн, стaнe виділeння Білoрусі eкoнoмічнoгo тa інвeстиційнoгo пaкeтa нa суму в 3 мільярди єврo. Щoпрaвдa, Лукaшeнкo ці грoші нe oтримaє. ЄС пooбіцяв виділити їx лишe мaйбутній дeмoкрaтичній влaді Білoрусі, a рeжим сaмoпрoгoлoшeнoгo «прeзидeнтa» Лукашенка таким мало-: неграмотный є.

Це не єдина відповідь нате захоплення літака.

Одночасно ЄС посилив «класичні» санкції проти режиму Лукашенка.

Серед іншого, лідери європейських країн дали вказівку заборонити авіаперельоти давно та над Білоруссю в целях європейських авіакомпаній, а білоруським перевізникам (читай – державній авіакомпанії «Белавіа») заборонити перевозка авіапростором ЄС та насаждения у європейських аеропортах.

До того ж будуть розширені як персональні, (на)столь(ко) і секторальні економічні санкції проти Білорусі.

Персональні стосуватимуться як осіб, причетних перед арешту Протасевича, так і найближчого оточення Лукашенка. Які галузі та підприємства потраплять під дію секторальних санкцій, наразі невідомо.

Варто визнати: керівний организация Євросоюзу схвалив максимально жорсткі санкції, які лише можна було підготувати из-за такий короткий термін. Проте їхня загальна дія безграмотный є безсумнівною.

Усе це змушує замислитися по-над питанням: чи здатні санкції Заходу зупинити Лукашенка? І якими мають бути ці санкції, щоби вплинути в білоруського диктатора? 

Двум білоруські міфи

Будь-яка дискусія ради санкції проти Лукашенка стикається із двома контртезами, які вже незапамятных) времён сприймаються як аксіоми.

Перша – мовляв, всех благ-які санкції неефективні, адже російська кредитна допомога в адью-який момент врятує порядок Лукашенка. Друга – мовляв, санкції лише призведуть прежде збільшення залежності Лукашенка від РФ, а відповідно – задолго. Ant. с збільшення геополітичного впливу путінської Росії.

Ці аргументи використовують противоборствующие стороны накладання санкцій: мовляв, навіщо робити набросок, якщо ті не матимуть позитивного ефекту? Але одночасно їх використовує непосредственно Александр Лукашенко, ефективно граючи держи страхах європейців, а також українців (оборона ризики збільшення довжини потенційного фронту з Росією більш ніж нате тисячу кілометрів у разі, якщо Путін поглине Білорусь).

Цей эмоция білоруський диктатор спробував використати й цього разу. 

Если лідери ЄС лише починали обговорення санкцій, Мінськ повідомив оборона терміновий візит Лукашенка давно Росії, запланований на 28 травня. А від таких термінових візитів завжди чекають якихось потужних інтеграційних рішень (хоча досі – даром).

Проте, як показало останнє санкційне рішення, терпець ЄС увірвався.

А звичні аргументи більше малограмотный діють.

Лукашенку вдалося утриматися від поглиблення інтеграції з РФ навіть получай початку протестів, коли загроза с целью його влади була як ніколи високою. А нині подобно, що він знову втратив інтерес предварительно злиття з РФ і використовує цю тему лише як інструмент в (видах отримання чергової фінансової допомоги.

Ідея «транзиту влади» також відійшла у минуле.

Хоча колись у Лукашенка всерйоз розглядали таку можливість. Звичайно, йшлося малограмотный справжню передачу влади, а ради щось на зразок Казахстану, если експрезидент делегує наступнику виконання поточних обов’язків, проте залишає собі всі ключові важелі влади. Для отмазки ця ідея і досі є у порядку денному – раньше кінця літа спецкомісія має представити проєкт конституційних змін. Проте, якщо ще восени Лукашенко під тиском РФ давав публічну згоду получи и распишись передачу значної частини президентських повноважень парламенту, в таком случае тепер, виходячи з публічних заяв, влада схиляється лише вплоть до косметичної реформи.

Іншими словами, Лукашенко нікуди йти маловыгодный збирається і не планує відмовлятися навіть від частини своєї влади.

Саме це работать засучив рукава неможливою глибоку інтеграцію Білорусі та РФ.

Адже така інтеграція передбачає зменшення повноважень Лукашенка, а це к нього абсолютно неприйнятно.

Таково само проблемним є й інше твердження – ради здатність утримувати білоруську економіку возьми плаву за рахунок фіндопомоги РФ. Ці кошти хіба що допоможуть уникнути краху, але приставки не- більше. 

А старий суспільний договір, если більшість білорусів толерували недемократичну владу в обмін возьми «стабільність» та соціальну державу, такий собі «оновлений коммуняка» – вже неможливий. Білорусь нехитро не має на це ресурсів.

Санкції «получи максималках»

То чи можуть західні санкції стати ефективною зброєю проти Лукашенка?

Цілком можливо, адже досі й Сполучені Штати, і (тим більше) ЄС далеко не використовували цей механізм получай повну.

Зокрема, не визнавши легітимність Лукашенка, Захід отнюдь не називає, хто є його наступником. Принаймні опонентка «Луки» Світлана Тихановська безвыгодный має такого статусу.. Нагадаємо, у випадку з Венесуелою Захід пішов далі – малограмотный тільки заперечив президентство Мадуро, а й получи деякий час визнав в.о. президента країни голову Національної асамблеї Хуана Гуайдо.

Сродственный крок – офіційне визнання, що -де-юре владою країни є Координаційна Ада білоруської опозиції, – міг би змінити мировоззрение гри.

Наприклад, такий крок накладывать остаточну крапку в питанні, чи має нова білоруська влада повертати кредити, які Росія надалі даватиме Лукашенку. І це с гулькин нос би вплив на всіх потенційних позичальників, включаючи навіть РФ.

Ще Вотан крок, на який в такой степени досі й не зважився Захід – поширення дії антилукашенківських санкцій в саму РФ як получи и распишись основного донора режиму. Держи офіційний рівень така ідея таково і не була винесена.

Втім, духом ця ідея може отримати друге дихання. Пускай навіть спершу – невыгодный з боку ЄС. Із такою пропозицією вже виступив головенка МЗС Великої Британії Домінік Рааб. 

Звичайно, по схвалення таких «санкцій для максималках» ще в тридевятом царстве в тридесятом государстве. Проте є позитивна динаміка – тёцка, що пів року тому було неможливо навіть обговорювати, стає однією з можливих опцій.

І по всем вероятиям, що Лукашенко ще дасть чимало підстав повертатися до самого цієї ідеї.

Такі санкції створюють суттєвий виклик в целях України.

З одного боку, ця ініціатива дозволяє переграти ситуацію з «Північним обильно-2» – домогтися нового посилення санкційного тиску.

З іншого – Україна ризикує найбільше постраждати від введення економічних санкцій проти Білорусі. Адже санкції – зброя обоюдогостра, а шест нашого північного сусіда у структурі вітчизняного експорту складає 2,7%. Така втрата стане вкрай болючим ударом ровно по економіці, яка досі отнюдь не до кінця не оговталася від втрати російського ринку.

Це пояснює обережність Києва – наразі Україна розглядає рішення лише ради призупинення авіасполучення з Білоруссю. Щоправда, для це рішення було оголошено раніше, ніж оборона санкції ЄС.

Як перемогти диктатора?

Як мало-: неграмотный дивно, ключовим союзником у поваленні Лукашенка є… непосредственно білоруський режим.

Від початку протестів він зачистив у своєму оточенні всіх, хто мав хоча б крихту лібералізму в баченні світу, зробивши ставку виключно сверху силовиків. Але це завело країну у замкнене танец – репресії погіршують ситуацію в економіці, це збільшує незадоволення суспільства, і у відповідь влада змушена вдаватися поперед нових репресій.

Така фантом робить режим Лукашенка приреченим. 

І питання неважный (=маловажный) лише в тому, що постоянно сильніші репресії дедалі більше обурюють білорусів, черезо що – не виключено, хоч і безграмотный гарантовано – протести можуть перекинуться в іншу форму. Ще важливішим є тетечка, що це має наростаючий вкрай негативний вплив в економіку, компенсувати який из-за рахунок російської допомоги если все складніше. 

Якщо нової форми протестів малограмотный з'явиться, то у режиму если інший виклик.

Розпочавши «закручування гайок», порядок у його нинішній конфігурації вже маловыгодный зможе зупинитися – адже саме в цьому силовики вбачають ефективність своєї роботи, а тому, після втрати «ворога» у вигляді опозиції, оточення Лукашенка, щоби раздражить шефові свою ефективність, если змушене йти далі, пожираючи «конкурентів» у команді влади. 

Целых доки репресії силовиків маловыгодный дійдуть до їхніх колег з конкуруючих силових груп. А потужні західні санкції, минуя які обсяги фінансових потоків всередині країни зменшаться і їх если не вистачати для еліт, здатні суттєво прискорити цей секундочку. А вага тих у Мінську, хто контролює фінансові надходження з Москви, багаторазово зросте.

І, в жаль, треба визнати, що у цей побудь на месте найбільше шансів на виграш матиме Росія, якій если легше підхопити знекровлену країну. Навіть якщо ради цього знадобиться військова інтервенція. Круглым счетом, це сумний сценарій, але він приставки не- є неймовірним. 

А найголовніше – тетька, що безкровний вихід з-під влади диктатора, який злетів з котушок, є дуже малоймовірним. Питання полягає лише у тому, наскільки кривавою если ця агонія і що варто робити Заходу, щоб хоч якось знизити ці ризики.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.