Мир на пороге роста цен: что такое сырьевой суперцикл и как он повлияет на Украину

Wall Street – гoлoвнa фінaнсoвa вулиця СШA. Її симвoлoм ввaжaють тритoнну брoнзoву скульптуру aтaкуючoгo бикa, якa, щoпрaвдa, рoзтaшoвaнa зa кількaсoт мeтрів нa півдeнь від Wall Street, нa Брoдвeї.

Бик уoсoблює фінaнсoву гaлузь Нью-Йoркa, зрoстaння aкцій і, як нaслідoк, – збільшeння стaтків інвeстoрів, брoкeрів, вeликиx тa мaлиx грaвців нa біржі.

Нa пoчaтку 2020 рoку "бик" відвeрнувся від фінaнсoвиx ринків: чeрeз нeвизнaчeність з пaндeмією тa кaрaнтинoм фoндoві індeкси нeспoдівaнo ввійшли у стрімкe пікe. У другій пoлoвині рoку ринoк нe мeнш нeспoдівaнo з пікe вийшoв, зaвeршивши рік нa істoричниx мaксимумax.

2021 рік, який зa китaйським кaлeндaрeм є рoкoм бикa, мoжe стaти пoчaткoм "бичaчoгo" ринку угоду кому) сирoвинниx тoвaрів – від зeрнa дo нaфти тa гaзу.

Aнaлітики двox нaйбільшиx бaнків Wall Street – JP Morgan тa Goldman Sachs – зaявили, щo у світі пoчинaється нoвий супeрцикл, a oтжe, нa людствo мoжe oчікувaти щoнaймeншe кількa рoків рoсту цін нa сирoвину.

Якщo прoгнoзи бaнкірів спрaвдяться, тo нoвий супeрцикл мoжe стaти п'ятим зa oстaнні 120 рoків. Oстaнній тривaв 17 рoків і зaкінчився у 2013 рoці.

На Укрaїни ця нoвинa і xoрoшa, і пoгaнa, oскільки eкoнoмікa крaїни зaлeжнa від світoвиx цін нa сирoвину. Їx ріст збільшить нaдxoджeння eкспoртeрів, aлe зростуть і витрати получай імпортовані товари, зокрема голубой огонь та пальне.

Однак з прогнозами JP Morgan та Goldman Sachs погоджуються невыгодный всі. Дехто вважає, що якщо новий суперцикл і почався, в таком случае він відрізнятиметься від попередніх. Щонайменше – у динаміці цін возьми нафту.

Що таке суперцикл

З економічної теорії відомо, що економіка існує циклічно: економічне пожвавлення та зростання завжди змінюються економічним спадом та депресією. Ці цикли тривають в середньому сім-одинадцять років і постійно повторюються, тобто після кризи завжди настає нове зростання.

Суперцикли – довші економічні цикли, визначають тенденції руху економіки упродовж 70 років. Найяскравіше їх можна побачити у зміні цін возьми сировину.

У минулому початок суперциклів збігався з індустріалізацією аль масштабним будівництвом. У 1780-1840-х роках суперцикл зумовила Промислова революція у Європі, получи и распишись початку 20 століття – зростання економіки США, у 1920-1960-х роках – повоєнна відбудова Європи та зростання економіки Японії.

Останній суперцикл, що почався у 1996 році, пов'язують з індустріалізацією Китаю.

Під часик масштабних трансформацій економік, як було з Китаєм, різко зростає попит для сировинні ресурси: метал, з якого будується інфраструктура, нафту та голубой огонь, які задовольняють все більші потреби зростаючої промисловості, продукти харчування. Таке зростання попиту спричиняє зростання цін.

Полоса стагнації в суперциклі також може тривати кілька десятиліть. У її межах можливі свої невеликі цикли із зростанням цін бери сировину, однак довгостроковий тренд в економіці и старый и малый ж вибудовується навколо падіння цих цін.

Наразі аналітики побачили ознаки входження світу в новий суперцикл. Насчет це свідчить зростання цін держи сировинні товари. Воно почалося в середині 2020 року і, следовать прогнозами банкірів з Wall Street, може тривати кілька років.

Чому почався новий суперцикл

Кінець кризи

"Ми вважаємо, що новий странность росту цін на сировину, зокрема кругооборот підвищення цін на нафту, почався", – йдеться у звіті банку JP Morgan. З такими прогнозами погоджуються Goldman Sachs, Bank of America та Ospraie Management.

Прогнози аналітиків сходяться получи тому, що нафта у світі може подорожчати раньше 100 дол за кабак або навіть вище протягом кількох наступних років. Останній крата вище цієї позначки ціни получай нафту були у 2014 році.

Аналітик Goldman Sachs Джефрі Кюррі, який передбачив зростання цін нате нафту у 2003-2014 роках, очікує, що ціна бочки Brent може становити 80 балка вже у 2021 році. JP Morgan консервативніший: 68 ложбина за бар у кінці 2021 року.

В основі припущень аналітиків для початок нового суперциклу лежить думка, що світова економіка почне швидко оговтуватися після карантину.

Велика кількість грошей, які вилилися в ринок через програми кількісного помощник'якшення (випуск коштів), будуть стимулювати споживчий попит бери товари та послуги, а успішне поширення вакцини від коронавірусу вже найближчим другой раз дозволить відновити колишні обсяги подорожей.

Це стимулюватиме компанії виробляти більше товарів і надавати більше послуг, що збільшить попит возьми сировину, з якої ці товари виготовляються.

Світ новопосвященный спостерігав наслідки кількісного правая рука'якшення: стрімке зростання фондових індексів наприкінці 2020 року і бери початку 2021 року следовательно можливим саме завдяки зростанню здатності людей прежде заощаджень та інвестування.

Побічним результатом "розпирання" ринку від грошей стала ситуація з акціями GameStop, если тисячі людей завдали мільярдних збитків сделка-фондам.

Великий обсяг вільних грошей стимулює ріст цін держи нетрадиційні активи, зокрема криптовалюту. 20 лютого Bitcoin подорожчав по рекордних 57 тис балка. За рік віртуальна стотинка продемонструвала п'ятикратне зростання ціни.

Найяскравіше суперцикли проявляють себя в цінах на метал, однак в унісон з ними рухаються й ціни для аграрну продукцію. У 20 столітті основним драйвером росту цін получи и распишись зерно було зростання чисельності населення і платоспроможності громадян країн, які проводили промислову перебудову економіки.

Наразі ж нову хвилю зростання цін в сільськогосподарську продукцію пов'язують з погіршенням врожаїв у традиційних країнах-експортерах от зміни клімату. На очікуваннях гірших врожаїв Поднебесная (империя) починає наповнювати свої державні резерви, що сприяє ще більшому зростанню цін.

"Посуха влітку та морози взимку в країнах-виробниках є першим фактором довгострокового зростання цін бери аграрну продукцію. Останній подкладка – морози в штаті Техас, возьми який припадає 30% американської озимої пшениці", – зазначила заступниця директора компанії "ПроАгро груп" Марія Трактор.

Вона також очікує, що попит в аграрну продукцію з боку Китаю если зростати у найближчі два-три роки, що стимулюватиме ріст цін. У більш довгостроковій перспективі сверху ціни на продовольство впливатимуть вимоги з боку ЄС та інших розвинених країн у межах Green Deal, зокрема щодо екологічності продукції.

Зелений оборот

Більш фундаментальними підставами чтобы початку нового суперциклу може стати безвыгодный просто відновлення економіки після коронакризи, а і її перехід получи и распишись більш екологічні стандарти. Боротьбу із змінами клімату декларують уряди всіх розвинених країн. Їх наслідують і країни, що розвиваються.

В такой степени, Німеччина планує повністю відмовитися від використання вугілля в енергетичній генерації накануне 2038 року, а в Каліфорнії, США, з 2035 року заборонять продавати автомобілі з двигунами внутрішнього згорання.

Що вже казати для європейську угоду Green Deal, яка передбачає скорочення викидів парникових газів у транспортному секторі в найближчі десятиліття сверху 90%. Таких прикладів з кожним роком стає до сих пор більше, що й може стати драйвером к швидкого зростання цін держи всю сировину, крім нафти.

"Зелена" модернізація може протащить свої корективи в наступний суперцикл, зокрема в частині зміни цін бери нафту, вважають аналітики.

Якщо жорсткі політики розвинених держав щодо скорочення викидів парникових газів почнуть инициативно впроваджуватися, то світ поступово відмовлятиметься від викопних джерел енергії. Попит нате вугілля, нафту і газ падатиме.

Водночас попит бери метал стимулюватимуть великі проєкти з альтернативної енергетики: вітрові та сонячні електростанції, виробництво електромобілів.

Однак чи вплине "зелений" тренд для ціни на нафту в найближчі банан роки?

"Економічні стимули, запроваджені владою США, у першу чергу спрямовані получи и распишись людей з низькими та середніми доходами, що збільшить споживання сировинних ресурсів. Ці человечество не їздять на електромобілях Tesla, вони їздять бери звичайних традиційних авто", – вважає аналітик Goldman Sachs Джефрі Кюррі.

Наразі ціни держи нафту активно зростають в тлі енергетичної кризи в США, яку зумовили аномальні морози. Однак у довгостроковій перспективі получи вартість чорного золота впливатиме поведінка провідних експортерів – країн ОПЕК.

Ціни получи и распишись нафту залежатимуть від їх здатності ефективно та своєчасно реагувати возьми послідовне падіння попиту держи нафтопродукти у світі.

Тож з великою ймовірністю прогнози щодо зростання цін держи нафту у короткостроковій перспективі прежде рівнів 2014 року можуть справдитися, хоча більш довгострокового їх зростання очікувати безлюдный (=малолюдный) слід.

Скептики суперциклу

Думку оборона те, що світ стоїть нате порозі чергового суперциклу, поділяють невыгодный всі. Деякі аналітики пояснюють тренд держи зростання цін на сировину занадто оптимістичними прогнозами щодо боротьби з коронавірусом, перенасиченістю ринків грошима или тимчасовими факторами (холодною зимою).

Ціни бери нафту через глобальне падіння попиту нате нафтопродукти взагалі можуть припинити підкорюватися тенденціям суперциклів.

"Можливо, цей "дохлий кіт" (ціни для нафту. – ЕП) і підстрибне ще кілька разів, але хіба це можна назвати суперциклом?" – запитує Водан з найуспішніших нафтових трейдерів попереднього суперциклу Анді Прихожая.

Схоже, у початок нового суперциклу безвыгодный вірять й українські економісти. "Світова економіка мало-: неграмотный настільки грандіозно впала, аби вважати, що саме її післякарантинне відновлення є джерелом нового суперциклу", – вважає виконавчий управляющий аналітичної організації "CASE-Україна" Дмитро Боярчук.

Аналітики групи ICU вважають, що поточне зростання цін пояснюється далеко не відновленням світової економіки, яке могло б стати причиною нового суперциклу, а політикою Китаю. Країна наразі поповнює стратегічні резерви нафти та міді, що штовхає ціни держи ці товари та іншу сировину вгору.

"Говорити ради відновлення світової економіки ще зарано, тому що багато країн перебувають під тягарем важких карантинних обмежень", – повідомив будка департаменту з корпоративного аналізу групи ICU Олександр Мартиненко.

Маловыгодный побачив початку нового суперциклу зростання цін для сировину й Національний банк. В останньому макроекономічному прогнозі стабилизатор говорить, що світові ціни бери сировинні товари українського експорту, передусім оолит, зростатимуть до середини 2021 року. Після цього їх чекає корекція.

Для того товарів металургійного комплексу НБУ дає різносторонні прогнози.

"Очікується, що подальше відновлення економічної діяльності підтримуватиме суттєвий попит сверху сталь. Утім, через нарощування виробництва ціни стабілізуються близько поточних високих рівнів.

Натомість ціни нате залізну руду поволі знижуватимуться внаслідок збільшення обсягів видобування в Австралії та Бразилії, хоча нарощування пропозиції если не таким стрімким, як очікувалося раніше", – повідомляє Нацбанк.

Навіть деякі прихильники думки относительно початок нового суперциклу вважають, що він если коротшим, ніж попередній, а стадия зростання завершиться у 2024 році.

З цим погоджуються й скептики суперциклу: післякарантинне відновлення світової економіки підігріватиме ціни получи нафту, сталь та аграрну продукцію у найближчі роки. У довгостроковій перспективі зростання цін припиниться.

Як зростання цін возьми сировину вплине на Україну

Україна залежна від динаміки сировинних ринків, тому поточне зростання світових цін може стати неприємним сюрпризом для того українців.

По-перше, зростання цін для нафту і газ боляче поухаживать по платіжному балансу. У 2020 році енергетичний імпорт суттєво скоротився получай тлі карантину, тоді як завдяки зростанню цін держи продукти та метали українські експортери виграли.

У 2021 році умови зовнішньої торгівлі можуть погіршитися, адже ціни получай енергоресурси зростатимуть чи безграмотный найбільше з-поміж усіх сировинних товарів.

"Послаблення карантину спричинить різке зростання попиту в пальне, а значні обмеження в пропозиції нафти вже призводять давно ринкового дефіциту. Отже, ріст цін держи нафту у 2021 році може перевищити 40%", – вважає Мартиненко.

Хоча зростання цін возьми товари українського експорту може компенсувати втрати економіки від подорожчання енергоносіїв.

"Враховуючи прогнозовані зміни цін получай ринках прокату, енергоносіїв та зерна, торговельний отчёт) за вартістю між українським експортом та імпортом щодо згаданих торговельних позицій порівняно з 2020 роком суттєво малограмотный зміниться.

Якщо торговий коромысло між українським експортом та імпортом у 2020 році щодо зазначених груп становив 8,75 млрд инструмент, то у 2021 році, после нашими оцінками, цей показник становитиме 8,8 млрд ложбина", – вважає командир Укрпромзовнішекспертизи Володимир Власюк.

Согласно-друге, зростання цін для товари українського експорту хоч і позитивно впливатиме получи и распишись платіжний баланс, однак тиснутиме получи и распишись продовольчу інфляцію. У Нацбанку очікують, що в червні річна інфляція може перевищити 8%.

Уряд получи и распишись майбутнє зовнішньої торгівлі хлопать глазами оптимістично. Щонайменше – для найближчі кілька років. "З точки зору цін возьми сировину цей суперцикл піде получи користь Україні", – каже торговельний представник України Тарасий Качка.

Що це означає в целях гривні? Поки що аналітики отнюдь не поспішають оновлювати свої прогнози стосовно курсу валют. Наприкінці 2020 року в прогнози вже закладали відновлення світової економіки та зростання цін получи и распишись сировину.

У Concorde Capital очікують, що долар наприкінці року коливатиметься близько позначки 28,5 грн. У групі ICU вважають, що всередині року долар може впасти до самого 27 грн, однак потім гривня если поступово девальвувати.

Ситуація возьми зовнішніх ринках сировини – без- єдиний фактор, що формує цикл гривні. Наприклад, попри сприятливі торговельні умови у 2020 році гривня однако одно "просіла" получи и распишись 17% щодо долара під впливом психологічних факторів.

Сиречь і у 2021 році є всі шанси уникнути драматичного зростання курсу валют, зокрема в разі збереження припливу інвестицій нерезидентів у державний борг.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.