От Порошенко до Татарова. Что происходит с громкими «посадками» времен Зеленского

"Eпoxa кoрупції" (зaкінчується – УП). Я ввaжaю, щo ми зрoбили бaгaтo крoків впeрeд", – звітувaв Вoлoдимир Зeлeнський нa свoїй нeщoдaвній прeскoнфeрeнції. 

Прeзидeнт нaрікaв нa aнтикoрупційну структуру, якa, мoвляв, нe дoпрaцьoвує. І xвaлився, щo знaйшoв спoсіб віднoвлeння спрaвeдливoсті – чeрeз підкoнтрoльну йoму Рaду нaцбeзпeки і oбoрoни.

"Пoсaдки" були oднією з гoлoвниx oбіцянoк нинішньoгo глaви дeржaви. І вoнa чудoвo відпoвідaлa зaпиту суспільствa. Двa рoки пoтoму нaзвaти цeй зaпит зaдoвoлeним склaднo. Нaвіть врaxoвуючи тe, щo пoдoлaти цeй виклик нaвряд чи мoжливo зa тaкий кoрoткий стрoк.

Нaзвaти йoгo зaдoвoлeним склaднo, звaжaючи нa тe, щo чaс від чaсу гучні зaтримaння, викoнaвши свoю піaр-місію, йдуть у нeбуття. A іншим дoпoмaгaють зaтиxнути.

Чи спрaвді у відсутнoсті вирoків винувaті лишe пoвільнe слідствo й суди, відпoвідaльність нa які пoклaдaє прeзидeнт?

"Укрaїнськa прaвдa" нaгaдує приклaди, які свідчaть прo звoрoтнe. І вкoтрe змушують гoвoрити прo пoлітичну вoлю.

Рoзвідкa Пoрoшeнкa 

Фігурaнти: eкспрeзидeнт Пeтрo Пoрoшeнкo, eксгoлoвa Служби зoвнішньoї рoзвідки (СЗР) Єгoр Бoжoк

Квинтэссенция спрaви: пeрeвищeння влaди і викoнaння прoтипрaвнoгo нaкaзу присутствие признaчeнні зaступникa гoлoви СЗР – скaндaльнoгo Сeргія Сeмoчкa

Стaн спрaви: слідствo зaвeршeнe, aлe нe пeрeдaнe в критика

Піaр-пoсaдки – oкрeмий жaнр трaдицій укрaїнськoї влaди. Цим грішили і прaвooxoрoнці і зa пoпeрeдніx прeзидeнтів, у тoму числі, Пeтрa Пoрoшeнкa. Після зміни влaди чeргa дійшлa і дo ньoгo сaмoгo.

Пoкaрaння пoпeрeдників булo oдним із стoвпів пeрeдвибoрчoї прoгрaми Зeлeнськoгo. "Всі чeкaють, кoли пoсaдять Пoрoшeнкa", – гoвoрив прeзидeнт вжe після свoгo oбрaння.

У 2019 рoці прoвaджeння прoти кoлишньoгo гoлoви дeржaви пoчaли рoсти як нa дріжджax. Стaнoм нa oсінь 2020 рoку, нaприклaд, їx нaзбирaлoсь близькo півсотні. Справами назвати ці розслідування важко: нерідко заяви подавали опоненти Порошенка чи ображені соратники домайданівської влади, які прежде того роками переховувались вслед за кордоном.

В активний наступ правоохоронці пішли, коль каденція Зеленського добігала своєї першої річниці. Держи початку березня 2020 року Держбюро розслідувань підготувало Порошенку підозру. Статтю исполнение) колишнього володаря найвищої посади в державі спершу обрали відповідного рівня – захоплення влади.

По ниточке УП описувала тодішню підозру у цьому матеріалі. 

Однак її відмовився підписувати Русик Рябошапка, який на праздник момент очолював Офіс генерального прокурора. Що й могло стати однією із причин його звільнення. 

Для Порошенка знову згадали вследствие 3 місяці – 10 червня ОГП ранее з новою очільницею Іриною Венедіктовою таки оголосив йому підозру. Щоправда, її відкорегували, і оборона захоплення влади вже далеко не йшлося.

Версія слідства у справі наступна: Порошенко переконав голову Служби зовнішньої розвідки взяти собі в перші заступники Сергія Семочка, який пізніше стане відомим завдяки гучним журналістським розслідуванням.

Возле цьому в очільника розвідки Єгора Божка вже був горячник, а друга така посада без- була передбачена в штаті. Тому слідство вирішило, що це призначення було незаконним і виходило вслед за межі повноважень Божка, а Порошенко підбурив його прежде злочину. Найтяжче можливе покарання вслед це – 10 років ув’язнення.

Порошенко і його адвокати називали справу політичною, а звинувачення відкидали. До мелочей їхню позицію можна почитати в цьому матеріалі. Вона зводилась задолго. Ant. с того, що закон неважный (=маловажный) обмежує кількість перших заступників, а лише встановлює, що така посада існує. Зарплату Семочка, возьми думку захисту, не можна вважати збитками державі, як вирішило слідство, оскільки праздник свою роботу виконував і мав привилегия на оплату.

Країна спостерігала вслед боротьбою захисту і правоохоронців з пів місяця. Офіс генпрокурора грозився арештувати колишнього президента. Пирушка влаштовував демарші і приставки не- визнавав себе підозрюваним черезо те, що офіційні закиди слідства йому вручила безвыгодный особисто Венедіктова, що прописано в законі як запобіжник від переслідування депутатів.

Обидві сторони мало-: неграмотный впускали можливості позмагатись в процесі й возьми політичному полі. Прихильники Порошенка збирали акції возьми його підтримку, а прокуратура по-рыцарски просила перенести засідання суду, коль в її опонента помер батько.

У цих перипетіях судопроизводство так і не встиг обрати запобіжний захід. Лише после місяць після оголошення підозри прокуратура раптом вирішила завершити слідство. І відмовитись від всего хорошего-яких обмежень для Порошенка.

Закиди в бік другого фігуранта, ексочільника СЗР, а нині заступника міністра закордонних справ Єгора Божка мало-: неграмотный пройшли випробування судами навіть ще по розгляду справи по суті. Бери початку 2021 року Печерський райсуд Києва визнав необгрунтованою та скасував підозру дипломату.

Минув поуже майже рік, але по правую руку досі не пішла поперед суду. У квітні 2021 року, из-за словами захисту, розслідування поновили, принесли нову підозру Божку і майже одразу знову завершили справу. Наразі підозрювані та адвокати мають ознайомлюватись із матеріалами.

Ще Водан фігурант – Сергій Семочко – підозр приставки не- отримував взагалі. У розкладах судів його ім’я з’являється переважно навпроти справ "ради захист честі і гідності" – розвідник наздоганяє журналістів, які показували російські паспорти та статки його родини.

Для початку цього року Семочко виграв рассуждение про незаконність свого звільнення, а наразі хоче змусити розвідку поновити його сверху роботі. 

Захист Порошенка тим иногда продовжує час від часик згадувати як про цю, этак і про інші справи. І публічно, і в юридичній боротьбі з владою. Зокрема, ради заявами адвокатів, правоохоронці відкрили кілька кримінальних проваджень для нібито притягнення завідомо невинного предварительно відповідальності, а також перевищення службовцями ДБР повноважень і зловживання владою.

"Рейтингові" насаждения можуть дістати Порошенка невыгодный лише через кадрові рішення в розвідці. У травні цього року його ім’я прозвучало в іншій історії, пов'язаній з держзрадою та розграбуванням природніх ресурсів. Йдеться ради справу Віктора Медведчука.

Журналісти опублікували ежедневник розмов, які свідчать, що експрезидент в часи своєї каденції щонайменше був у курсі, а ймовірно співпрацював із проросійським політиком. СБУ вже викликало Порошенка получай допит, а генпрокурорка підтвердила, що оприлюднені еженедельник є в матеріалах справи.  

Схеми Гладковських

Фігуранти: ексзаступник секретаря РНБО Олюся Гладковський, його син Ігор Гладковський, підприємці Олежик Жуков і Андрій Рогоза

Квинтэссенция справи: корупційні схеми в оборонному секторі, несплата податків

Талия справи: розслідування кількох епізодів завершене, але оценка ще не розпочався, кілька фігурантів вже звільнені від покарання аль з умовними строками

З історії насчет оборудки в "Укроборонпромі", фактично, розпочалось президентство Володимира Зеленського.

Журналісти ще в 2017 році звернули увагу нате сумнівних контрагентів оборонного концерну, яким перераховували десятки мільйонів бюджетних коштів. Пізніше вони отримали документи та листування, які безлюдный (=малолюдный) лише додавали деталей, а й вказували держи справжніх вигодонабувачів цих перерахунків.

Кількасерійне розслідування почало виходити из-за місяць до виборів, викриваючи корупцію в оточенні Порошенка. Прізвище його бізнес-партнера Олега Гладковського следственно майже загальною назвою. А тодішній головний коллега Порошенка на виборах энергично використовував ці викриття у своїй кампанії.

"Чорний" бізнес, относительно який розповіли журналісти, будувався возьми контрабанді запчастин з Росії при помощи фірми-прокладки. Оборонні держпідприємства переплачували ради них у 2-4 рази. Керівництво концерну "Укроборонпром" та більшості слідчих органів знало ради оборудки або навіть давало бери них згоду.

У жовтні 2019 року Зеленський пообіцяв швидкі результати від правоохоронців щодо цих схем. І вже следовать тиждень Олегу Гладковському отнюдь не дали вилетіти з України. Національне антикорупційне тотализатор затримало чоловіка і вручило підозру.

Однак вона неважный (=маловажный) була пов’язана зі скандалом, що вибухнув після журналістських матеріалів. Йшлося ради зловживання під полоса закупівель вантажівок компанії "Бодя", пов’язаної із Гладковським, а також недостовірні відомості в декларації посадовця.

Розслідування цього епізоду вже рік як завершене, але синклит його ще не розглядає. Підозрювані вже ознайомились зі справою, а їхні адвокати, следовать рішенням суду, мають завершити вивчення документів поперед 30 червня. 

Водночас граница Гладковських вже виграла суждение у прикордонників – через задовгу перевірку документів в аеропорту, яка невыгодный дала їм вилетіти з України плохо роки тому і після якої главу сімейства затримали. Дії ДПС визнали протиправними.

Син Гладковського Ігор, який був одним із центральних героїв журналістського розслідування, отримав від НАБУ підозру в грудні 2020 року. Його снаряжение стосувалась вже тих фактів, ради які вся країна говорила напередодні президентських виборів.

Вслед версією слідства, восени 2016 він отримав доход у 35 тисяч доларів (950 тисяч гривень возьми той момент) за вплив сверху гендиректора державного "Укрспецекспорту". Останній погодив 7 мільйонів гривень безповоротної фінансової допомоги Житомирському бронетанковому заводу. Ці гроші потім використали исполнение) оплат фірмі-прокладці, що займалась імпортом запчастин. Добыча передавали фактичні контролери цієї фірми – Лёша Жуков та Андрій Рогоза.

Розслідування щодо Гладковського-молодшого теж сейчас завершене. Навесні цього року його направили поперед Вищого антикорупційного суду. Але слухання ще безграмотный розпочались. Захист бізнесмена вважав, що справу неважный (=маловажный) має слухати новостворена інстанція.

Палата із з цим погодився. Принцип передбачає критерії для кейсів, які розглядає ВАКС, зокрема, перелік чиновників, підсудних Антикорупційному суду та розміру шкоди. По правую сторону має відповідати хоча б одній з умов. А направо Ігоря Гладковського, як вирішили у суді, мало-: неграмотный відповідає.

При цьому двоє суддів у колегії були незгодні з рішенням. Микола Глотов, наприклад, посилався нате те, що в справі йдеться относительно злочин, який міг становити загрозу нацбезпеці, враховуючи військовий квадрант і умови збройної агресії.

Але в колегії із 5 осіб думка двох отнюдь не переважила. І наприкінці травня одну з найгучніших корупційних справу перенаправили предварительно Солом’янського райсуду.

Свої звинувачення отримали й молодші партнери Гладковського: Жуков та Рогоза. Окрім сделано згаданого епізоду з хабарем, їм інкримінують ще несплату податків получай 50 мільйонів гривень.

Обидвоє пішли возьми угоду зі слідством, яка сулила їм умовне покарання. Суди розвернули обидві угоди, вирішивши, що вони отнюдь не відповідають закону й інтересам суспільства.

А через в епізоді з хабарем, описаному вище, Жукова від покарання звільнили – ибо спливли строки давності.

Свій вирок, але з умовним покаранням, восени 2020 року отримали формальні керівники оборонної фірми-прокладки.

Прежний Татарова

Фігуранти: сухотник голови Офісу президента Аля Татаров, забудовник Максим Микитась, експерт МВС Костянтин Дубонос

Центр справи: передача хабара експерту вслед підготовку документів щодо будівництва 

Бивак справи: "похована"

Кінець 2020 року приніс Володимиру Зеленському власного "гладковського". Йдеться безвыгодный лише про факт корупційної підозри в оточенні президента – зрештою, від цього ніхто отнюдь не застрахований на 100% – події зі справи Татарова стосуються часів ще накануне його роботи в ОП. Йдеться ради прецедент "прикривання" і захисту свого оточення від підозри.

Вслед за версією слідства, яке вело НАБУ, у 2017 році Татаров, суще юристом в екснардепа Максима Микитася, допоміг йому організувати добыча для експерта. Останній виготовив документи, які стверджували оборона законність забудови микитасевого "Укрбуду" і мали захистити політика від кримінальної справи.

Микитася це зрештою малограмотный врятувало – НАБУ таки прийшло задолго. Ant. с нього з підозрою насчет розкрадання коштів. Згодом, провівши близько півроку під арештом, чоловік вирішив відшкодувати державі збитки і здати свого впливового ексюриста. Після цього зміг вийти із СІЗО. 

І з цього моменту НАБУ почало підбиратись у розслідуванні после президентського офісу. Той, у свою чергу, кинув усі сили бери протидію детективам.

Як розповідав співрозмовник УП в антикорупційних органах, ради день до того, як Татарову мали вручити підозру, йому "злили" інформацію оборона прийдешні обшуки. Тієї ж ночі генпрокурорка Ірина Венедіктова відсторонила від справи чотирьох прокурорів і ввела в справу себя. Це зірвало вручення підозри.

Вслед півтора тижні суддя Печерського райсуду Києва Сергій Вовк наказав забрати справу Татарова в антикорупційних органів. А ходатай генпрокурорки Олексій Симоненко такому рішенню суду підкорився – передав матеріали до самого Служби безпеки України.

Засим справу й "поховали". 

Если спливали строки слідства, а коллегия відмовився їх продовжувати, СБУ безграмотный ухвалила жодних рішень. Подле чому на дно потягнули приставки не- лише підозру проти президентського менеджера, а й проти його співучасників – Микитася та експерта Дубоноса. 

Раньше боротьби підключилось навіть Міністерство внутрішніх справ. Воно раптом запідозрило Микитася-викривача в організації викрадення людини, і відправило забудовника під варту. Його відпустили вже після того, як "вбили" справу Татарова.

Цей кейс показав новий спосіб порятунку "своїх" – настільки відкритий і прямолінійний, що раньше нього не вдавалась, наприклад, учение часів Порошенка. В умовах більш-менш вибудованої антикорупційної інфраструктури залишається попросту забирати у цієї інфраструктури болісні с целью влади справи і передавати їх в інші, лояльніші органи.

Такий технология випробували не один редко, наприклад, в гучній історії з хабарем у $6 мільйонів по (по грибы) есксміністра Миколи Злочевського.

Плюшки Юрченка

Фігуранти: представитель Олександр Юрченко, його знайомий підприємець Іван Фіщенко 

Остр справи: хабар вслед внесення правок до закону

Подразделение справи: слідство завершене, але суждение ще не почався

Якщо Татарова учение "здавати" маловыгодный захотіла, то депутат від "Люди народу" Юрченко навпаки став ілюстрацією интересах гасла "закон ради всіх". Точніше, міг стати, і директор спробував саме так використати його справу. Але вона вчергове продемонструвала, наскільки ручним і непостійним є це гасло.

Спершу антикорупційні органи прийшли вслед знайомим Юрченка, його колишнім політичним соратником Іваном Фіщенком. І если вся країна вже знала, що в справі він фігурує як "помічник" депутата, Ірина Венедіктова никак не давала зелене світло підозрі угоду кому) "слуги". Вслед законом, після того, як з нардепів зняли недоторканність, справи проти них має схвалювати генпрокурор.

Венедіктова спершу публічно виправдовувалась, що в Юрченка недостатньо доказів. Але вже вслед за два дні змінила думку і підписала підозру.

Що саме переломило ситуацію, очільниця прокуратури безлюдный (=малолюдный) пояснювала. Очевидно, справа була безлюдный (=малолюдный) в доказах – вони вслед за дві доби не змінились. Але держи фоні суспільного тиску Зеленський вже пообіцяв, що Юрченко "обов’язково сяде в тюрму".

"Володимир Зеленський безлюдный (=малолюдный) толерує корупцію в будь-яких її проявах", – говорили в ОП. І затем, і в "Слузі народу" від Юрченка обережно відмежувались. Він написав заяву бери вихід із фракції ("щоб никак не кидати тінь") і був виключений. 

Бери початку березня НАБУ завершило розслідування. Накануне суду воно ще никак не пішло – захист ознайомлюється з матеріалами. Правоохоронці звинувачували опонентів у затягуванні і хотіли обмежити їх у строках, але высшая инстанция у цьому відмовив.

Якщо проводити паралелі з попередньою владою, так Юрченко став таким собі "розенблатом" нинішнього скликання За. І перший, і другий, за версією слідства, погодились из-за гроші підготували потрібні правки по закону. "Слуга" свої обіцянки завуальовував словами "плюшки" і "пироги".

Головне, щоб долю справи Юрченка далеко не спіткав досвід Розенблата. Його мали почати судити ще в кінці 2018 року, але сквозь затягування, а потім передачу раньше Антикорупційного суду наразі с правой стороны на підготовчому етапі.

Та історія Юрченка могла би бути значно ширшою. Антикорупційні органи планували викрити далеко не лише його, а групу депутатів, які из-за гроші готові були виконувати чужі забаганки, користуючись своїми повноваженням. Операція зірвалась, а фігуранти почали відступати.

Слідчі і прокурори згодом натякали, що їхнє розслідування "злили". Співрозмовник УП в антикорупційних органах припускав, що джерелом витоку міг бути Офіс генпрокурора.

Пізніше журналісти-розслідувачі програми "Схеми" розповідали, що Ірина Венедіктова також отнюдь не дозволила розслідувати можливе вимагання хабарів іншим "слугою" – Павлом Халімоном.

"Роттердам" Ахметова 

Фігуранти: 6 підозрюваних, зокрема, Дмитро Вовк – ексголова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; потенційно фігурантами можуть стати людишки з бізнес-оточення Петра Порошенка

Остр справи: включення давно вартості вугілля видатків, яких насправді без- існувало, через що зросли тарифи держи електроенергію 

Стан справи: вже вчетверте закрита прокурором, НАБУ оскаржує це рішення

Поки Зеленський погрожує олігархам спеціальним законом, який позбавить їх впливу для політику та ЗМІ, у правоохоронців уж другий рік триває власна, точкова "деолігархізація". Детективи розслідують одну з найсумнівніших схем часів Петра Порошенка. 

Ця історія почалась у 2015-2016 роках, если оточення Порошенка та донецький олігарх Ринат Ахметов організували нову методику формування ціни для українське вугілля. До неї включили вартість доставки та перевалки з європейських портів предварительно України.

Через це вартість електроенергії зросла, і вслед даними слідства, схема завдала споживачам 18,87 млрд грн збитків. 

Дело не в том схеми та її можливі наслідки у вигляді збагачення Ахметова й президентського оточення у 2016 році першою описала "Українська ничего не скажешь".

Офіційне розслідування тривало з 2017, але його результати з’явились лише після зміни влади і зупинення дії самої формули "Роттердам +" – у серпні 2019 року. Підозрюваний ексголова НКРЕКП Вовк і Вотан із його підлеглих втекли з країни і досі переховуються из-за кордоном. 

Однак Ахметов, який получи и распишись виборах 2019 року, здавалось, програв війну по (по грибы) вплив, досить швидко вибудував дружбу з новою владою.

Ради рік після оголошення підозр почалась боротьба после справу між детективами і прокурорами. У Сопение вже чотири рази закривали розслідування, посилаючись, зокрема, держи те, що експертиза Служби безпеки нібито маловыгодный встановила збитків.

Тричі це робив Вотан і той самий прокурор – Віталій Пономаренко. Потім його рішення скасовувало в таком случае керівництво, то суд. Оскаржував дії прокурора, серед іншого, Нікопольський заводишко феросплавів іншого олігарха, Ігоря Коломойського, що мав у справі положение потерпілого.

У травні 2020 року генпрокурорка відвела Пономаренка від розслідування, замінивши іншим колегою Денисом Демківим. Але вслед за 15 днів і він став в шлях попередника. 

Менше двох тижнів потрібно було Демківу, щоб знову закрити справу, що складається з понад 100 томів і 350 Гб відео. Не похоже чи прокурор міг вивчити всі матеріали после такий короткий строк. Але неважный (=маловажный) провівши консультацій з детективами, він вирішив, що їхні докази непереконливі. 

Оскаржувати дії прокурорів у суді НАБУ без- може, тому воно вкотре звернулось после керівництва антикорупційної прокуратури і чекає скасування рішення Демківа. 

*** 

Це, безумовно, неблизко не всі гучні справи останніх кількох років. Вселяє надію, наприклад, розслідування розкрадань у "Приватбанку". Хоча і затем фігурантів, ймовірно, попередили ради підготовлені підозри. Одного з них знімали без затей з літака.

Хитання всередині правоохоронних органів, а тим більше пряме їм перешкоджання хвилює приставки не- лише суспільство всередині країни. Піар-переслідування і замовчування випадків корупції – це неважный (=маловажный) лише нехтуванням обіцяною рівністю всіх прежде законом 

Це може впливати і сверху імідж країни за кордоном.

Таково, розслідуючи "Роттердам +", детективи звертались перед іноземних колег по допомогу. Постійні закриття та поновлення справи не похоже чи додадуть європейським правоохоронцям впевненості у серйозності намірів Києва.

А ручні передачі справ високопосадовців поперед більш лояльних органів безвыгодный можуть залишатись непомітними пользу кого європейських партнерів, які слідкують из-за антикорупційними реформами в Україні.

Виправити це можливо никак не показовими "посадками". Маловыгодный введенням санкцій руками РНБО і малограмотный вимогою від генпрокурора підписати неідеальну підозру про попередників. А відкритими дверима на детективів, коли ті прийдуть получи Банкову.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.