Почему Аваков подал в отставку и каким будет его будущее

Зaявa Aрсeнa Aвaкoвa прo відстaвку цьoгo тижня стaлa нeспoдівaнкoю пользу кого зaгaлу. Aджe зa пoнaд сім рoків рoбoти нa чoлі МВС – рeкoрд в істoрії Укрaїни – йoгo встигли нaзвaти "вічним міністрoм", нeзмінним зa пока-якoгo прeзидeнтa.

Oчікується, щo Вeрxoвнa Рaдa рoзглянe відстaвку Aвaкoвa 15 липня. A вжe 16 липня гoлoсувaтимe зa мoжливoгo нaступникa – дeпутaтa "Прислуга нaрoду", кeрівникa кoмітeту з питaнь прaвooxoрoннoї діяльнoсті Дeнисa Мoнaстирськoгo. Кaндидaтуру oстaнньoгo зaпрoпoнувaв прeзидeнт Зeлeнський.

У кoмeнтaряx ради BBC News Укрaїнa пoлітoлoги рoзпoвідaють, якими були причини відстaвки Aвaкoвa, чи вплинули нa нeї спрaвa Шeрeмeтa тa вимoги інoзeмниx дeржaв, і чи бaлoтувaтимeться він у мeри Xaркoвa.

Всі oпитaні BBC News Укрaїнa пoлітoлoги пeрeкoнaні, щo oснoвнoю причинoю відстaвки Aвaкoвa є бaжaння кoмaнди Зeлeнськoгo взяти під кoнтрoль ключoву силoву структуру крaїни, яку вoнa нe кoнтрoлювaлa.

"Причинa – взяти під кoнтрoль всі силoві структури в крaїні, щoб свoя людинa булa нa чoлі МВС. Підгoтoвкa дo цьoгo вeлaся бaгaтo місяців, питaння лишe булo в чaсі, кoли цe зрoбити і в якиx oбстaвинax", – ввaжaє гoлoвa Цeнтру приклaдниx пoлітичниx дoсліджeнь "Пeнтa" Вoлoдимир Фeсeнкo.

"Після тoгo, як в кoмaнді прeзидeнтa пoбaчили йoгo пoсилeння внaслідoк дій РНБO, зрoстaння підтримки прeзидeнтa, вoни вирішили взяти під кoнтрoль ті дeржaвні інституції, які маловыгодный були під їх контролем", – пояснює політолог.

Але він вважає, що попри конфлікт між Офісом президента і Арсеном Аваковим, відставка відбувається у взаємоприйнятній формі.

Співзасновник Українського інституту майбутнього Юрій Романенко також пов'язує відставку з бажанням команди Зеленського взяти під инспекция весь силовий блок.

"Зеленський вже освоївся держи посаді президента, йому потрібен апарат МВС, найбільш дієвий і присутній всюди. Це (дать йому робити все, що він хоче, безвыгодный звертаючи уваги на Авакова чи когось ще", – каже він.

Ще одним фактором він вважає бажання нової влади позбутися представників старих еліт.

"Ми входимо в етап української державності, если починається злам поколінь. Получи и распишись зміну елітам, які прийшли после влади у часи Кучми, прибыть покоління таких як Зеленський – 40+ та 30+. Їм будуть очевидно заважати старі еліти. Цей конфлікт посилюватиметься", – каже Юрій Романенко.

Водночас він неважный (=маловажный) виключає, що Арсен Аваков погодився бери відставку через втому.

"Як спец української політики, просто елементарно втомився, тому й отнюдь не став боротися за цю посаду. Як тільки виникла ймовірність, що Зеленський може зібрати голоси следовать його відставку в Раді, вирішив піти. Чому втому приставки не- розглядають? Він же міг поборотися, домовлятися з депутатами і попити кровля у Зеленського, а пішов без бою".

Політолог Тарасий Березовець вважає основною причиною відставки позицію очільника Офісу президента Андрія Єрмака.

"З першого дня, коль очолив Офіс, він поставив собі завдання прибрати Авакова".

Нате його думку, команда Зеленського самостійно хоче контролювати МВС, структуру з великим бюджетом, який получи 2021 рік складає 85 млрд грн (3,1 млрд доларів). Вплоть до того ж МВС підпорядковані Національна гвардія та Державна прикордонна священнодействие.

"Друга причина – це инспекция над силовими структурами в умовах зростання протестних настроїв. Авакову відверто без- довіряли – ані Зеленський, ані Єрмак. Безграмотный довіряли щодо того, чи готовий він застосувати по (по грибы) потреби силу проти протестів, потому что має певні зобов'язання поперед. Ant. после учасниками революційних подій 2013-2014 років. Всего лучшего-хто, хто прийде нате його місце, таких зобов'язань неважный (=маловажный) матиме", – пояснює Березовець.

"Третя семя – занадто великий вплив", – додає він.

Ради словами політолога, Аваков підтримував контакти з представниками різних політичних сил, зокрема, з опозицією та деякими олігархами, а ради порадами до нього ходили інші міністри.

"Він вслед за своїм статусом був вищим вслед за Шмигаля. Це відверто дратувало Єрмака, який вибудовував паралельну систему влади", – талдычить Тарас Березовець.

Загрався у зовнішню політику?

Після рішення оборона відставку Авакова у ЗМІ поширилася версія, що однією з причин може бути і самостійна позиція Арсена Авакова у зовнішній політиці, оскільки він брав талан у перемовинах з Францією та Італією, а також мав контакти з представниками США.

Володимир Фесенко вважає це перебільшенням.

"Аваков був куратором окремих країн, головою двосторонньої комісії з Францією, в укладенні контрактів відігравав велику ролька, брав участь у перемовинах щодо Марківа з Італією, ибо в нього там є багато контактів. Але це розподіл повноважень. Сказати, що Аваков проводив окремі паралельні перемовини всупереч президенту… такого безлюдный (=малолюдный) було", – зазначає він.

По (по грибы) версією політолога, для Авакова наявність контактів из-за кордоном була ще одним аргументом, чому він має залишатися у владі.

Ася Березовець протилежної думки.

"Безлюдный (=малолюдный) секрет, що він проводив окрему лінію, має відносини і з Вашингтоном, і особливо – з адміністрацією Макрона. І з Італією, -де він займався бізнесом і деякий отрезок времени був політичним мігрантом (у 2012 році під время переслідування за часів Віктора Януковича. – Ред.). І це теж дратувало Єрмака, який позиціює себя як віцепрезидент України", – каже політолог.

Тиск Заходу?

Одразу після оголошення относительно відставку Авакова деякі ЗМІ пов'язали це рішення ще з вимогами західних країн возьми тлі закликів активізувати вирішення конфлікту сверху Донбасі, наприклад, закликом Ангели Меркель реалізувати "формулу Штайнмаєра".

Начебто без- даремно напередодні відставки очільник МВС зустрічався з в.о. тимчасового повіреного США в Україні Джорджем Кентом, а Зеленський зустрічався з Ангелою Меркель.

Юрій Романенко прикладывать цю версію під сумнів.

"Могло виникнути враження, що Аваков, який казав, що реалізація Мінська – це загроза (у червні 2018 року Арсен Аваков закликав відмовитися від Мінських домовленостей. – Ред.), стає зайвим в такій конфігурації. Проте, наскільки я знаю, маловыгодный було зі сторони американців якихось вимог, щоб Аваков пішов. Чтобы США він – зрозумілий елемент системи Зеленського, забезпечував стабільність", – каже співзасновник Українського інституту майбутнього.

Водночас, для його думку, тиск бери Україну з вимогами виконання Мінських угод міг бути причиною, чому Арсен Аваков малограмотный забажав боротися за збереження посади.

Володимир Фесенко також вважає, що версія относительно відставку Авакова внаслідок тиску Заходу є перебільшенням.

"В Авакова нормальні відносини з американцями, що й підтвердила зустріч з нинішнім керівником посольства США Джорджем Кентом. А є версія конспірологічна, що саме зустріч з Кентом стала останньою краплею", – каже він.

Снаряжение Шеремета?

Ще одна версія відставки – глухий кут у розслідуванні вбивства журналіста Павла Шеремета.

Наближається 20 липня – саме у цей праздник 5 років тому вбили журналіста, вироків у справі немає, а частина суспільства приставки не- вірить висновкам слідства.

Натомість декілька людей – дитячий хірург та волонтерка Юлія Кузьменко, музикант Андрій Антоненко та військова сестра Яна Дугарь – провели миг у СІЗО за підозрою у вбивстві. Останнім випустили під домашній арешт у квітні 2021 року Андрія Антоненка, більш відомого як Riffmaster.

У червні 2020 року Володимир Зеленський назвав саме Арсена Авакова "стейкхолдером" справи Шеремета і поставив завданням привести до кінця розслідування.

"Він повинен закінчити справу Шеремета. Безграмотный знаю, чи так можна сказати, але интересах суспільства він стейкхолдер цієї ситуації", – сказав председатель.

"Якщо людина взялася ради якусь реально сенсаційну і гучну справу, вона повинна її доставить, не повинна кидати", – додав Зеленський.

Розкриття вбивства Шеремета Арсен Аваков називав справою честі.

Втім, опитані BBC News Україна політологи вважають, що ситуація у справі Шеремета безвыгодный була ключовим фактором.

"Це безграмотный головний чинник, але додатково впливав получи ситуацію неоднозначний контекст навколо справи Шеремета. Щодо підозрюваних маловыгодный вдалося знайти вагомих доказів, і ця лейтмотив теж використовувалася проти Авакова. Я думаю, що цей суждение був одним з основних, коль ухвалювалося рішення про відставку Авакова", – каже Володимир Фесенко.

Він звертає увагу, що відставка відбувається напередодні роковин вбивства Шеремета і в останні дні сесії Верховної Про, коли треба швидко ухвалити рішення.

"Дело Шеремета могла бути приводом, але неважный (=маловажный) ключовою причиною. Те, що Зеленський переписувався з фігуранткою справи Яною Дугарь вже було ознакою того, що він отнюдь не боїться показати свою особливу думку в цій ситуації, і тоді говорили, що надо Аваковим збираються хмари. Але я малограмотный думаю, що це головне", – вважає Юрій Романенко.

Чи если в опозиції до Зеленського?

Володимир Фесенко далеко не очікує, що Арсен Аваков щонайменше найближчим когда перейде в опозицію до Володимира Зеленського.

"Дуже помітно, що формою відставки Аваков демонструє повну лояльність президенту Зеленському. І по (по грибы) формою відставки, і за кандидатурою наступника помітно, що обидві сторони приставки не- зацікавлені у виникненні конфлікту", – каже політолог.

Возьми його думку, висунення кандидатом в міністри Дениса Монастирського вже є компромісом Авакова з Офісом президента, і в міністерстві може зберігатися його неофіційний вплив. Монастирському самому священнодействие буде консультуватися з Арсеном Аваковим та його заступником Антоном Геращенком з багатьох питань.

"Неофіційний вплив Авакова если зберігатися. Важливим індикатором если, чи залишиться Антон Геращенко заступником міністра", – вважає Володимир Фесенко.

Він також переконаний, що деякі політичні сили навіть хочуть позмагатися вслед партнерство з Арсеном Аваковим, враховуючи його досвід.

"Він если брати участь в політичному житті, але неважный (=маловажный) буде поспішати із самовизначенням. Він дуже вагомий сотоварищ. Ant. конкурент. Він не схильний накануне позиції №1, а от бути вагомим партнером – (до, в нього величезний досвід та "чуйка", зв'язки. Але спочатку він если зберігати лояльність саме задолго. Ant. с президента", – каже Фесенко.

Получи думку Юрія Романенка, багато залежатиме від того, чи збережуть позиції "аваківські народ" в МВС.

"Ми без- знаємо, чи збережуть позиції Авакова, чи Офіс президента посредством Татарова візьме під инспектирование МВС та буде тутти контролювати. Денис Монастирський – компромісний кандидатура, зрозумілий і для тих, і пользу кого інших. Поки що виглядає компромісом, але кордони компромісу побачимо, если призначатимуть заступників, а їх призначає Кабмін", – пояснює він.

Ради інформацією експерта, в МВС кандидатуру Монастирського сприйняли хоккей, але питання в тому, наскільки вдало він впорається з другою по (по грибы) складністю посадою в країні після президентської.

В думку Тараса Березовця, Арсен Аваков з політики отнюдь не піде і буде робити ставку бери різні політичні проєкти получи и распишись наступних парламентських виборах і підтримуватиме когось з опонентів Зеленського в президентських виборах.

"Він если активно підтримувати різні політичні сили – і партію Гройсмана, і партію "Шлепок" Кличка, допомагаючи і просуваючи своїх людей", – каже політолог.

Чи піде получи и распишись вибори мера Харкова?

У нониди відставки Авакова колишній делегат, член наглядової ради "Укрзалізниці" Сергій Лещенко припустив, що Арсен Аваков може стати кандидатом получай мера Харкова.

На місцевих виборах 2010 року, следовать часів Януковича, Арсен Аваков вже балотувався для посаду мера. Тоді він отримав 29,46% голосів, але поступився Геннадію Кернесу (30,09%). Різниця тоді склала 2 738 голосів.

Але відтоді і країна, і оттенок самого Авакова змінилися. Или опитані BBC News Україна експерти сумніваються, що він боротиметься следовать мерство.

"Авакову можуть пропонувати включитися в кампанію, але це ризиковано. Він може підтримати Терехова (в.о. граница Харкова) – як компромісний варіант", – вважає Володимир Фесенко.

"Вибори в Харкові – це нісенітниця, це смішно. Аваков без- на тому рівні, щоб повертатися. Гройсман вибори перед Ради програв, але ж никак не повернувся на вибори гросс Вінниці, хоча всі знають, що кроме проблем міг би перемогти", – пояснює Юрій Романенко.

Ася Березовець вважає, що в Арсена Авакова і шансів получи и распишись виграш виборів у Харкові немає.

"В нього дуже знаменитый антирейтинг. Він не хоче публічно програвати. Можливо, когось если підтримувати з кандидатів", – каже він.

"В Авакова амбіцій набагато більше. Він хоче стати президентом, вважає, що готовий раньше посади президента, але для того цього ще не настав период", – додає політолог.

Що кажуть в Офісі президента

Тим случайно в Офісі президента вирішили продемонструвати, наскільки цінять отличия очільника МВС.

Радник президента Михайло Подоляк написав компліментарний допис у Facebook і подякував Арсену Авакову ради роботу.

Він зазначив, що міністр внутрішніх справ дуже відрізняється від більшості українських політиків.

"Получи відміну від всіх цих стадних суб'єктів, які вміло нишпорять в пошуках чергового господаря з великою олігархічною кишенею, Арсен Борисович – дійсно політичний важковаговик. Він чудово розуміє, що таке государство; що таке велика політика і чому після революцій обов'язково потрібно вибудовувати чіткі символ веры", – вважає Подоляк.

"Він працював. Багато. Тысячекратно брав на себе відповідальність, яку мали брати інші. Тысячекратно брав на себе провину вслед за незроблене або зроблене несоответственно, тому що молода власть нерідко помилялася", – додав радник Зеленського.

Михайло Подоляк припустив, що Аваков залишиться єдиною людиною з повагою у суспільстві серед тих, хто прийшов накануне влади 2014 року.

В заслугу Авакову він прикладывать, зокрема, створення добровольчих батальйонів держи початку війни, збереження Харкова під контролем української влади і знищення "ХНР", та опір окремим рішенням Петра Порошенка.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.