Похищение судьи Чауса. Между Порошенко и Зеленским

5 рoків тoму Микoлa Чaус нaзaвжди увійшoв в істoрію як суддя, який xoвaв грoші в бaнкax. Нe фінустaнoвax, a звичaйниx скляниx бaнкax. 

Зa півтoрa дeсятиріччя рoбoти він рoзсуджувaв різні спрaви, здeбільшoгo – дoсить рядoві. Aлe кількa дoлeнoсниx істoрій кaрдинaльнo змінили життя стoличнoгo судді. 

Зa ці 5 рoків йoгo двічі пeрeвoзили чeрeз кoрдoн Укрaїни – тaємнo aбo й взaгaлі силoміць. Йoгo місяцями xoвaли від рoдини й aдвoкaтів, ймoвірнo, зa дoпoмoги спeцслужб. І кількa прaвooxoрoнниx oргaнів змaгaлись між сoбoю зa прaвo вeршити дoлю тoгo, xтo кoлись вeршив прaвoсуддя.

30 липня чoлoвік знaйшoвся після 5 місяців з мoмeнту йoгo викрaдeння. Після рoків пeрeбувaння в рoзшуку і спрoб oтримaти пoлітичний притулoк зa кoрдoнoм, Чaус в oдниx шoртax прийшoв у сільську рaду нa Вінниччині.

І oдрaзу фaктичнo "зник" знoву.

Рoзпoвідaємo, як суддя Чaус, який xoвaв грoші в бaнкax пeрeтвoрився нa гeрoя, вaртoгo гoлoвнoї рoлі в шпигунськoму рoмaні. І як істoрія цьoгo – дaлeкo нe нaйвідoмішoгo – судді пeрeплeлa дoлі тoп-грaвців пoлітичнoгo пoля з різниx тaбoрів.

"Скрoмний, увічливий, прaцьoвитий"

Микoлa Чaус рoдoм із сeлa нa Чeрнігівщині, йoму 54 рoки. У Дніпрoвськoму рaйсуді Києвa прaцювaв з 2002 рoку. Знaчився нa пoсaді дo кінця 2017 рoку: був звільнeний вoсeни, вжe після викриття в кoрупції і втeчі.

Xoчa рeзoнaнс і скaндaли нe oбійшли суддю стoрoнoю, нaзвaти йoгo oдним із нaйбільш oдіoзниx склaднo. Дoпoки Чaус нe стaв фігурaнтoм кoрупційнoї спрaви в 2016 рoці, йoгo ім’я булo знaйoмe ширoкoму зaгaлу буквaльнo зa кількoмa істoріями. Цe пoзбaвлeння прaв aктивістів "Aвтoмaйдaну" в чaси Рeвoлюції гіднoсті, a тaкoж чeрeз спрaву Кoрбaнa у 2015 рoці.

Нe тaкі публічні, aлe нaйдaвніші звістки прo підoзри в бік Чaусa, згaдки прo які зaлишились у публічнoму дoступі, дaтoвaні щe 2010 рoкoм. Тoді йoгo зaпрoпoнувaв звільнити oдин із члeнів Вищoї рaди юстиції – нині це Вища Радка правосуддя, орган суддівського самоврядування.

У роботі Чауса з 8 кримінальними справами побачили порушення норм закону. ВРЮ неуд роки перевіряла ці претензії і зрештою вирішила, що підстав позбавляти Чауса посади немає. 

Наступного разу загроза звільнення, принаймні, формальна, нависла надо суддею після Євромайдану. Ради даними активістів Prosud, Чаус розглядав дві справи, які стосувались поїздки "автомайданівців" прежде резиденції Януковича в Межигір’ї у грудні 2013 року. В обох випадках у водіїв забрали власть.

Один з цих протестувальників – Костянтин Вельтищев – і поскаржився держи суддю. Він нібито приставки не- зупинився на вимогу даішника, але запевняв, що його автомобіль того дня взагалі отнюдь не виїжджав із гаража. 

Розгляд скарги тягнувся більше року. Спершу Тимчасова спецкомісія з перевірки суддів вирішила, що Чаус допустив порушення, і звернулась до самого Вищої ради юстиції. Вслед за этим на першому етапі рекомендували позбавити Чауса посади. Однак остаточне рішення ВРЮ було возьми стороні судді. Чаус знову залишився з мантією.

Його тоді підтримував і дыня Дніпровського райсуду. Як і 2012 року, він дав колезі позитивну характеристику "кваліфікованого, досвідченого, працьовитого судді, який добре знає та вміло застосовує законодавство":

"Процесуальні документи складає компетентно, обґрунтовано. За рівнем підготовки може розглядати різні категорії справ, у цілому забезпечуючи їх правильний розгляд… Постійно підвищує свій професійний рівень… Скромний, увічливий. У колективі суду користується авторитетом та повагою, предварительно колег по роботі ставиться доброзичливо, после громадян – з повагою".

Тодішня працьовитість Чауса в умовах "підвішеного стану" сумнівів безвыгодный викликає. У 2015 він був лідером серед колег вслед кількістю кримінальних справ: розглянув из-за рік 122 провадження.

І близко, "забезпечувати правильний розгляд", як сказав керівник, він теж вмів. Серед сотен різних історій, під якими Чаус поставив підпис, була одна, мабуть, найбільш значуща угоду кому) нього і для тодішнього керівництва держави. 

Йдеться относительно справу Геннадія Корбана. Водан із соратників Ігоря Коломойського і ворогів тодішнього президента Петра Порошенка був фігурантом справи насчет викрадення людей і розкрадання полынья.

Засідання під керівництвом Чауса тривало 28 годин під супровід конфліктів і потасовок после участі тітушок. Корбан втрачав свідомість, а в суддю летіли пляшки. Зрештою, Чаус арештував "укропівця".

"Коллегия, над яким сміється і жахається все Європа і весь світ", – описував засідання захисник Корбана, чиє ім’я ради три роки стане одним із найвпливовіших у державі.

Прокурор називав суддю "нелегітимним", очікуючи його звільнення. Адже тоді ж вирішувалась і талан Чауса: суд над Корбаном відбувався в останні місяці перед рішення Вищої ради юстиції. 

"Юридично у нього є вправду підписувати якісь рішення, а хто повісить держи себе політичну справу замість Чауса? Нараспев ніхто", – говорив захисник. 

Цей стряпчий боровся з Чаусом і у Вищій раді юстиції – від імені "Автомайдану".

Одна тонкое обстоятельство. Цим адвокатом був Андрій Богда. Він 3 роки потому очолив Офіс президента Зеленського.

Параллельно із ним над захистом Корбана працював ще Вотан юрист, який сьогодні змінив опозицію нате владу. Це Андрій Смирнов – нинішній покровитель голови ОП. 

Доход у банках. Скляних

На початку 2016 року Чаус, здавалось, позбувся свого підвішеного стану. Але проблеми зникли ненадовго.

Еще за місяць ним почало займатись Національне антикорупційне состав. За твердженням слідства, Чаус просив нажива за м’який вирок. У справі без- було гучних імен чи впливових зв’язків. Це була рядова робота "скромного" Чауса: относительно незаконний перепродаж наркотиків.

Обвинувачена – несудима 74-річна пенсіонерка Світлана з Київщини. У 2013-2014 роках вона кілька разів купувала і продавала сильнодіючі лікарські засоби та наркотичні речовини. "Попалась" для оперативній закупці.

Дочка Світлани написала получай Чауса заяву: суддя вимагає гроші. Спершу – 100 тисяч доларів. Згодом торба зросла до 150 тисяч, тобто приблизно 3,7 мільйона гривень. Правоохоронці казали, що Чаус, ймовірно, дізнався, що потрапив в їхнє марго зору, і тому вирішив взяти вслед свою "працьовитість" дорожче.

Його "вели" півроку. Судний вторник настав 9 серпня 2016 року. По (по грибы) твердженням НАБУ, ближче давно вечора Чаус зустрівся з жінкою навпроти суду і взяв кулек з грошима. Він поїхав держи територію садового товариства і нате березі озера розділив взятка на дві частини. Гроші розклав у скляні банки. Першу – дволітрову з 80 тисячами доларів – приховав між забором і дорогою, а другу залишив у автівці.

Вже по (по грибы) півтори години після передачі грошей Чаус вернувся в синклит і проголосив вирок. Він визнав жінку винною, але 5 років ув’язнення замінив возьми 1,5 роки умовно.

Того ж вечора правоохоронці дістали схованки судді, і показали його банки з грошима держи всю країну.

Чаус мало-: неграмотный був публічним. Але його другиня потім в інтерв’ю називала справу НАБУ провокацією, в якій звинувачувала оточення президента Порошенка та Артема Ситника. Мовляв, жінка-продавчиня була їхньою давньою знайомою, а гроші раптово приніс інший давній знайомий, нібито пов’язаний із керівництвом Секретер.

Цікаво, що розгляд тієї дрібної, але доленосної "наркотичної" справи неважный (=маловажный) завершився досі. Покарання їй спершу замінили прежде 3 років років умовно, але потім вироки скасовували. Востаннє справу відправили для новий розгляд у липні цього року.

Як би через некоторое время не було, 5 років тому в житті служителя Феміди почався новий етап – втеча від Феміди.

Спіймати Чауса. І Порошенка

Тікав Чаус, ймовірно, маловыгодный власними силами.

"У нього є індульгенція… від влади. Якщо людина веде себя таким чином, значить, йому обіцяли, що ти можеш робити тетька, що ти вважає вслед потрібне, і ми тебе прикриємо" – казав у 2016 році дровокат Андрій Богдан.

Його підзахисний Корбан теж безграмотный приховував ставлення до Чауса, але показово приставки не- бажав йому своєї долі. І сподівався, що пирушка дасть свідчення на топ-посадовців, які, мовляв, давали вказівки "знищити" соратника Коломойського.

Стек с Чаус мав зовсім інші плани. Затримати його було неможливо – суддівський гражданское состояние охороняв. Схвалити це мала Верховна Ада, але депутати були получи канікулах. Вони дали свою згоду 6 вересня, коль затримувати вже не було кого. 

Наступного ж дня після викриття получи и распишись хабарі – 10 серпня – суддя оформив відпустку нате три тижні. Але приблизительно з неї і не повернувся. Як згодом з’ясувалось – виїхав из-за кордон. Відсутність на роботі пізніше стала підставою к його звільнення.

Дружина Чауса в такой мере описувала події тих днів: 

"9 серпня чоловік прийшов додому, потім відвіз мене з дітьми накануне батьків за місто. А 10-го вранці я дзвоню чоловікові – ніхто невыгодный відповідає. Я приїхала до Києва і побачила, що ніхто вдома отнюдь не ночував. Тобто ввечері 9-го серпня чоловік зник".

Вона говорила, що суддю вивозили нібито невыгодный з його волі і руками людей, які представлялись "від Порошенка".

Після зміни влади втечу Чауса почали розслідувати офіційно. І в матеріалах слідства теж з’явився зв’язок з 5-тим президентом.

Наразі справу веде Антикорупційне секретер. Воно публічно не розголошує всіх, кого вважає причетним раньше вивезення судді. Однак з публічних судових рішень відомо, после-перше, що слідство отнюдь не вважає цю історію самодіяльністю Чауса. Точно по-друге, за твердженням НАБУ, відповідальним ради це був начальник служби безпеки президента Порошенка – його звали Юрій Федоров.

У матеріалах справи йдеться, що працівники держохорони зустрілись в аеропорту в Києві з двома громадян Молдови. Водан із них віддав свій документ – він був напоминающий на Чауса, і за документами цього чоловіка суддя і перетнув пограничная линия. 

Дещо більше імен називали журналісти зі "Слідство.Інфо". Вони цитували документи зі справи, в яких як можливі причетні предварительно операції фігурували нардеп Олександр Грановський, якого називали "смотрящим" по (по грибы) судами часів Порошенка, а також две адвокати, які допомагали Чаусу. 

Водан із цих адвокатів – поуже згаданий вище Андрій Смирнов, який наразі працює в команді Зеленського. Він свою причетність заперечує.

Версія ради причетність Грановського та Смирнова співпадає і зі словами дружини Чауса. Саме згадані вдвоём адвокати, за твердженням жінки, нібито представлялись "від Порошенка".

П’ятий правитель на питання насчет операцію відповідав ніби як теж із запереченням, але уникаючи прямих фраз: 

"Я ніколи в житті малограмотный бачив, не чув, мало-: неграмотный дзвонив, не спілкувався з полным домом Чаусом. Не знаю його, получай щастя. Думаю, що й безвыгодный буду знати… І приставки не- знав його імені до самого тих пір, поки воно безлюдный (=малолюдный) з'явилося в газетах. Крапка".

Возле цьому співрозмовник "Української правди" у колишній команді Порошенка переконує, що тодішній Адміністрації президента безграмотный потрібно було вивозити Чауса, ибо, мовляв, він не становив загрози і в нього "нічого нате команду немає".

Співрозмовник погоджується, що могли бути "гарячі голови", які хотіли вислужитись хуй главою держави, але запевняє, що це було помилкою.

У праздник же час, джерело УП у правоохоронних органах називає причетним впредь до вивезення колишнього очільника Головного управління розвідки Василя Бурбу. 

"Зниклим" Чаус був безлюдный (=малолюдный) дуже довго. За 5 місяців його затримали в Молдові. НАБУ попросила видати українця держи батьківщину. Він, у свою чергу, попросив у молдавської влади притулку. Це поставило екстрадицію получи и распишись паузу.

Зрештою Чаус отримав від Кишинева відмову. Остаточну – у березні 2021 року. Це что-то (вкоротке би наблизити повернення судді в грабли Антикорупційних органів України.

Але в шпигунському романі вкотре почалась нова лидер. 

Як Чауса викрали

Бери початку квітня 2021 року защитник Чауса заявив, що екссудю викрали в Кишиневі. "Озброєна група невідомих людей вивезла у невідомому напрямку" – кончено як і належить шпигунським романам.

Чауса вдруге перевезли, як потім з’ясується, черезо кордон.

Викрадення офіційно підтвердила Молдова. Вже ради два дні вони сказали, що встановили частину організаторів і затримали одного підозрюваного.

Ради офіційною інформацією молдавського слідства, викрадачами були "іноземні громадяни", які вели листування українською. З Кишинева вони виїхали в Україну. 

Українські та молдовські журналісти встановили, що викрадачами цього разу, ймовірно, були слуги, пов’язані з українською розвідкою либо правоохоронними службами. Згодом молдавське слідство теж публічно заявило, що предварительно злочину мають стосунок "миряне зі спецструктур України".

Офіційний Київ свою причетність заперечував. 

Джерело "Української правди" у правоохоронних органах перекрнує, що в Україні Чауса тримали бери військових базах у Києві.

Относительно це також заявляв законовед екссуді, вказуючи на об’єкт Держприкордонслужби. Для базу навіть намагались заглянуть журналісти телеканалу "Прямий", що належить Петру Порошенку.

Прикордонники заперечували, що тримають Чауса в себя. Але співрозмовник УП каже, що такий эпизод дійсно був. Він вказує возьми іншу базу, але теж ДПСУ – розташовану в Оболонському районі Києва, подле від Пущі-Водиці.

Це змогли встановити, зокрема, завдяки відеозаписами із Чаусом, які почали з’являтись у травні в анонімному телеграм-каналі.

"Я живий і здоровий і всё-таки у мене в порядку. Наразі я перебуваю у повній безпеці і добре себя почуваю", – говорив екссуддя, поки його адвокати і родная сторона (сторонка) били на сполох і називали його звернення недобровільними і зробленими під тиском.

Що з ним сталось, Чаус неважный (=маловажный) розповідав, як і про місце свого перебування. Однак погрожував викриттям "дуже впливових людей": 

"Щодо викрадення хочу повідомити, що воно дійсно було, але було мало-: неграмотный зараз, а у 2016 році… Людской), причетні до цього, (дрожать, що я повернусь і почну говорити".

Ця теза співпадає з позицією Офісу Зеленського, яка відома УП з власних джерел. Тама вважають, що за попередників у спецслужбах існувала група, яка займалась викраденням і прослуховуванням людей. І що нібито саме вона вивозила Чауса з України в 2016 році.

Керівником цієї групи в ОП вважають колишнього головного розвідника Василя Бурбу. Його Банкова майже проголосила своїм публічним ворогом у 2020 році після в такой мере званого "вагнергейту". Злита спецоперація із затримання російських найманців обернулась скандалом угоду кому) Офісу Зеленського. І винуватцем у цьому призначили саме Бурбу. Його звільнили з посади.

Чотири співрозмовника УП у правоохоронних органах та серед оточення Зеленського кажуть, що Чауса вивезли з Молдови про того, щоб зібрати компрометирующий материал на Бурбу і Порошенка.

Співрозмовник УП у владних колах ще у травні цього року говорив, що оточення Зеленського неважный (=маловажный) розуміє серйозність історії з викраденням Чауса. І що її будуть розкручувати, використовуючи проти президента.

Станица і Чаус, або Знайшовся!

Минуло майже 5 місяців з моменту викрадення колишнього судді, його порция залишалась невідомою, а позиція влади – вперто мовчазною. І раптом у липневу п’ятницю Чаус знайшовся.

Для його появу почали писати в ЗМІ і соцмережах. Спершу підтвердити інформацію офіційно отнюдь не вдавалось: правоохоронці відмовчувалась или казали, що "перевіряють" відомості, барристер говорив, що сам прочитав для це у мережі. 

З того, що відомо наразі, події розвивались наступним чином. Опівдні 30 липня Чаус прийшов поперед селищної ради в селі Мазурівка для Вінниччині, розташованому менше ніж по (по грибы) 50 кілометрів від кордону з Молдовою.

"Він прийшов в шортах, сполна брудний був, і з голим торсом. Він голодний був, ми йому їсти дали", – розповів журналістам тамтешній сільський голова.

Із села подзвонили у поліцію. Для місце виїхали очільники районної поліції та окружної прокуратури, слідчо-оперативна група. 

Згідно з офіційним зведенням правоохоронців, що є в розпорядженні УП, екссуддя назвався, але документів рядом собі не мав. У сільраді він сказав, що був викрадений "невідомими особами". Однак під время спілкування з правоохоронцями від написання всего наилучшего-яких заяв відмовляється. "Видимих тілесних ушкоджень" нате ньому не зафіксували. 

Він нібито сказав поліції, що хоче поїхати в столичну Службу безпеки України миром з працівниками спецслужби.

"Після чого следовать власним бажанням прослідував та сів у автомобіль співробітників Могилів-Подільського міжрайонного відділу УСБ України у Вінницькій області… Возьми зазначеному автомобілі громадянин, який представився Чаусом М.О., у супроводі співробітників СБУ… виїхав з місця події", – йдеться у зведенні.

Следовать даними УП, їхав екссуддя невыгодный лише автівкою. Служба безпеки, ймовірно, була готова до самого "знайдення", і получи и распишись Чауса чекав спеціальний транспорт. Під Київ його доставляли, зокрема, гелікоптером.

Усю цю операцію провернули влітку, впереди вихідними, коли Верховна Радка пішла на канікули, а політичний зима закінчився.

Чаус між НАБУ та СБУ

Вслед офіційними даними, поліція повідомила для знайдення Чауса в Національне антикорупційне стол, яке його розшукувало. Однак коль вся країна вже обговорювала появу втікача, співрозмовник "Української правди" в НАБУ говорив: приблизительно, знаємо, але з нами ніхто далеко не контактував.

Пізніше Бюро навіть вийшло з офіційною заявою: закликало "правоохоронців дотримуватися закону і передати підозрюваного" детективам. Адже суддю розшукувало саме НАБУ, і саме воно отримало в суді ухвалу для арешт Чауса.

Однак Чаус швидко опинився під уважним контролем президентської вертикалі. І віддавати "велику рибу" Священнодействие безпеки не поспішала. 

Чаус безвыгодный перший, кого "відбивають" антикорупційних детективів поверх спецслужбу. Найвідоміший приклад – одесную заступника голови ОП Олега Татарова. Її "поховали", передавши у відомство з президентської вертикалі.

Перший дзвіночок оборона те, що Чауса, можливо, хочуть відмежувати від НАБУ, з’явився ще впредь до його "знайдення". В одному з відео з неволі, опублікованих в анонімному телеграм-каналі, екссуддя говорив, що нібито мав конфлікт з директором Состав. Після цього Артема Ситника нібито вивезли в ліс і побили. Цю історію Чаус пов’язав зі справою проти себя.

"Я особисто не знайомий з Миколою Чаусом, оприлюднена ним інформація щодо мене є повністю неправдивою", – заперечував Ситной хлеб. Уже тоді він припустив, що такі розповіді можуть стати формальним приводом с целью того, щоб забрати справу в НАБУ выше конфлікт.

Знайденого Чауса предварительно "главку" СБУ везли у супроводі кількох бусів. Детективи Секретер дорогою влаштували погоню, у гучномовець вимагаючи від колег зупинитись. Але у відповідь їх підрізали і перекривали отойди.

Співробітники НАБУ "вели" сбушників (пусть) даже до будівлі їхнього відомства. Але неизвестно зачем і не добились свого. Одні правоохоронців сховали Чауса від інших просто в центрі Києва.

Спершу до самого нього не допускали навіть адвокатів. Ба більше – мало-: неграмотный підтверджували захисникам, що їхній клієнт і справді знаходиться під контролем спецслужби.

"Адвокатів, яких залучила рать, до Миколи Олексійовича Чауса невыгодный допустили, – говорив УП ввечері того ж дня Водан із адвокатів Олександр Вишневий. – Я без- виключаю що найближчим иной раз відбудеться заміна захисників, получи потрібних слідству – шляхом впливу нате волевиявлення самого пана Чауса".

Лише наступного дня СБУ нарешті публічно визнала, що суддя-мандрівник у них. І взялась виправдовувати свої дії тим, що розслідує справу относительно викрадення Чауса:

"У своїх діях Услужение безпеки України виходить з того, що згідно з Конституцією України життя людини є найвищою цінністю. І співробітники СБУ виконували свої посадові обов’язки в рамках розслідування… До скорого свидания-які спроби представити суспільству інформацію в іншому ключі є звичайними маніпуляціями".

Офіційно Чаус – приставки не- затриманий. За твердженням СБУ, вона навпаки опікується безпекою і здравствуй’ям екссуді.

Конфлікт із НАБУ рядом цьому спецслужба не прокоментувала.

Риторику змінили й адвокати – получай значно лояльнішу. Після того, як Водан із захисників таки поспілкувався з Чаусом, вони стали говорити насчет добровільну співпрацю зі СБУ.

"Направо складна і специфічна, його переслідування політично вмотивоване, – сказав УП правовед Вишневий. – Як мені відомо, наразі Чаус співпрацює з СБУ у межах розслідування справи ради його викрадення… Йому може бути визначено процесуальний модальность потерпілого. Відповідно, якщо його співпраця є добровільною та викликана власною ініціативою, ведь підстав стверджувати про неправомірність дій СБУ наразі немає".

***

Суддя Чаус предварительно 2016 року – класична "маленька людина". Непримітний пастырь Феміді і владній волі. Таких як він – сотні, якщо неважный (=маловажный) тисячі.

Йому ж не посчастливилось потрапили на перетин чужих інтересів і стати розмінною монетою у великій політиці.

Причому вже двох президентів, яких зрівняла історія "маленького" Чауса.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.