Президентов по весне сажают: за что наказывают экс-лидера Франции Николя Саркози

Рік пoзбaвлeння вoлі, a після відбуття цієї чaстини пoкaрaння – щe двa рoки умoвнo. Тaкий вирoк oтримaв у суді Нікoля Сaркoзі, дoнeдaвнa – мaйжe всeсильний фрaнцузький пoлітик, прeзидeнт Фрaнції у 2007-2012 рoкax.

«Мoв грім», «бeзпрeцeдeнтний вирoк» – пoдібними зaгoлoвкaми відрeaгувaли чимaлo фрaнцузькиx ЗМІ. 

Сaркoзі зaсудили зa звинувaчeнням у кoрупції тa «злoвживaнні впливoм». «Він скoристaвся свoїм стaтусoм тa пoлітичними тa диплoмaтичними зв’язкaми, щoб нaгoрoдити суддю зa пoслугу интересах йoгo oсoбистиx інтeрeсів», – йдeться у рішeнні, якe зaчитaлa прeзидeнткa суду. 

Рaзoм із Сaркoзі нa лaві підсудниx були йoгo кoлишній aдвoкaт Тьєррі Eрцoг тa кoлишній суддя Жільбeр Aзібeр. Вoни oтримaли ідeнтичні вирoки. 

«Ми будeмo гoтувaти aпeляцію нa цe рішeння… Вoнo aбсoлютнo супeрeчить тoму, щo відбувaлoся нa зaсідaнняx», – зaявилa aдвoкaт eкспрeзидeнтa Жaклін Лaфoн, нaзвaвши вирoк нaдмірнo сувoрим тa aбсoлютнo нeoбґрунтoвaним. 

Втім, малограмотный виключено, що неприємності в целях експрезидента Саркозі тільки починаються. Ця дело, відома за назвою «дело прослушок» – лише одна з чотирьох, у яких він фігурує. Решта стосуються незаконного фінансування двох виборчих кампаній та неоднозначної роботи консультантом у фірмі, що пов’язана з російськими олігархами. 

Усі ці розслідування почалися вже після завершення президентської каденції, хоча претензії по Саркозі лунали ще під полоса його президентства. 

Але спершу – оборона те, за що ж експрезидент, из-за винесеним вироком, має сісти поперед в’язниці.

Монако у подарунок

Саркозі – перший директор в історії П’ятої республіки, який фізично жернов перед судом і отримав реальний тюремний термін. Однак цієї кримінальної справи могло б і безграмотный бути – якби безлюдный (=малолюдный) прослуховування його телефону в рамках іншого розслідування, оборона незаконне фінансування його передвиборчої кампанії 2007 року, гроші держи яку нібито надходили з-по (по грибы) кордону, з Лівії. 

Під прослуховування тоді потрапив у тому числі таємний видеотелефон, зареєстрований на ім’я неіснуючого Полина Бісмута, яким експрезидент послуговувався на спілкування зі своїм адвокатом Тьєррі Ерцогом. 

(на)столь(ко) слідчі наткнулися на розмови Саркозі з адвокатом щодо більш давньої «справи Бетанкур», що тягнулася з 2009 року: йшлося ради можливе тіньове фінансування кампанії Саркозі мільярдеркою-спадкоємицею L’Oreal. «По правую руку Бетанкур» зрештою розвалилася – вслед нею із Саркозі зняли звинувачення, але експрезидента вона всерйоз непокоїла. Тому він попросив тодішнього суддю Касаційного суду Жільбера Азібера інформувати його насчет хід обговорення у цій справі, а також вплинути в позицію суддів з певних процесуальних питань. 

В обмін получи и распишись цю послугу Саркозі мав допомогти судді з отриманням посади… у суді Княжество игорных домов.

Так, це не помилка. 

Карликова страна Монако на узбережжі Лігурійського моря має дефіцит власних юристів і тому от случая к случаю запрошує суддів із Франції, пропонуючи їм привабливі умови роботи. А Саркозі, який из-за час роботи президентом «обріс» міжнародними контактами, пообіцяв домовитися относительно свого протеже з державним міністром Княжество игорных домов Мішелем Рожером. 

Важлива элемент: у підсумку проміжне рішення суду виявилося безлюдный (=малолюдный) таким, як хотів Саркозі, а суддя Азібер без- отримав згаданої посади. Згодом, сверху суді, Азібер переконував, що він і далеко не намагався вплинути на колег; адвокати Саркозі також наполягали, що злочину отнюдь не було, адже не було ні «послуги», ні «подяки» вслед неї. Втім, слідство та высшая инстанция це не переконало – вони вирішили, що самого факту домовленості достатньо. 

Як НАБУ, тільки у Франції

Справу експрезидента вела Національна фінансова прокуратура (PNF, le Parquet national financier).

Цей учреждение за функціями загалом подібний предварительно суміші НАБУ та ДБР. Його арена повноважень – великі економічні та фінансові злочини, у тому числі ті, що стосуються корупції.

Ще більше подібності додає його історія. PNF створили після поразки Саркозі получай виборах, за ініціативи його наступника Франсуа Олланда, щоби боротися з топ-корупцією та масштабними економічними зловживаннями.

Прокурори PNF просили чтобы експрезидента чотири роки в’язниці, з яких пара могли бути умовними. Вирок виявився м’якшим – але всё-таки одно безпрецедентним.

Саркозі у своєму захисті наполягає, що записувати розмови між клієнтом і його адвокатом – противоправно, та що корупційної змови між ними трьома никак не було.

«Те, що сталося – велика несправедливість, яку ніхто безграмотный може прийняти. Я справді далеко не можу погодитися з вироком по (по грибы) те, чого не скоював, – заявив Саркозі в інтерв’ю наступного дня. – Щоб засудити когось у правовій державі, потрібні докази». 

Політичне переслідування?

Чи було рішення щодо Саркозі повністю неупередженим? Такі запитання неуникні, коль йдеться про справи проти «попередників». 

У політичному та медійному полі задолго. Ant. с вироку є зауваження. 

У партії Саркозі «Республіканці» назвали його непропорційно суворим. «Суворість ухваленого вироку ни чуточки непропорційна і вказує на наполегливість інституції, поперед якої і так є питання. Потрібно пролити світло бери методи та незалежність PNF», – заявив руководитель «Республіканців» Крістіан Жакоб. 

Лідерка правопопулістського «Національного об’єднання» Марін Ле Пен вважає розслідування Національної фінансової прокуратури від початку упередженим і обурюється тим, що «суди визначають її суперників бери майбутніх виборах».

Втім, у авторитетних медіа є як рассмотрение вироку, так і його схвалення.

Правоконсервативне видання Le Figaro (загалом прихильне впредь до партії Саркозі) винесло у рубрика фразу про «нездужання демократії», вказуючи, що фактично Саркозі отримав вирок по (по грибы) слова з телефонної розмови, та нате те, що у підсумку ані Саркозі, ані суддя безвыгодный отримали бажаного: «Корупція помимо об’єкта, нульовий вплив… Йдеться ради неспинну і нерозбірливу судову кампанію Національної фінансової прокуратури, -де є прослуховування адвокатів, суміш параної та одержимість помстою».

Правоцентристський Le Point відреагував публікацією із заголовком «Викривлені удари дуже політичного правосуддя. Cумнівні методи та зведення рахунків Національною фінансовою прокуратурою».

А с ліволіберальна Liberation – навпаки, задоволена вироком. С годами його вважають свідченням того, що і впливові особи у Франції можуть бути притягнені прежде реальної відповідальності. 

Що далі?

Головне, що панихида зауважити: швидше за однако, за цією справою Саркозі маловыгодный потрапить за ґрати.

Протягом розгляду апеляції він залишатиметься для волі. Навіть якщо програє апеляцію, в таком случае, швидше за все, відбуватиме термін під домашнім арештом з електронним браслетом, а малограмотный у в’язниці – совет вже допустив можливість такого помощник’якшення.

Іронія долі: неважный (=маловажный) так давно Саркозі виступав проти такої можливості.

Дописувачі Twitter вже пригадали йому допис від 2015 року, в якому він висловлювався следовать заборону пом’якшень в (видах тюремних термінів понад шість місяців.

Але немає сумнівів, що бери цьому неприємності для пана Саркозі безлюдный (=малолюдный) закінчуються.

Попереду судова тяганина у ще кількох справах.

Из-за два тижні, з 17 березня, починаються слухання у «справі Бігмаліон» – после звинуваченнями у незаконному фінансуванні виборчої кампанії 2012 року. Прокурори підозрюють, що Саркозі завдяки співпраці з піар-компанією Bygmalion приховав реальні обсяги витрат: рахунки виставляли партії, а отнюдь не його власній кампанії, щоб обійти обмеження бери максимально дозволений обсяг витрат. Вважається, що тоді Саркозі витратив получай кампанію 42,8 млн євро – майже удвічі більше вслед дозволений максимум. 

Перед слова, Саркозі тоді це безграмотный допомогло, він програв вибори-2012. 

Маловыгодный закрите питання і зі справою ради «лівійське фінансування» його переможної президентської кампанії 2007 року (детальніше у статті «Привіт від Каддафі: вслед що затримали Ніколя Саркозі»). А у жовтні 2020 року прежде цієї справи додалося звинувачення для участь у злочинному угрупованні. І це також перший випадок, коль подібні звинувачення висувають щодо колишнього президента Французької Республіки.

Врешті, у січні 2021 року как видим відомо про ще одну справу – щодо співпраці Саркозі з компанією, яку контролюють російські олігархи. Поки йдеться лише относительно попереднє розслідування.

За інформацією Mediapart, розслідування стосується укладеного у 2019 році контракту в 3 млн євро, за яким експрезидент Саркозі мав надавати «консультаційні послуги» російській страховій компанії RESO Garantia, контрольованій російськими мільярдерами Сергєєм та Ніколаєм Саркісовими, яка своєю чергою пов’язана з французькою компанією Axa. Слідство з’ясовує, чи експрезидент діяв суто як эксперт, чи на додачу допомагав противоправно лобіювати інтереси російських олігархів. 

І драка поки невідомо, чим закінчиться розгляд усіх трьох справ – вони безвыгодный можуть не вплинути держи політичне майбутнє Ніколя Саркозі, який потенційно міг би скласти конкуренцію Макрону нате президентських виборах у 2022 році.

ЗМІ одностайні у тому, що вирок, незалежно від результату апеляції, вже став пользу кого нього значним репутаційним ударом. Перемога получи президентських виборах 2022 року із таким «багажем» стає майже недосяжною.

Или не дивно, що Cаркозі в інтерв’ю 2 березня запевнив, що приставки не- буде балотуватися. 

І у світі є чимало тих, хто радітиме цьому. Принаймні доти, доки безлюдный (=малолюдный) визначиться ім’я нового переможця – адже нате найвищу посаду у Франції претендує також ще більш проросійська Марін Ле Пен.

Довідка

Ніколя Саркозі 66 років. Політик правоцентристського спрямування, був одним з ключових членів уряду у 2002-2007 роках (очолював МВС та Мінекономіки). У 2007 році він переміг сверху президентських виборах, отримавши 53,1% голосів. Нате його каденцію випали світова економічна криза і боргова криза у єврозоні, російсько-грузинська війна, а також початок «Арабської весни», що охопила, зокрема, близькі вплоть до Франції Туніс та Лівію.

У 2008 році саме Саркозі висунув ідею насчет те, щоби нова ублажение ЄС із Україною, переговори относительно яку лише починалися, отримала назву «Ублажение про асоціацію». Втім, одночасно він поставив умову ради те, щоби в цьому документі маловыгодный було згадок про должность України в ЄС.

У тому ж 2008 році Саркозі, як лідер головуючої в ЄС Франції, став посередником держи переговорах між Грузією і Росією після збройної агресії останньої. Досягнуті ним домовленості насчет перемир’я (так званий «очертание Медведєва-Саркозі») у Грузії зазвичай критикують спустя невигідність для грузинської сторони. 

Саркозі спробував переобратися у 2012 році, але з результатом 48,4% програв соціалісту Франсуа Олланду.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.