Телевизионный ящик Пандоры. Как Зеленский ввел санкции против каналов Медведчука

"Я нікoли нe зaкривaв в свoєму житті жoднoгo тeлeкaнaлу. Я oсoбистo зa свoбoду слoвa, і ви цe прeкрaснo знaєтe. Я нікoли в свoєму житті нe буду зaкривaти жoдні кaнaли – нe мaю прaвa, нe мaю пoвнoвaжeнь".

Тaк щe півтoрa рoку тoму, у вeрeсні 2019-гo, прeзидeнт Вoлoдимир Зeлeнський відпoвідaв нa зaпитaння журнaлістa NewsOne прo мoжливість зaкриття кaнaлу.

Місяцeм рaнішe, 31 сeрпня 2019-гo Зeлeнський aнoнсувaв "дужe гучну істoрію" прo фінaнсувaння пaртії Мeдвeдчукa OПЗЖ тa йoгo тeлeкaнaлів. І сміливo прoрoкувaв їй "дужe пoгaний кінeць". 

Втім, пoгaний кінeць всe нe нaближaвся…

Мeдвeдчук прoдoвжив літaти в Мoскву, пoвів пaртію нa місцeві вибoри, і, вoнa зa дaними дeякиx сoціoлoгів, прoдoвжує утримувaти свoї пoзиції – нa відміну від пaртії влaди, якa їx стрімкo втрaчaє.

Усe змінилoсь вeчeрі 2 лютoгo, кoли Зeлeнський, кoристуючись рішeнням РНБO, рaптoвo зaблoкувaв тeлeкaнaли кумa Путінa тa ввів пeрсoнaльні сaнкції прoти їxньoгo oфіційнoгo влaсникa, кoлeги Мeдвeдчукa пo пaртії тa пaрлaмeнту Тaрaсa Кoзaкa.

Зрoбив цe тaємнo тa швидкo. Тaк, щo цe нaвіть нe прoсoчилoсь у ЗМІ дo мoмeнту oприлюднeння рішeння.

Xoчa, зa дaними УП, вoнo нe булo спoнтaнним і гoтувaлoсь дaвнo. 

"Укрaїнськa прaвдa" рoзпoвідaє, щo сaмe пeрeдбaчaють сaнкції, нaскільки зaкoнними вoни є тa чoгo oчікувaти від Зeлeнськoгo нaдaлі.

Щo стaлoсь?

2 лютoгo Вoлoдимир Зeлeнський ввів нoві сaнкції, пoстaвивши свій підпис під рішeнням Рaди нaціoнaльнoї бeзпeки і oбoрoни. Сaнкції стoсуються нaрдeпa від "Oпoзиційнoї плaтфoрми – Зa життя" Тaрaсa Кoзaкa тa тeлeкaнaлів "112 Укрaїнa", NewsOne, ZIK.

Фoрмaльнo ці кaнaли зaписaні нa тoгo ж Кoзaкa. Дe-фaктo їx ввaжaють aктивaми пoлітикa Віктoрa Мeдвeдчукa – кумa прeзидeнтa Рoсії Вoлoдимирa Путінa тa oднoгo з oчільників "OПЗЖ".

Сaнкції мaють діяти протягом 5 років.

У випадку із Козаком вони передбачають:

 • блокування активів, тобто можливості користуватися та розпоряджатися своїм майном;
 • обмеження торговельних операцій;
 • обмеження транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;
 • запобігання виведенню капіталів следовать межі України;
 • зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;
 • анулювання ли зупинення ліцензій та інших дозволів держи певний вид діяльності;
 • повна или часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів;
 • припинення видачі дозволів, ліцензій получай ввезення чи вивезення валютних цінностей та обмеження видачі готівки по (по грибы) платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;
 • заборона передачі технологій, прав возьми об'єкти полномочия інтелектуальної власності.

Це 9 із 24 взагалі можливих варіантів, передбачених у законі.

Але в цьому проблеми Козака можуть без- закінчитись. Адже в переліку є ще Водан, неконкретний, пункт. Він звучить неизвестно зачем: "інші санкції, що відповідають принципам їх застосування".

Рядом цьому, на відміну від попередніх санкційних списків, граница цих "інших" обмежень к Козака не прописали.

По підприємств, на які записані телеканали, крім вищепереліченого додаються ще такі обмеження:

 • заборона користуватись радіочастотами України;
 • припинення трансляції телепрограм/надання телекомунікаційних послуг і використання загальних телекомунікаційних мереж;
 • заборона видачі дозволів, ліцензій Нацбанку держи здійснення інвестицій в іноземну державу, розміщення валютних цінностей получи рахунках і вкладах на території іноземної держави;
 • припинення культурних обмінів, наукового співробітництва, освітніх та спортивних контактів, розважальних програм з іноземними державами та іноземними юридичними особами.

І приблизительно само як із Козаком, передбачений ще Водан пункт під "інші санкції".

Сейчас протягом перших кількох годин після публікації указу Зеленського інтернет-провайдери та онлайн-сервіси Вотан за одним вимкнули "112 Україна", NewsOne та ZIK з ефіру. 

Однак вони продовжили мовити держи YouTube, де тієї ж ночі влаштували спільний спецефір, присвячений санкціям, і почали бити в сполох через цензуру, включаючи в студію проросійських політиків і блогерів.

В каналах розповідали, що їхню студію нібито оточили "охоронці" і безграмотный пускають гостей всередину. Хоча журналіст Бодя Кутєпов, який приїхав до самого павільйону на студії Довженка, сфотографував пусті й вільні від до скорого свидания-якого оточення в’їзди.

Приставки не- поспішали реагувати на рішення Зеленського бери каналах його попередника Петра Порошенка, саме по (по грибы) час президентства якого Медведчук значно наростив свій політичний та бізнесовий впливи. Возьми "Прямому" санкції обговорили кратковременно, але в ефірі до опівночі залишались мало-: неграмотный через них, а через "екстраординарні події в Росії" – протести опозиції з приводу арешта Навального.

Чим ще володіє Козак?

Крім телеканалів, які РНБО і правитель внесли до санкційного списку, у Козака є й інше майно, яке може бути заблоковане при помощи персональні санкції проти нього.

З нерухомості нардепу офіційно належать лише двуха будинки на Львівщині. Житло в Києві він, згідно з декларацією, орендує.

 Козак є власником кількох юридичних осіб. Крім медіабізнесу, це правнича фірма, благодійний кредиты і три офшорки, на Кіпрі та Британських Віргінських островах, одна з яких минулого року принесла чоловікові 706 мільйонів гривень дивідендів. 

Минулого року законотворец задекларував 8 рахунків у банках – українських та білоруських. Загалом він відзвітував для 8 мільйонів євро, більша частина яких лежить у Мінську, та 379 тисяч гривень.

Ще 150 тисяч доларів і 2,5 мільйона гривень Козак вказав як готівкові накопичення. 

Чи законні санкції проти Козака і каналів?

Одне з перших запитань, яке виникає – чи можливо накласти санкції держи громадян України та їхні бізнес.

Законоположение дозволяє ввести обмеження проти компаній, що контролюються іноземцями. Саме беспричинно, за даними УП, в РНБО характеризують медіабізнес Козака.

Хоча офіційно канали мають українського, а безвыгодный іноземного власника, у внутрішніх поясненнях, які є в розпорядженні УП, РНБО аргументує свою позицію тим, що посредник не міг фінансувати бізнес самостійно. Тобто він є лише підставним власником активів, які насправді контролюють і використовують в целях інформаційної війни росіяни.

Що стосується санкцій стосовно самого депутата, в таком случае випадки, коли санкції вводили проти громадян України, вже були. У попередніх списках фігурували українці, зазвичай, причетні прежде терористів на Донбасі. 

У тих но внутрішніх поясненнях РНБО зажигать як приклад імена таких українців. Щоправда, получи відміну від Козака, щонайменше двоє з чотирьох людей у цьому прикладі отримали від правоохоронців офіційні звинувачення у держзраді чи тероризмі.

Следовать законом, саме терористична діяльність или створення загрози національним інтересам дозволяє запровадити санкції проти свого громадянина.

Саме цим пунктом і пояснюють санкції проти Козака – як причетність накануне терористів розцінюють його бізнес, який співпрацює з окупантами нате Донеччині. Зокрема, йдеться для схеми постачання вугілля та інших товарів. Також згадують комунікацію з росіянами та виправдання агресії.

Быть цьому як щодо Козака, яко і щодо телеканалів немає ані офіційних підозр, ані рішень суду, які б визнали їх причетними после тероризму чи інших злочинів. Такі розслідування неодноразово розпочинались, та задолго. Ant. с завершення їх досі приставки не- довели.

Так, ще у 2015 році правоохоронці відкрили справу насчет можливе відмивання "брудних" коштів поверх телеканал "112 Україна". Йшлось относительно запуск мовника в 2013 році, если його пов’язували з високопосадовцями часів Віктора Януковича, зокрема, ексміністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком.

Около цьому активи записали в формальних власників, і в їхній спроможності фінансувати дымоход і в "чистоті" цього фінансування сумнівались далеко не лише журналісти, а й офіційне слідство.

Ще одну справу відкрили в 2019 році. По легалізації коштів додалась ще низка статей, зокрема, для державну зраду та заклики задолго. Ant. с теракту. У цій справі слідство намагалось навіть арештувати корпоративні полномочия фірм-власників телеканалів. Остання така спроба була зовсім нещодавно, 18 січня цього року, але знову безуспішно.

Неодноразово правоохоронці збиралися розслідувати дії Медведчука та його соратників: наприклад, відкрили провадження оборона сепаратизм і держзраду вследствие висловлювання політиків і їхні вояжі предварительно президента Росії. 

Однак у РНБО вважають: распоряжение не зобов’язує владу спиратись возьми вирок суду, застосовуючи санкції, адже Україна перебуває в умовах гібридної агресії Росії.

Чи можливо оскаржити санкції? Этак, хоча співрозмовники УП у Раді нацбезпеки кажуть, що зробити це если непросто.

За процедурою, звертатись потрібно одразу по Верховного суду, оскільки лише він може переглядати укази президента. 

Приклади таких звернень еще були. Проти санкцій судився бізнесмен Олексій Федоричев, якого розшукує НАБУ. Щоправда, Зеленський зняв з бізнесмена санкції ще впредь до остаточного рішення суду, а непосредственно документ засекречений, тобто дізнатись оборона те, якого висновку дійшов сенат, неможливо.

Реакція

За трохи більше ніж годину після оприлюднення указу президента держи санкції публічно відреагували їхні адресати – медіахолдинг "Новини", после якого входять "112 Україна", NewsOne і ZiK, та нардеп Приводить в смятение Козак. 

Заяви обидвох з майже ідентичним змістом і тональністю "ми опозиція і ми сильні" вийшли возьми сайті "112 Україна". 

 "Ми вважаємо, що влада, у якої немає ні найменшого приводу говорити насчет успіхи, залишає в ефірі лише зручні телеканали, які будуть брехати народу України оборона "небачені раніше успіхи.

Телеканали "112 Україна", NewsOne и ZiK мають намір боротись вслед своє право мовити на українців, доносити правду прежде громадян і бути в ефірі", – амбітно заявили в холдингу "Новини".

Медіахолдинг назвав санкції "політичною розправою по-над небажаними ЗМІ", а Козак уточнив причину такої розправи – мовляв це Зеленський мститься ради падіння рейтингу "Люди народу" і ріст підтримки партії Медведчука ОПЗЖ.

Журналісти телеканалів Медведчука получи и распишись своїх особистих сторінках у Facebook обійшлись короткими повідомленнями. Телеведуча "112 Україна" Юлія Колтак прокоментувала відключення телеканалів словами: "Фуй противно! Не дождетесь". В) такой степени само "Не дождетесь" написала телеведуча NewsOne Діана Панченко. Саме вона получи другій прес-конференції Зеленського закликала його дивитись NewsOne, получи и распишись що почула від президента: "Дивитись вам можна, а слухати – важко".

Получай наступний день введення санкцій своє изречение сказав і реальний власник телеканалів Віктор Медведчук. По мнению суті – повторив заяви холдингів і Козака, зазначивши, що Зеленський прагне "зачистити інформаційне соевище і звести спілкування з суспільством накануне прикольних відосиків".

Нате підтримку заблокованих телеканалів виступив балда Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, назвавши блокування телеканалів кроме рішення суду наступом нате свободу слова.

"Політична належність українських власників зареєстрованих в Україні ЗМІ – приставки не- злочин", – написав Томіленко.

В Офісі президента від закидів ради наступ на свободу подтекстовка відбивався радник Єрмака Михайло Подоляк. Він заявив: блокування телеканалів – маловыгодный питання утисків свободи суесловие, а питання ефективної боротьби з фейками і пропагандою. 

Минуя відповіді Подоляка або ж інших членів команди лишається питання, чому з фейками і пропагандою Зеленський вирішив боротись (пусть) даже посеред другого року свого президентства.

Аналогічної позиції накануне ОП тримаються в РНБО, розповідає джерело УП. Позиціонування рішення оборона санкції таке: влада захищає країну від дезінформації, простота слова в країні є. Мовляв, які утиски, якщо "залишаються працювати і більш рейтингові, і більш жорсткі у критиці влади канали".

Політично для підтримку санкцій проти телеканалів Медведчука виступили чимало опонентів президента – "Ржание", Ірина Геращенко, Анатолій Гриценко. 

Безграмотный пройшов повз і головний аристарх Зеленського – Петро Порошенко, заявивши, що в 2018 його распоряжение ініціювала обмежувальні заходи проти проросійських телеканалів в Україні, але вони мало-: неграмотный запрацювали через "накладення бери початок виборчої кампанії".

Порошенко поставив кілька запитань Зеленському – чому возьми введення санкцій чекали что-то около довго і чому вони безграмотный охопили ще один телеканал зі схожою "ефірною сіткою" – "Выше-", який належить екснардепу Євгену Мураєву. 

Він також застеріг владу від подальшого тиску в "патріотичні канали", які критикують Зеленського, вочевидь, натякаючи, бери небайдужий йому телеканал "Прямий".

Далеко не без причини набрала в подразделение води "Батьківщина" та їхня лідерка Юлія Тимошенко – толково радіти блокуванню телеканалів, получи и распишись яких ти є чи неважный (=маловажный) найчастішою гостею вечірніх ефірів. 

Як готувались санкції?

Вперше Володимир Зеленський згадав относительно канали групи Медведчука у липні 2019 року. Тоді возьми сайті президента вийшла заява, що "таким людям, як Медведчук", він отнюдь не дозволить "монополізувати наше українське телебачення":

"Монополій ніяких інформаційних у нас без- буде. Це я вам чесно кажу. Я самолично з цього вийшов, з телеканалу, і саме таким людям, для яких ви сказали – Медведчуку – малограмотный дамо монополізувати". 

Тоді інтерес после теми був підігрітий новиною для те, що найближчий подельник Медведчука Тарас Козак став власником телеканалу ЗіК.

У серпні 2019 року Володимир Зеленський в інтерв‘ю своєму другу й актору Станіславу Боклану, заявляв, що Медведчука і його партію очікують серйозні неприємності.

"Партія пана Медведчука … Следом ще є великі питання, чи це його партія. Чи позже це тимчасове об'єднання. І хто вони такі… Є великі питання, звідки у них гроші получи фінансування партії, на фінансування каналів. У нас є відповіді, об'єми иннокентий, звідки і з якої країни вони любое це отримують. І це дуже если гучна історія, яка дуже паршиво закінчиться", – анонсував тоді Зеленский.

У коментарі президента маловыгодный було натяку на Росію, але всі здогадалися, а Кром відреагував.

"Якщо сьогоднішня влада почне з переслідування опозиції, так нічого доброго з цього малограмотный вийде. Це, а наскільки я уявляю, це круглым счетом і є, парламентська опозиція, яка має довіру значної кількості виборців, яка підтверджена в ході демократичних виборів і голосування", – заявив Путін для економічному форумі у вересні 2019 року.

Держи деякий час про "гучну історію" забули. Минуло майже півтора року, як словоизвержение президента України переросли у справи.

Вслед словами співрозмовників УП, рішення оборона санкції почали обговорювати орієнтовно две місяці тому.

Свою ипостась зіграла позиція РНБО. Протягом останніх місяців секретаріат неодноразово готував интересах президента доповідні записки щодо впливу телеканалів бери інформаційний простір. 

В основу рішення лягла постанова ВР ще 2018 року. Тоді її в Раді педалювали депутати від "Народного фронту". Однак задолго. Ant. с розгляду і затвердження цього питання возьми РНБО справа не дійшла. 

Як переконували ще тоді співрозмовники УП з числа членів Радбезу, питання завернув самовольно президент Порошенко, який безлюдный (=малолюдный) хотів медійної конфронтації з Путіним. Не переводя дыхания Порошенко виправдовується, що приставки не- захотів блокувати канали, ибо начебто уже почалась виборча кампанія.

Як вдалося з’ясувати УП, станом получай 2 лютого не всі члени РНБО були в курсі насчет підготовку якихось санкцій проти депутата Козака. Підготовка рішення трималася в умовах цілковитої секретності.

Саме засідання Радбезу відбувалося досить незвично. Якщо бути точнішим, в таком случае засідання як такого і без- було. Впродовж дня у вівторок членів РНБО запрошували приїхати держи Банкову на четвертий через будівлі. 

Там з документами сверху ознайомлення про рішення РНБО їх чекав маловыгодный президент, а секретар Ради Олексій Данілов. "Нам упрощенно роздали папки, ніхто нікого никак не попереджав, що ми вводимо санкції проти Козака і закриваємо телеканали", – пояснює УП Вотан з членів Радбезу.

"Класичного обговорення никак не було – прочитав, підписав "вслед", "проти" чи "утримався" і по сей день", – додає інший співрозмовник.

У кінцевому результаті, вслед санкції проти правої грабки Медведчука підписалися усі члени РНБО, крім голови ВРУ Дмитра Разумкова, який утримався.

"Якщо ми говоримо относительно санкції, то санкції ми вводимо до самого тих, кого ми маловыгодный можемо покарати тут. Це іноземні держави, іноземні господарюючі суб'єкти, які знаходяться позерство межами українських правоохоронних органів, органів, які відповідають вслед за національну безпеку, і не можуть відповідати впереди українським судом", – в такой мере пояснив свою позицію Разумков у середу бери брифінгу.

Співрозмовники "Української правди" зазначають, що підставою чтобы введення санкцій стали факти торгівлі вугіллям з окупованих територій Донбасу компаніями, що пов’язані із Тарасом Козаком. 

Ці факти були оприлюднені "Українською правдою" ще у лютому 2016 року. У своєму розслідуванні ми пояснювали як саме під виглядом вугілля з Парок люди, наближені до Віктора Медведчука, продають уголь з окупованого Донбасу.

Але з того часу, тобто вслед п'ять років, приблизительно і не було проведене повноцінне розслідування, отнюдь не були винесені судові вироки. 

РНБО аргументувала необхідність введення санкцій інформацією, яку вона отримала від спецслужб. 

"Українська правота" від своїх джерел в  РНБО отримала аргументацію влади угоду кому) введення санкцій. 

Мова в ньому йдеться насчет  підприємство  ООО "Купеческий Дом Донские угли", яке стойка митним контролем України "здійснює протиправну зовнішньоекономічну діяльність  з підприємствами з тимчасово непідконтрольної  українській владі території Луганської області".

(на)столь(ко), підприємство, що входить поперед орбіти Тараса Козака у 2020 році поставило 500 тисяч тонн вугілля російській Новочеркаській ГРЕС ( Росія).

Следовать даними спецслужб, кошти від реалізації цих операцій  у вигляді "податків" надходили раньше бюджету "ЛНР", також вслед їхній рахунок і здійснювалася робота телеканалів холдингу Медведчука.

Що цікаво, у кінці січня активісти зі Східної правозахисної групи повідомили, що Детинец змінює кураторів видобутку вугілля в ОРДЛО. Зокрема, после їхніми даними, замість компанії "Внешнеторгсервис", яку пов’язували з біглим олігархом Сергієм Курченком прийшов вищезгаданий "Промышленный дом Донские угли".

Що далі?

Канали з медіагрупи Козака почали блокувати как есть у перші ж години дії санкцій. Повна зупинка мовлення всіх трьох каналів, окрім трансляції ефірів сверху сервісі YouTube – питання днів, якщо отнюдь не годин.

Така швидка реакція пояснюється самою суттю явища санкції. Припинення діяльності у судовому порядку вимагає часу, канали продовжували б роботу, (пусть) даже поки остаточне рішення невыгодный ухвалить найвища судова інстанція. 

Санкції ж починають діяти одразу після оприлюднення указу президента, яким включаться в дію рішення РНБО. Тому "112", "Zik" i "NewsOne" почали зникати з екранів ще вечері 2 лютого.

"Як показала історія із Telegram-каналами, якщо відповідні служби діють с полной отдачей, то блокування може відбутись дуже швидко", – пояснив УП Водан із членів РНБО.

Раньше речі, після блокування каналів Козака, які були за суті ядром проросійського медійного полина, для агресивної російської адженди залишилось місце хіба у YouTube і  згаданому Telegram`i. Саме тама за останній рік створена розгалужена вентерь проросійських каналів, яка вже теж потрапила під приціл СБУ.

Однак рівень впливу цієї мережі навіть близько безграмотный співмірний з охопленням трьох заблокованих каналів. Та й специфіка аудиторії каналів типу "112 Україна" в тому, що їх дивляться переважно люд старшого віку, які звикли отримувати інформацію з телевізора та є сумлінними виборцями.

"Їхня аудиторія никак не перейде в Telegram чи по Шарія в YouTube. Тому блокування каналів має бути ефективним", – пояснює логіку дій Вотан зі співрозмовників УП получай Банковій. 

У той а час у владі розуміють, що проросійська аудиторія каналів Козака невыгодный стане за день ультранаціоналістами. Тому найбільш імовірними "вигодонабувачами" від проблем "нових" проросійських ЗМІ стануть "старі" холдинги типу "Інтера" та "України".

Цікаво, що перша реакція партнерів Медведчука-Козака согласно ОПЗЖ виглядає досить кволою.

Нерішучим в своїх висловлюваннях був і лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко, який свого часу безлюдный (=малолюдный) скористався тим механізмом, який с налета задіяв Зеленський для блокування каналів холдингу Козака. 

Його обережність і вичікування має очевидну політичну складову. Але є после этого і певна тривога за майбутнє, адже і сам по себе Порошенко по суті контролює небольшой, критично налаштований до влади медіапул. Власне, у своїй першій а реакції колишній президент спробував одразу застерегти владу від тиску для свої канали:

"Ми також застерігаємо владу від тиску для українські патріотичні телеканали, ибо розуміємо, що прецедент з медіа Медведчука цікавить її приставки не- лише в контексті боротьби з російською пропагандою, але й з точки зору боротьби з бывай-якою критикою на адресу Зеленського". 

Настороженість Порошенка можна зрозуміти. Адже для другому році президентства Володимир Зеленський знайшов інструмент прямого впливу, який дозволяє, бесчинство і тимчасово, оминути систему правоохоронних органів і судів, -де давно панує олігархічний положение-кво. 

***

В української влади, навіть після обрання Зеленського президентом, було достатньо часу, аби підготувати більш вагомі аргументи к обвинувачень у фінансуванні тероризму та введення санкцій.

Окрім того, блискавичне рішення РНБО  відкриває простір в (видах дискусії про переслідування свободи стихи та перешкоджання журналістській діяльності, фактично забороняючи працювати сотням журналістів цих телеканалів. Без участия судового рішення. Без публічного доведення винуватості. 

Санкційний інструмент, досить дієвий і швидкий, може виявитись і дуже небезпечним. Особливо ради того, хто ним володіє. Дикий і швидкий ефект, які можна отримати від санкційної політики у внутрішніх справах, в руках політиків можуть стати занадто великою спокусою. 

Але така влада, подібна перед володіння перснем всевладдя у відомій сазі Толкіна. З нею слід бути дуже обережним. Потому что чим більше ти нею користуєшся, тим більше вона тебе ж і поїдає. 

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.