Цены на жилье стремительно летят вверх: что происходит на рынке недвижимости

e9ba6260e16e24b238318f53a513b977

Зaбудoвники нe втoмлюються прoгнoзувaти, щo ціни нa нeруxoмість будуть зрoстaти. Цe вжe стaлo eлeмeнтoм мaркeтингoвoї стрaтeгії дeвeлoпeрів.

В учaсників ринку, прoфeсійниx інвeстoрів тa журнaлістів тaкe твeрджeння інкoли викликaє лишe пoсмішку. Oднaк ті укрaїнці, исполнение) якиx пoстaє питaння купівлі житлa, вірять слoвaм зaбудoвників і чaстo уxвaлюють рішeння прo купівлю квaртири під тискoм ризику, щo "зaвтрa будe дoрoжчe".

Цe "зaвтрa" тaки нaстaлo. Зa oстaнній рік ціни нa нeруxoмість у нaйбільшиx укрaїнськиx містax зрoсли нa 12-18%. Більшe тoгo, зaбудoвники прoгнoзують пoдaльшe зрoстaння вaртoсті квaртир нa дeсятки відсoтків у нaйближчі місяці.

Зрeштoю про тaкиx oчікувaнь є пeвнe підґрунтя. Oдрaзу кількa фaктoрів вкaзують нa тe, щo пoкупцям дoвeдeться виклaсти більшe кoштів около купівлі нeруxoмoсті.

Нaбрaли тeмп

Зa oстaнній рік ціни нa стoличну нeруxoмість зрoсли в 18%. Середня вартість квадратного метра в новобудовах Києва з травня 2020 року до квітень 2021 року піднялася з 25,1 тис грн после 29,5 тис грн, свідчать дані порталу ЛУН.

Близ відносно стабільному курсі гривні ціни рухалися вгору і в іноземній валюті. У доларовому еквіваленті середня вартість квадратного метра после цей же період зросла возьми 12%, перевищивши 1 тис низина. Наприкінці квітня квадратний метр у новобудовах Києва коштував у середньому 1 050 низина.

 Той, хто найближчим от случая к случаю вирішить придбати нерухомість у столиці, внести плату за неї на 15% більше, ніж рік тому. Саме настільки, поперед 20,1 тис грн, зросла мінімальна вартість метра вслед за рік. Ціни найдешевших пропозицій у валюті піднялися получи и распишись 9%, і в Києві все ще можна придбати житло объединение 720 дол за кв м.

Нерухомість дорожчає мало-: неграмотный лише в столиці. У Львові середні ціни в новобудовах зросли получи и распишись 12%, з 17,1 тис грн прежде 19,2 тис грн, или на 8%, з 640 долина до 690 дол. В Одесі вартість квадратного метра зросла возьми 4%, з 20,2 тис грн у травні 2020 року прежде 21 тис грн у квітні 2021 року. У валюті ціна незмінна: 750 балка.

Гроші на руках

Вслед словами керівника порталу Domik.ua Віталія Котенка, ріст цін получай нерухомість зумовлений збільшенням кількості грошей у населення. По (по грибы) даними НБУ, у 2020 році грошова краеугольный камень зросла на 24,8%, а грошова маса (готівкові і безготівкові кошти) – бери 28,7%. У 2021 році зростання монетарних показників триває.

Збільшенню капіталу сприяло номінальне підвищення доходів населення (по (по грибы) 2020 рік на 6,1%), а його збереженню – закриті черезо пандемією кордони.

Забудовники пояснюють зростання цін получи и распишись квартири збільшенням витрат по вине інфляцію і подорожчання енергоресурсів та будівельних матеріалів.

"Держи вартість квадратного метра без околичностей впливають зростання собівартості будівництва й інфляція, яка прискорилася перед 8,5%. Ціни на основні будівельні матеріали зросли сверху 7-12%, кваліфікована робоча Силка також стабільно дорожчає, предвидение на 2021 рік – 15-20%", – повідомила в коментарі ЕП комерційний командир компанії "Інтергал-буд" Аннуся Лаєвська.

Котенко додає, що генпідрядники в боротьбі следовать кваліфікованих робітників змушені пропонувати будівельникам зарплати, конкурентні з польськими.

Попит є, пропозиції немає

Комерційний шеф SAGA Development Володимир Даниленко ключовою причиною зростання цін називає зниження кількості пропозицій квартир.

"Нові проєкти энергически з'являлися на ринку у 2018 році і в першій половині 2019 року. Із середини 2019 року кількість активних проєктів знижувалася, і тільки в останні місяці ми спостерігаємо мелкий приріст пропозиції", – каже він.

Власник компанії SAGA Development Андрій Вавриш пояснює падіння кількості новобудов нате 25% "некоректним функціонуванням дозвільної системи".

Упродовж тривалого часу Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) отнюдь не видавала дозволи на початок робіт, що паралізувало галузь. Вавриш вважає, що штучне стримування пропозиції може спричинити коливання цін.

Перша спроба реформувати ДАБІ провалилася, наразі триває друга. Уряд призначив керівником Державної інспекції архітектури та містобудування Мовра Кривоноса з команди Офісу простих рішень Міхеїла Саакашвілі.

Ради даними ЛУН, у грудні 2020 року в Києві будувалися 149 житлових комплексів, ще 31 страсть перебував на стадії підготовчих робіт. У травні 2021 року будувалися 152 ЖК, 29 перебували для стадії підготовчих робіт.

Костлявая "економу"

Ще одна предлог зростання цін на нерухомість – скорочення частки житла економ-класу для користь класу "удобства". За останні три роки частка першого в загальній структурі пропозиції житла скоротилася більш ніж утричі.

У другій половині 2020 року частка житлових комплексів економ-класу знизилася з 15% впредь до 6% від загальної пропозиції. "Усі нові об'єкти, що анонсуються для ринку, належать до класів "уют" і "бізнес", тоді як об'єкти економ-класу виводяться з ринку", – зауважує Даниленко.

Гражданский пропозиції на первинному ринку спричинив перетікання попиту покупців в вторинний ринок. Так, вслед за чотири місяці 2021 року, порівняно з аналогічним періодом 2020 року, кількість угод нате вторинному ринку Києва збільшилася держи 5-7%, повідомив президент Асоціації фахівців з нерухомості Юрій Піта.

Дедалі більше інвесторів звертають увагу бери міста-супутники мегаполісів. "З другої половини квітня спостерігається зростання попиту получай вторинний ринок житла в передмістях майже в усіх регіонах возьми 10-12%", – додав Піта.

Тенденція перетікання покупців у передмістя триватиме. После словами генерального директора промислово-будівельної групи "Ковальська" Сергія Пилипенка, у Києві зростає дефіцит якісних ділянок к будівництва.

"Старий генплан втратив актуальність, новий ще далеко не ухвалений, тому в найближчі рік-плохо буде нелегко знайти ділянку з правильним цільовим призначенням. Це створюватиме певний дефіцит майданчиків в целях майбутньої забудови, що також сприятиме зростанню цін", – пояснив Пилипенко.

Предварительно супутніх причин подорожчання квартир Котенко відносить зменшення пропозиції ліквідної нерухомості, стабільність гривні, низькі ставки из-за депозитами та залучення коштів у нерухомість після запуску ринку землі.

Резон іпотеки

Запущена державою бери початку 2021 року програма "Доступна іпотека 7%" викликала побоювання щодо ймовірного стимулювання зростання цін бери нерухомість. Принаймні так відбувалося в інших країнах.

Проте іпотека від президента Володимира Зеленського малограмотный "злетіла": ради три місяці дії програми банки видали лише 351 средство. Для порівняння: у 2020 році українці оформили в комерційних банках 5,6 тис іпотечних позик.

Примітно, що три чверті виданих під 7% кредитів припало получай ринок вторинного житла. Придбати житло в іпотеку наразі можна лише в 5% нових ЖК. "Придбати квартиру ради пільговою ставкою пропонують близько 80 житлових комплексів з 1 500, тому програма "Доступна іпотека 7%" безвыгодный має помітного впливу получай зростання цін", – зауважує босс з маркетингу ЛУН Денис Суділковський.

Котенко згоден, що питома аншпуг фактору іпотеки в структурі росту цін сверху житло невелика. Програма непопулярна от низький рівень довіри давно держави.

"Головним гальмом є необхідність компенсації державною установою частини процентної ставки. Личный состав не вірять державі. Існує ймовірність, що фінансування вслед програмою припиниться і позичальникам доведеться платити ринкову ставку. Неизвестно зачем було з програмою молодіжного кредитування", – (ввертывать експерт.

Хоча обсяг іпотечних кредитів поступово зростає, він давний від рівня, який би суттєво вплинув сверху ціноутворення на первинному ринку, зазначає Лаєвська.

"Підвищення доступності іпотеки спровокує ажіотажний попит получай житло. Девелопери отримають кошти і пришвидшать темпи будівництва, особливо в регіонах, а із зростанням будівельної готовності проєктів зростатиме й ціна.

У 2021 році загальний обсяг фінансування програми "Доступна іпотека 7%" становить 2,5 мільярда гривень. Нею скористаються лише п'ять тисяч родин. Якщо смета на компенсацію банкам если зростати щороку на 300-500 мільйонів гривень, ведь ми відчуємо вплив іпотеки нате ціни", – заявила вона.

Прогнози: ціни зростатимуть

Суділковський мало-: неграмотный бачить тенденцій, які б свідчили относительно зниження цін на квартири. Вавриш вважає, що у 2021 році вартість житла зросте нате 20-25%.

За прогнозами Пилипенка, середня ціна сверху квартири на первинному ринку Києва у 2021 році може зрости получай 15-20% до 1,3 тис низина за квадратний метр. До самого кінця 2023 року цей показник може досягнути 2 тис балка.

"Ринок дуже активний, безграмотный перегрітий, попит стійкий. Бери тлі підвищення цін в будматеріали, інфляційних процесів, зниження процентних став, доступної іпотеки та інших факторів ми очікуємо зростання цін", – заявив він.

Головний архітектор состав "Архіматика" Дмитро Васильєв вважає, що якісне житло удобство-класу подорожчає до 2 тис долина за метр уже по кінця 2021 року.

Возьми думку Котенка, прийдешні скасування мораторію получай стягнення простроченої заборгованості из-за валютними кредитами і врегулювання ринку колекторських послуг спричинять зниження іпотечних став.

"Комплекс законодавчих ініціатив почне працювати з осені 2021 року, що допустить) делать что банкам повернутися обличчям вплоть до іпотеки. Зараз їм вигідніше інвестувати в ОВДП", – вважає він.

Нові законодавчі ініціативи та зниження іпотечних пруд стануть "пальним" в целях зростання цін. Вавриш побоюється, що продуктивні потужності девелоперів виявляться неготовими накануне будівельного буму, який може статися при помощи п'ять років. Цей ризик позначиться в собівартості будівництва.

"Протягом п'яти-шести років іпотечні ставки знизяться і ми матимемо дво-, триразовий приріст обсягів будівництва. Ми поперед цього не готові. Неважный (=маловажный) готові ні технологічно, ні вслед виробничими ресурсами та будматеріалами. Це найбільше позначиться получи собівартості будівництва", – переконаний девелопер.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.