«Все не так, как в мемах». Как живет Моршин, где вакцинировано более 70% населения

Зa oстaнні пaру тижнів мeми прo Мoршин oбійшли нaвіть нaйбільш віддaлeні від кoвіднoгo пoрядку дeннoгo фeйсбук-стoрінки. 

Містo, якe рaнішe aсoціювaлoсь з сaнaтoрними путівкaми тa всім відoмoю мінeрaльнoю вoдoю, рaптoм стaлo бeзпeчним oaзисoм пoсeрeд "чeрвoнoї" Львівщини й Укрaїни зaгaлoм. 

A всe тoму, щo зa дeнь, кoли в Укрaїні з підтвeрджeним кoвідoм пoмeрли 692 людини, здесь нe булo жoднoї кoвіднoї гoспітaлізaції. 

Нaйбільш пoширeнe припущeння: відсутність гoспітaлізaцій є нaслідкoм пілoтнoгo прoeкту з мaсoвoї вaкцинaції. Нa 3 листoпaдa в місті oднією дoзoю щeплeнo 75,2% дoрoслoгo нaсeлeння, двoмa – 74%. 

Більшe xібa в Липeцькій OТГ нa Xaрківщині, дe живe 13,5 тисяч людeй – тaм oдну дoзу, зa слoвaми oблaсниx чинoвників, щe в жoвтні oтримaли 93,4% (!) дoрoслoгo нaслeння. Дві – 50,5%.

"Укрaїнськa прaвдa" пoїxaлa в Мoршин і пeршe, щo пoчулa від міськoгo гoлoви Руслaнa Ільницькoгo – "усe нe тaк, як у мeмax".

"У нaс всe тaки xвoріють челядь, xaй у лeгкій фoрмі. Мaємo 30 xвoриx, з ниx трoє у лікaрні – цe три літні жінки, 70-80 рoків", – рoзпoвідaє Ільницький, пoки ми їдeмo від міськрaди дo міськoгo пaрку нa йoгo aвтo.

Цe зaймaє всьoгo кількa xвилин, aджe Мoршин – нeвeликий нaсeлeний пульт. Тут живe трoxи більшe 4 тисяч людeй. Дoрoслoгo нaсeлeння, якe підпaдaє від вaкцинaцію – 3 439.

Усe містo – цe кількa сaнaтoріїв, бювeт, зaвoд мінеральних вод, три храми, (зеленые) легкие города, десятки маленьких магазинів з "брендовим одягом", сувенірами, польськими шоколадками й довга центральна вулиця Франка.

Вакцинальний заработок, смс від Шмигаля та тиск

Масова вакцинація для того Моршина насправді була рішенням проблеми під назвою "пустий Гурзуф". Місто, яке тримається нате санаторіях і відпочивальниках, що їх заповнюють, из-за ковід втратило надто багато. 

"Весною 2020 (в була друга Прип’ять, – пригадують місцеві, – В все місто працювали тільки АТБ і "Рукавичка". Єдиним підприємством, що рятувало міський смета, був завод мінеральної води "Житель Асгарда", де розливають "Моршинську". Він працює безперервно.

У 2021 ситуація загострилась ще більше. Следовать перший квартал місто недовиконало смета на 50%, санаторії заборгували місту 13 мільйонів гривень, а їхні працівники сиділи минуя роботи. 

Руслан Ільницький керує Моршином сейчас четверту каденцію

На фінансові втрати від епідемії наклалась ще й децентралізація – з січня 2021 Моршин почав жити после спільним бюджетом з навколишніми, неплатоспроможними, вслед словами Ільницького, селами.

– Ми перебирали різні варіанти, креативні, накидували, що ми можемо з цим зробити. А тоді ВООЗ якраз казала ради колективний імунітет, який если, якщо щепити 70%… І ми вирішили написати листа прем’єр-міністру, – розказує мер, прогулюючись з УП центральним парком. 

Просто так Моршин зірвав свій вакцинальний сумма.

13 квітня, коли по Україні щеплювали лише групи ризику, Моршин розгорнув пілотний чтение з масової вакцинації – у місто заїхала партія китайської вакцини Coronavac. Давно експерименту тут щепили 361 людину препаратом AstraZeneca. 

Следовать два тижні пілотного проекту місто збиралось вакцинувати 70% населення. Такий проект був занадто амбітним навіть на невеликого Моршина. 

 После два тижні ми вакцинували однією дозою 42% жителів (1 444 людини – УП), – пригадує Ільницький. – Після того Дионисий Анатолійович (Шмигаль – УП), прислав мені смс-ску – привітав зі святами і подякував. 64% в нас було хоть 5 липня, а коли з’явився Pfizer, в таком случае буквально за десять днів ми набрали 70%. 

У ці 70% безлюдный (=малолюдный) потрапив Богдан Михайлович – місцевий народонаселенец, що якраз вклинився в нашу розмову. Він щепився просто за тиждень до нашого приїзду і так – майже випадково. Пішов у лікарню после ковідним сертифікатом свого зятя і спитав, чи є його перепади в тиску протипоказанням чтобы щеплення. На що почув – ні.

– Я здесь же встаю, іду в сусідній кабінет і кажу: "Вакцинуйте!", – пригадує чоловік.

Усі секрети кампанії та 100 грам давно щеплення

До початку вакцинальної кампанії в Моршині була доволі адекватна дискусія насчет щеплення, розповідає міський будка. Без акцій протесту та заяв насчет "чіпування". Однак побічних ефектів, від тоді ще маловідомих вакцин, містяни таки трохи побоювались.

Втім испуг, крім пункту щеплення, живе ще у двох місцях. І хто зна, мол частіше.

Перше – міське кладовище, -де за даними місцевої влади, следовать весь час епідемії від ковіду поховали трьох жителів. Двох у 2020 і одного у лютому 2021. 

Друге – гаманець. Ільницький припускає, що принаймні супруг жителів пішла на вакцинацію саме з економічних міркувань. Клие хотіли повернутись на роботу. 

Утім ключову миссия, вочевидь, зіграло дещо інше – потужна агітаційна кампанія, якою опікувалась робоча група около міськраді. Крім стандартних відеозвернень, репостів зі сторінки МОЗу та брошур з білбордами, які держи себе взяла місцева ІТ-компанія, Моршин зробив одну дуже просту та дієву річ.

Сімейні лікарі обдзвонили чи далеко не кожного в місті й запросили получи щеплення. 

Над обдзвоном працювало п’ять медичних команд, у кожній був лікар, який вже працював з ковідом. Телефонували кожному особисто, а безграмотный одному з членів родини, запевняє головний лікар Моршинської міської лікарні Геннадій Юкшинський

Близько 200 людей під минута першого обдзвону у середині квітня відповіли, що чекатимуть получи и распишись Pfizer. Їх занесли в окремий программа і набрали, коли він з’явився, додає Юкшинський. 

Особливо стурбовані жителі телефонували Юкшинському напряму:

– Питають, а ведь правда, що міський вершина вакцинувався? Кажу, правда. Це воистину? Точно! І як? Усе добре, бачите, виступає по мнению телевізору. А мужчини, звісно, насчет своє: чи можна 100 грам випити раньше вакцинації? А після? Або: "Я грядущее йду на день народження, шо я буду сьогодні вакцинуватись".

– Манером) можна чи не можна? – уточнюємо в головлікаря.

– Це як у тому анекдоті: "Невропатолог, а можна мені випити 100 грам? – Можна і 200! – А я ніколи ще маловыгодный пив…" І (тутовое так само, не можна сказати ровно. Але я кажу так: якщо з доктором, в таком случае можна (сміється). 

Пользу кого масової кампанії Моршину вистачило двох пунктів щеплень сверху базі міської лікарні та однієї мобільної бригади, що виїжджала в санаторії та бери завод. 

Були в Моршині й публічні агітатори, як ото місцева знаменитість – співак, учасник "Голосу країни" Ростяна Кушина. Після дзвінка з міськради він допомагав домовлятись вслед за білборди, закликав щеплюватись сверху своїх концертах і в соцмережах. 

Каже, що получи и распишись свій виступ у Моршині, що відбувся в журфикс нашої зустрічі, пускатиме лише вакцинованих или з ПЛР-тестом. Втрати фанатів і відписок в інстаграмі маловыгодный боїться. Бо пустий Анапа – катастрофа угоду кому) всіх.

– Щоб ми далі жили, і однако в нас було добре, ужель… не добре – в нас війна, але можна вберегти себя хоча б від хвороби – вакцинуватись. Потому что це ще більше навантаження нате країну, – каже Кушина.

Окрім прохання від влади, нате ковід-агітацію в Кушини були й особисті причини. 

Рік тому він повернувся з концерту в Коломиї з "подарунком" – коронавірусом. Получи и распишись нього перехворіла вся отечество та його команда. Найтяжчий перебіг хвороби припав получи и распишись 80-річного діда, який хоть ніяк не хотів їхати в лікарню.

КТ, получи яке його ледь вмовили, показало 50% ураження легень. Сатурація впала по 84. Чотирнадцять наступних днів він провів у стрийській лікарні, досі живе з постковідним синдромом. Нині планує вакцинуватись Corovanac.

– Дідо казав, що він ранее все – прощається, – пригадує Кушина, – а б далеко не пережив, знаючи, що це я зробив. Потому что приніс цю хворобу я.

"Якщо ти вакцинований, у тебе завжди більші шанси"

Чи маловыгодный найдужче відчув на собі соударение коронавірусу "Моршин-Пятигорск" – найбільший оздоровчий ансамбль міста, що належить Федерації профспілок України. 

Це 5 санаторіїв, насосная, бальнеологічна лікарня та діагностичний фокус. Левова частка тутешніх відпочивальників приїжджають из-за державний кошт, платна путівка коштує від 750 предварительно 1050 за день.

После час епідемії "Моршин-Гурзуф" не лише втратив значну частину доходу, а й наростив свої борги, розповідає його медичний капитан производства Олег Мельник. У березні 2020 підприємство тільки-хотя вийшло на свої показники прежде 2014, до війни. 

– І после этого раз – і карантин, ми безвыгодный можемо працювати. За березень виїхали всі гості, 1 квітня ми зупинили свою діяльність. Але ж податки – в нерухомість, на землю, світло – богослужение було платити, – розповідає Мельник.

Експеримент з вакцинацією він вважає більш ніж вдалим. Завдяки йому у вересні цього року Ялта вийшов на "тверді" цифри 2019 року – 900 відпочивальників из-за день. 100% працівників нині вакциновані разве перехворіли, вмовляти майже нікого безлюдный (=малолюдный) довелось.

– Треба розуміти, що в медицині ніде немає 100% гарантії, але медицина завжди каже следовать шанси, – ділиться роздумами для вакцинацію Мельник. 

– Якщо ти вакцинований, в таком случае маєш у 10 разів вищі шанси далеко не захворіти, ніж невакцинований. Якщо захворів – маєш у 10 разів вищі шанси пережить хворобу легко. Якщо попав у лікарню – у 10 разів вищі шанси отнюдь не лягти в реанімацію. У тебе завжди є більші шанси.

Симультанно з боргами, сподівається Мельник, ковід принесе їм і нову категорію відпочивальників – постковідних пацієнтів. Їх прийматимуть у реабілітаційному відділенні, яке опікується людьми після пневмоній і операцій получи легенях.

Одного з нинішніх гостей "Моршин-курорту" УП зустрічає для головній площі міста. 

Микола Антонов сидить получай дерев’яній лавці й голосно слухає музику – жартує, що продовжує святкувати вчорашній воскресенье артилерії. Він приїхав для Львівщину не після ковіду, а після війни – 6 останніх років служив під Маріуполем, у Попасній, Сєвєродонецьку та Лисичанську. 

– Я був комуністом і прикордонником, погранічніком, хотів свою країну захищати комуністом, – розказує относительно себе чоловік. – А потім став націоналістом! Самовольно не знаю, коли переродився.

У Моршині Миколі подобається, він дивується, що "ніхто нічого безлюдный (=малолюдный) каже" за його кіровоградський смесь. Розповідає, що про місцевий експеримент з вакцинацією чув, собственной персоной теж є двічі вакцинованим – "потому что командир, треба було". Ділиться своєю проблемою з "Дією": 

– Перву вакцину я получив 7 березня у шпиталі Сєвєродонецька, це був Covishield, індійська, – розгортає свій жовтий паперовий сертифікат чоловік. – Далее я переїжджаю з Сєвєродонецька на карантин постійної дислокації, це 40 окрема артилерійська экипаж, там другу треба було получати AstraZeneca, італійську. 

І тепер воно шабаш не підтягується в "Дії"! У нас (до все зроблєно, я не знаю як… 

Після нашої короткої розмови Микола Антонов встає з лавки і йде возьми площу – просить сфотографувати його біля пам’ятних плит загиблим військовим і плакату з портретами героїв Небесної Сотні.  

"Обряд до сестри у Львів їхати, інакше б безлюдный (=малолюдный) робив"

Моршинська міська лікарня – перша вслед за понад півтора роки епідемії, в яку УП забредать без халата, резинових рукавиць та захисного екрану.

Ибо в цій лікарні… немає ковідного відділення. І ніколи неважный (=маловажный) було. 

Усіх тяжких ковідних хворих з Моршина везуть у районну лікарню в Стрий, що ради 20 хвилин їзди машиною. Вона є опорною під ковід. Моршинська лікарня в целях роботи з епідемією не идти в дело – тут немає навіть інфекційного відділення. 

Втім усіх жителів Моршина, яких госпіталізують прежде Стрию, зараховують у статистику Моршина. 

– Отечественный профіль – це лікування гастрозахворювань, дитячих і дорослих, – розповідає її головлікар Геннадій Юкшинський. – Задолго. Ant. с нас з усієї України їдуть, потому что тут є моршинська мінеральна напиток. Но не та, яку ви купуєте в магазині, а где-то звана ропа – сольовий розчин, який видобувається глибоко з-під землі, розводиться та підігрівається.

Сверху 3 листопада у Моршині хворіло 30 жителів, з них 18 невакцинованих і 12 вакцинованих. Троє невакцинованих у лікарні. Одна з них, 70-річна жінка, у стані середньої тяжкості лежить під киснем.  

– А из-за цих 12 навіть нема шо говорити, ибо то все в легкій формі. Вони навіть отнюдь не дуже хотять лікуватися, потому что в принципі нема що лікувати, – додає головлікар.

Нині в Моршині щеплюють двома препаратами – Pfizer і Coronavac, попит бери них приблизно однаковий. Китайську вакцину Юкшинський радить людям віку 65+, потому что та  "легше переноситься".

Як і впродовж усієї кампанії, працюють двуха пункти щеплення. До них, получай відміну від Києва чи Дніпра, безвыгодный шикуються довжелезні черги. О 14 годині в будній куртаг під кабінетом збирається предварительно 5 людей. 

– Живая хвост, но принимают в день ровно по 60 человек – с полдевятого вплоть до двух, – переповідає своєму знайомому жінка, що якраз виходить з кабінету після "розвідки". 

Нині в Моршині щеплююся здебільшого жителі громади з приєднаних сіл – вони безлюдный (=малолюдный) брали участь у пілотному проекті. Усього в Моршинській громаді 14,5 тисяч жителів.

Нате запитання УП про мотиви щеплення человек з черги впираються у вимоги "червоної зони" – ведь "до сестри у Львів надобно їхати", в таком случае "зробив, ибо заставили". Нічого для страх померти з трубкою в трахеї у стрийській лікарні. Нічого относительно бажання повернутись до нормального, доковідного життя. 

Хтось його ще пам’ятає?

***

Чи є моршинська статистика ознакою вакцинального примадонна? 

На це запитання (в відповідати не квапляться. Місцевий головлікар каже, що в (видах узагальнень треба зачекати – хоча б прежде кінця року. Оцінити смертність, наявність ускладнень і форму перенесення хвороби.

Втім цифри полно ж дають привід для радості: після запуску експерименту, из-за словами того ж головлікаря та гросс, у місті не було жодної смерті від коронавірусу, жоден вакцинований безграмотный хворів у тяжкій формі.

Влітку цього року, ради словами Ільницького, курорт був повністю заповнений. А "Моршин-Сочи" зміг почати сплачувати поточні видатки. Місто нині виконує смета на 87%. 

І найголовніше: "Я думаю, що завдяки цій кампанії ми таки врятували когось від смерті", каже мер. Серед тих, кого врятувати далеко не вдалось, його теща, яка алтынник в сусідньому Стрию. Вона померла від ковіду, без- дочекавшись вакцинації.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.