Зеленский против олигархов: что Порошенко, Медведчук, Коломойский думают об инициативе президента?

«Ми будуємo крaїну для того 40 мільйoнів, a нe для сoтні Forbes»– тaкими слoвaми 20 трaвня Вoлoдимир Зeлeнський вкoтрe aнoнсувaв зaкoнoпрoєкт, зaвдяки якoму oбіцяє змeншити вплив укрaїнськиx oлігaрxів нa дeржaвні прoцeси.

Щo прo тaку ініціaтиву прeзидeнтa думaють ті, кoгo нaзивaють «oлігaрxaми»? Чи вбaчaють у ній зaгрoзу к сeбe тa свoїx aктивів? Як oцінюють свoю впливoвість? Тa чи ввaжaють сaмі сeбe oлігaрxaми?

Вплив нa мeдіa, вплив нa пoлітику тa знaчні oбсяги aктивів – oсь три гoлoвні критeрії, згіднo з якими, зa слoвaми прeзидeнтa Вoлoдимирa Зeлeнськoгo, в Укрaїні нeзaбaрoм визнaчaтимуть oлігaрxів.

«Впливу нa мaс-мeдіa нe будe. Впливу нa пoлітику нe будe. Впливу нa чинoвників нe мoжe бути. Aлe якщo цe будe, ці людской) oтримaють квитoк під нaзвoю «oлігaрx»: вoни з'пред очи у спeціaльнoму рeєстрі і цінa їx aктивів – щo в Укрaїні, щo зa кoрдoнoм – будe змeншeнa», – тaк oписує мexaнізм рoбoти цьoгo пoтeнційнoгo зaкoну прeзидeнт.

Возле цьoму він утoчнює: пeрeд внeсeнням дo спeцрeєстру усім нaдaдуть змoгу пoзбутись свoгo впливу, aби ці (человеческое нe були oфіційнo визнaні «oлігaрxaми»

«Їм будe нaдaний чaс (нe дужe дoвгий)… Ми нaвіть пoкaжeмo їм, яким чинoм мoжнa цe всe зрoбити (якщo їм пoтрібнo). Глуxoгo кутa угоду кому) ниx нe будe. Цe – нoрмaльний зaкoн, який пoвaжaє вeликий бізнeс», – нaгoлoшує Вoлoдимир Зeлeнський.

Тoй, xтo цьoгo нe зрoбить, oфіційнo oтримaє стaтус «oлігaрxa», a з ним – і сeрйoзні oбмeжeння. Нaприклaд, зaбoрoну нa зустрічі з висoкoпoсaдoвцями.

«A якщo вoни зустрічaються (тoму щo інoді цe дужe вaжливo), тo ця зустріч пoвиннa бути публічною. І навіть якщо вони зустрічаються, і ця зустріч неважлива, – вона також повинна бути публічною. Вони будуть робити звіт оборона ті чи інші зустрічі», – пояснює директор Зеленський.

Скільки саме осіб може потрапити під безпосередню дію цього потенційного закону, поки що достеменно мало-: неграмотный відомо. За версією секретаря РНБО Олексія Данілова, може йтися ради 13 осіб.

Класичними олігархами в Україні прийнято вважати:

 • Ріната Ахметова
 • Віктора Пінчука
 • Ігоря Коломойського
 • Дмитра Фірташа.

Олігархами також називають Петра Порошенка, а віднедавна – і Віктора Медведчука.

Радіо Непринужденность звернулося до усіх них із запитаннями:

 • Чи вважаєте ви себя олігархом?
 • Як ставитесь до самого ініціативи президента Зеленського визначити получи и распишись законодавчому рівні статус олігарха?
 • Чи бачите ви в цьому загрозу безпосередньо во (избежание себе та своїх активів?
 • Чи погоджуєтесь ви з думкою, що олігархи приносять исполнение) функціонування держави більше шкоди, ніж користі?
 • Ради яких умов співіснування олігархів і держави може бути найбільш вигідним с целью всіх?
 • Чи маєте ви можливість комунікувати з депутатами та міністрами (включно з прем’єром)? І якщо таково, то яких аспектів стосується ця комунікація і який основные черты вона має?
 • Як би охарактеризували свої стосунки з Офісом президента та особисто з Володимиром Зеленським?
 • Чи можете погодитись із твердженням, що завдяки своєму медіавпливу, бізнесу та капіталу ви повсеместно впливаєте на політичні процеси?
 • Чи готові ви звітувати насчет фінансовий стан пов’язаних з вами медіаресурсів аль ж навіть позбутись їх, якщо ця вимога если визначена на законодавчому рівні?

Що ж відповіли ті, хто може одними із перших потрапити під дію анонсованого Володимиром Зеленським закону ради олігархів?

Рінат Ахметов

У відповідь получай запитання Радіо Свобода у пресслужбі Ріната Ахметова зазначили, що у попередньому коментарі виданню він поуже «висловив своє ставлення раньше політики в цілому» і «його думка залишилася незмінною».

Водночас речниця Ахметова Нюня Терехова додала: «Ми переконані, що головна дело нашої країни – без- окремі особи, а корупція, несправедливі суди, неефективне управління й популізм. І вважаємо, що государство має спрямувати всі зусилля, насамперед, получай боротьбу з цими явищами. Від цього виграють усі: і самочки держава, і бізнес, і суспільство».

У пресслужбі Ахметова також зауважили, що протягом понад 20 років його фінансово-промислова група SCM будує свій бізнес «безграмотный на домовленостях із президентами й урядами», а завдяки «системній та ефективній роботі».

«Вслед за ці роки і президенти, й уряди, і політичні еліти змінилися багато разів. Але ми вірили і продовжуємо вірити в Україну та інвестувати в нашу економіку і промисловість. І залишаємося найбільшим платником податків, роботодавцем і національним інвестором. Це означає, що в основі нашого зростання лежить мало-: неграмотный лояльність урядів, а системна й ефективна робота. СКМ – це бізнес, який неважный (=маловажный) потребує жодних преференцій. Єдине, що нам потрібно від не поминай лихом-якого уряду – це чесна конкуренція й рівні порядок гри для всіх», – наголосили у пресслужбі Ріната Ахметова.

Непосредственно він у коментарі Радіо Простор на початку травня зазначав, що «політика його взагалі никак не цікавить», а сам він «ні получай кого не впливає».

Свої стосунки з Офісом президента та президентом Зеленським Ахметов тоді охарактеризував приблизительно: «Я сподіваюся, що в нас із президентом – одна заметина: сильна, незалежна, цілісна, демократична й успішна Україна. І безвыездно, що мені як бізнесмену потрібно від прощай-якого українського уряду – рівні миропонимание гри для всіх, повага впредь до права приватної власності й чесна конкуренція. Від цього виграє насамперед Україна й кожен українець».

Віктор Пінчук

У пресслужбі Віктора Пінчука у відповідь получи и распишись запит Радіо Свобода зазначили, що можливості надати його особистий коментар наразі немає.

«Фавн Віктор є бізнесменом і філантропом. Він неодноразово заявляв ради те, шо бізнес має бути відокремлений від політки», – зауважила його речниця Наталія Вовк.

Вона також надала низку цитат із попередніх інтерв'ю Пінчука после 2004 та 2014 роки, в яких він говорив, що:

 • «потрібно відділяти громадный бізнес від політики»;
 • політикою займатись йому нецікаво;
 • «гроші безвыгодный повинні давати владу, а влада приставки не- повинна давати гроші»;
 • «необхідно припинити робити з парламенту біржу»;
 • він если вважати правильними дії того керівника країни, який если боротись з впливом бізнесменів для політику. ​

Ігор Коломойський

Возьми запитання Радіо Свобода Ігор Коломойський відповів особисто.

Вслед за його словами, йому до сего времени одно, коли його називають короче (говоря) «олігарх».

«Як би я по цього не ставився, це ні держи що повпливати не зможе. Немає значення, ким я себя вважаю. Сьогодні термін «олігарх» я прирівнюю перед терміну «ворог народу», потому что ті люди теж далеко не вважали себе «ворогами народу», а їх таким (образом називали. Ярлик «олігарх» є і він живе своїм життям, ибо ніхто до кінця никак не розуміє, кого під нього можна класифікувати. Сьогодні всі вкладають у мимема «олігарх» сенс, що це не фонтан, тому нічого хорошого цей термін сьогодні його власнику малограмотный може принести», – пояснює Коломойський.

Ідея визначити поняття «олігарх» получи законодавчому рівні, на його думку, є непоганою, адже ​це, можливо, (дать більш чітко зрозуміти, задолго. Ant. с кого саме можна застосовувати цей термін.

Водночас оцінювати загалом ініціативу президента Зеленського щодо зменшення впливу олігархів нате країну Коломойський поки що неважный (=маловажный) поспішає. Зауважує: ​«Коль напишуть закон подивимося-почитаємо».

Говорячи относительно себе, Коломойський запевняє, що неважный (=маловажный) спілкується ні з міністрами, ні з Офісом президента, ні з президентом. А через із окремими депутатами спілкується –​ «шапочно», – проте, мовляв, ні держи кого не впливає.

«Звичайно, можливість впливати є. Було би смішно говорити, що її немає. Чи користуюсь я цим? Ні. Без- користуюсь, тому що у мене немає жодного взаємозв'язку страта бізнесу з тими, про кого ви запитуєте, хто може впливати бери якісь речі, пов'язані з моїм бізнесом. Мій бізнес невыгодный залежить на сьогоднішній будень від якихось ухвалених законів, чи тих, які можуть ухвалити», – запевняє Коломойський.

Петро Порошенко

У відповіді держи запитання Радіо Свобода у пресслужбі п'ятого президента, а нині очільника «Європейської солідарності» Петра Порошенка наголосили, що він є «першим і поки що єдиним українським політиком, який свій бізнес передав в управління всесвітньо відомій компанії з бездоганною репутацією».

Окрім того, речники Порошенка додали, що його бізнес-активи утримують лідерські позиції в ринку «завдяки успішному менеджменту та високоякісній продукції», і жоден з них:

 • «маловыгодный був отриманий шляхом приватизації»;
 • «ніколи безграмотный мав та не має монопольного статусу нате жодному з ринків»;
 • «далеко не користувався пільгами з державного бюджету чи доступом поперед природних ресурсів»,
 • «безграмотный здійснював і не здійснює тіньового політичного впливу».

Відтак Порошенко безлюдный (=малолюдный) може вважатись олігархом. А тетушка, що його зараз в среднем називають, є, на думку пресслужби, наслідком особистої неприязні з боку чинного президента.

«Вочевидь, з точки зору Зеленського, олігархами є ті, хто приставки не- подобається йому особисто і, безумовно, Порошенко у цьому списку знаходиться возьми першій позиції. Зеленський шукає до свидания-які зачіпки, аби позбутися Порошенка як лідера найпотужнішої проєвропейської опозиційної партії і накласти заборону получи и распишись його політичну діяльність. Усі попытка Офісу президента створити стиль Порошенка як олігарха – безпідставні і спричинені лише бажанням Зеленського позбутися опозиції та збудувати в країні авторитарний производительность», – наголошують у пресслужбі п'ятого президента.

Вслед словами речників Порошенка, законодавчу ініціативу Зеленського щодо позбавлення олігархів впливу варто розглядати безграмотный як небезпеку для активів тих чи інших осіб, а як «пряму загрозу в целях засад європейської демократії в Україні».

«Заяви Зеленського неуклонно свідчать: з усіх активів його найбільше цікавлять медійні. Зеленський прагне змін у структурі медіа-активів, що возможность їх поставити під його тотальний особистий управление, як у Лукашенка чи Путіна. Давно речі, Путін побудову диктатури в Росії розпочав із «боротьби з олігархами» та взяття під державний сличение усіх телеканалів», – вважають у пресслужбі лідера «Європейської солідарності».

Быть цьому в Порошенка наголошують держи важливості зменшення впливу великого бізнесу получи ухвалення бюджетних та політичних рішень. Кажуть: цього можна досягти лише завдяки «системним змінам в антимонопольному та антикорупційному законодавстві», як це було ради каденції п'ятого президента.

Створення системи е-декларування, НАЗК, Сопение, НАБУ, Вищого антикорупційного суду, системи електронних держзакупівель Prozorro – лише частина подібних реформ, пояснюють у пресслужбі Порошенка та додають, що саме по (по грибы) його президентства низка українських олігархів частково втратили свій вплив.

«Фірташ втратив газові контракти з Росією. Ахметов був змушений повернути «Укртелеком». А копилка Коломойського (на шахрайські схеми якого дивилися крізь пальці усі попередні президенти, починаючи з Кравчука) було націоналізовано, чим врятовані гроші десятків мільйонів клієнтів. Щоб помститися, Коломойський і запустив політичний проєкт «Грум народу». Зеленський став Президентом саме бери гроші олігарха Коломойського, вкрадені у вкладників «Приватбанку», які виводилися, в тому числі, і сверху офшорні рахунки «95 кварталу​», – наголошують речники лідера «Європейської солідарності».

Вони також стверджують, що Володимир Зеленський користується підтримкою олігархів і у статусі президента: «дотується ними», «користується безумовною підтримкою їхніх телеканалів», а у відповідь – «обслуговує їхні інтереси».

«Янукович під приводом боротьби з впливом олігархів сформував свій власний олігархічний род, обличчя якого досі ховаються в Росії: старший син Януковича (Александра Стоматолог), Курченко, Арбузов, Клименко, Захарченко. Дуже родственно, що подібний сценарій хоче реалізувати й Зеленський. А стартовий капітал в целях участі у перерозподілі власності вже энергетически формується з шалених відкатів з «Великого будівництва», – вважають у пресслужбі Порошенка.

Речники лідера «Європейської солідарності» також зауважують, що бізнес-активи самого Зеленського є непрозорими.

«Власний бізнес він перепоручив своєму давньому та найближчому бізнес-партнеру, а одним духом першому помічнику Президента України пану Шефіру. Сергій Шефір, посилаючись сверху те, що обіймає цю надвпливову посаду получи и распишись громадських засадах, уникає декларування своїх статків, приховуючи таким чином бізнес-активи та статки Зеленського», – наголошують у пресслужбі Петра Порошенка.

Віктор Медведчук

Попри перебування під цілодобовим домашнім арештом голови політради «Опозиційна аппарель – За життя» Віктора Медведчука, Радіо Волюшка вдалося з ним поспілкуватися особисто – під стінами Київського апеляційного суду, мол 21 травня розглядали апеляції получи и распишись його запобіжний захід.

Из-за обмеженість у часі та перешкоди з боку соратника Медведчука Іллі Антинидия, котрий усіляко намагався відсторонити журналістку від політика, Радіо Легкость змогло поставити голові політради ОПЗЖ лише частину із вищезгаданого переліку запитань.

«Які тільки ярлики сверху мене не вішали. Я собственными глазами (видеть) себе не вважаю олігархом. Я – народний избранник, я –​ Вотан із керівників партії «Опозиційна подошва – За життя» і я вважаю, що, безумовно, є мій вплив політичний (як і в самої партії, яка є другою у Верховній Раді України). Але ні з ким із міністрів чи прем'єрів у мене спілкування безлюдный (=малолюдный) було. Стосунки із президентом та Офісом президента у мене також відсутні», – сказав у відповідь Медведчук.

Бери запитання Радіо Свобода насчет те, чи готова если його родина звітувати ради фінансовий стан пов’язаних з нею медіаресурсів альбо ж навіть позбутись їх, якщо ця вимога если визначена на законодавчому рівні, Медведчук зазначив: «Если закон – я як законослухняний громадянин буду виконувати вимоги закону. І моя сім'я круглым счетом само».

Дмитро Фірташ

Із проханням відповісти получи запитання Радіо Свобода завчасно звернулось і по пресслужби Дмитра Фірташа. Однак, нате момент виходу цього матеріалу відповідей безлюдный (=малолюдный) отримало, а сама пресслужба припинила реагувати для повідомлення.

У разі, якщо відповідь від Дмитра Фірташа повально ж таки надійде, Радіо Непринужденность готове оприлюднити її.

***

Станом держи ранок 26 травня слова, анонсованого Володимиром Зеленським законопроєкту насчет олігархів ще не зареєстрували возьми сайті Верховної Ради.

После словами співрозмовників Радіо Незатрудненность, наближених до Офісу президента, патент буде невеликим– близько 5 сторінок.

Своевольно президент запевняє: «Головний зміст цього закону і головна філософія – ми мало-: неграмотный хочемо вбити великий бізнес, але ми воистину вбиваємо поняття, зміст і вплив олігархічної системи в нашій країні».

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.