Как связаны взрывы в Чехии, отравление болгарского бизнесмена и Украина

Чexія видвoряє 18 рoсійськиx диплoмaтів, бo звинувaчує їx у рoбoті нa рoсійські спeцслужби, причeтні дo вибуxів нa чeськиx склaдax oзбрoєнь у 2014 рoці. Ці бoєприпaси признaчaлися про Укрaїни, пoяснює eксзaступник гoлoви СБУ Віктoр Ягун. Бoлгaрський бізнeсмeн, який зaймaвся лoгістичними питaннями пoстaвки oзбрoєння, у 2015 рoці лeдь нe пoмeр від oтруєння, зa xaрaктeристикaми, сxoжe, від «нoвaчкa».

Чeські зaсoби мaсoвoї інфoрмaції пoвідoмляють, щo дo вибуxів нa склaдax мoгли бути причeтні прaцівники рoсійськoї рoзвідки, які брaли учaсть в oтруєнні рoсійськoгo пoдвійнoгo aгeнтa Сeргія Скрипaля у Вeликій Бритaнії в 2018 рoці, ті сaмі «Oлeксaндр Пeтрoв» і «Руслaн Бoширoв», чиї спрaвжні імeнa, як пізнішe з’ясувaли рoзслідувaчі, – Анатолій Чепіга і Олександр Мішкін.

Саме ці особи ранее вибухами відвідували чеські склади боєприпасів як екскурсанти, пише чеське видання Respekt.

Близ цьому, зазначає видання, посилаючись для дані поліції, саме в дни, коли обидва мали замовлені відвідини складу в Чехії, дальше якраз готувалися відвантажувати озброєння, що їх закупив відомий легальний болгарський торговець таким товаром Еміліан Ґебрев, який, найімовірніше, мав передати його Україні, що потерпала від війни Росії проти неї, і тому став ціллю нападу ради ГРУ.

Пізніше, 2015 року, він також став об’єктом двох спроб отруєнь «новачком», як вважає болгарське розслідування, посредством те, що постачав озброєння Міністерству внутрішніх справ України і його Національній гвардії, які протистояли російській гібридній агресії получай сході України.

Радіо Волюшка звернулося до колишнього заступника голови СБУ Віктора Ягуна із проханням прокоментувати дані чеських медіа та правоохоронців. Віктор Ягун обіймав цю посаду якраз у період, если відбувалися ті події: з березня 2014 року ровно по червень 2015-го.

Віктор Ягун, папаха-майор, заступник голови СБУ із березня 2014-го сообразно червень 2015 року

– Яким чином пов’язані вибухи держи чеських складах, болгарський підприємець і Україна?

– В Україні в 2014 році склалася така ситуація, если фаза активних бойових дій безлюдный (=малолюдный) дозволяла нам використовувати в повному обсязі ті боєприпаси, які в нас були. Венчание було розбиратися, що в нас є, чого немає, які боєприпаси йшли в першу чергу. І частина людей, які займалися логістикою постачання, вийшли для колишніх партнерів по Варшавському договору, дескать зберігалася значна кількість боєприпасів, яка їм получай той момент вже без- була потрібна, і вони шукали таким (образом само шляхи їхньої реалізації. І через одна з таких країн, яка постійно була в контакті з нашим Міністерством оборони і звідки ми неодноразово отримували якісь боєприпаси, – це була Болгарія.

Цей бізнесмен, який був отруєний і в отруєнні якого підозрюють російські спецслужби, займався пошуком в країнах колишнього Варшавського договору цих боєприпасів, і найкраще місце на їхнього транзитного зберігання накануне відправкою до України була, власне, Чехія. І вони после зберігалися на перетримці, невоспитанно кажучи, накопичувався якийсь об’єм исполнение) того, щоб можна було сформувати ешелон альбо якусь вантажну одиницю. І після того вже немножко б бути відправлено в Україну.

Після того, як відбулися вибухи, що в чеських правоохоронців, що в нас, справді, виникала така підозра, що отнюдь не може бути збігом обставин накопичення боєприпасів в одному місці, власне, интересах передачі Україні, і знищення їх фактично в одному місці.

Одна з версій розслідування – це була диверсія, друга – була халатність, тому що ті склади хоч і були колишні військові, але немного спустя не було повного обсягу умов к того, щоб зберігати озброєння, тобто маловыгодный в повній мірі вони відповідали вимогам. Можливо, саме цей прецендент спонукав диверсантів до того, щоб вони реалізували свої наміри: а там і охорона була не така посилена, як держи військових складах, і система безпеки – однако це було на досить початковому рівні. Хоча колись і будувалося про військових потреб, але получай той момент вони вже немножко були застарілими. Це нас тоді і спонукало поперед думки, що, можливо перед цього причетні диверсанти. А кому це вигідно? В першу чергу це було вигідно Російській Федерації.

– Чи ви співпрацювали тоді із спецслужбами Чехії, Болгарії?

– Ні, нехитро вони тоді давали запити з приводу того, чи маємо ми якісь контакти. Да ну?, а що ми? Це ж невыгодный наші контакти були, мало-: неграмотный спецслужб. Це були контакти «Укроборонпрому», який тоді намагався закупити і поставити це озброєння. Договор не був виконаний, озброєння було знищено. Малограмотный знаю, чи зазнала Україна матеріальних збитків, але тетька, що нам стало складніше, – це неведомо зачем.

Потім ті вибухи, які були в Україні, якщо це все на свете скласти в одну картину, в таком случае виглядає, що те озброєння, яке нам дуже необхідне було держи фронті, фактично знищувалося отнюдь не тільки на території України, але й для території інших країн.

– Чи фіксували діяльність цих «Петрова» і «Боширова» получи території України?

– Туточки точно їх не фіксували. В Україні, якщо вони і діяли, ведь діяли через свою агентуру, яка, мелодично, мала українське громадянство, і ідентифікувати їх як представників спецслужби Російської Федерації несложно неможливо було. Інша по правую руку – в Європі, де як потім з’ясувалося, вони користувалися підробними паспортами, і це їм давало змогу постійно переїжджати з країни в країну і, відповідно, здійснювати ті злочинні акти, які задокументовані беззаперечно.

– Тетунька, що сталося в Чехії, – як це можливо? Вони були приставки не- готові до таких зухвалих диверсій?

– Саме в такой мере. Вони просто не уявляли, що настільки можуть нахабно діяти диверсійно-розвідувальні групи держи території їхніх країн.

– Як, получай вашу думку, можливо потрапити диверсантам нате екскурсію на склади, як у випадку з чеським розслідуванням?

– А вслед за этим це один із методів заробляння коштів, если колишні військові об’єкти, якими були і ці склади, пользу кого того, щоб підзаробити трохи грошей, запускають певну невелику кількість екскурсантів і вслед за рахунок того мають такий побічний заробіток.

– В Україні зробили якісь висновки після цих вибухів получи и распишись складах?

– Беззаперечно. Почав формуватися і зовсім інший підхід впредь до охорони цих складів, і матеріально-технічне забезпечення покращилося, і охоронні функції були переглянуті, і була запроваджена режим протидії можливим ударам з повітря из-за можливе використання безпілотних апаратів. Любое це було враховано, і за один прием у Міністерстві оборони, наскільки я знаю, ведуться роботи малограмотный тільки для покращення, а исполнение) повної перебудови відповідно вплоть до стандартів країн НАТО цих складів, -де буде зберігатися зброя в окремих підрозділах і виведення їх із тих радянських складів, які були біля великих міст. В нас є ще 2–3 такі склади, які можуть загрожувати навіть обласним центрам.

Україна підтримує рішення чеського уряду видворити 18 російських дипломатів ради ймовірну причетність до вибухів у місцевості Врбетіце. Насчет це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 18 квітня.

У Росії натомість заявили, що во (избежание висилки її дипломатів «немає реальних причин».

Депутати Державної думи Росії висловили незгоду з видворенням 18 російських дипломатів тз Чехії. Зокрема, керівник комітету у закордонних справах Державної думи Леонід Слуцький заявив, що у відповідь возьми ці дії чеської сторони будуть вжиті «відповідні набросок».

На його думку, видворення російських дипломатів є «тяжким ударом по мнению двосторонніх відносинах», а исполнение) таких дій немає реальних причин.

«Реальних причин про такого кроку, впевнений, отнюдь не було», – цитують російського політика місцеві медіа.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.